Mutasyon ve 3.Dalga Uyarısı! Tüm Ülkede Tam Kapanma Olabilir!

Mutasyon ve 3.Dalga Uyarısı! Tüm Ülkede Tam Kapanma Olabilir!

Koronavirüs ile en etkin mücadele veren ülkelerden biri olan Almanya’dan 3. dalga ve mutasyon uyarısı geldi.

 

Koronavirüs ile en etkin mücadele veren ülkelerden biri olan Almanya’dan 3. dalga ve mutasyon uyarısı geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, mutasyonlu virüslerin arttığına işaret ederek, artan mutasyonların bir şekilde 3. dalgaya neden olabileceğini belirterek bu konuda dikkatli olunmasını istedi.

almanya-merkel-reuters-16-9-1583862354.jpg

Almanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Zeitung’a demeç veren Merkel önemli bazı açıklamalarda bulundur. 2020 yılının son aylarında, özellikle Aralık ayında Almanya sağlık sistemi ile hastanelerin acil durum eşiğine geldiğini söyledi. O günden bugüne şimdilerde vaka sayılarının ve ölüm oranlarının koronavirüs kaynaklı daha düşük olduğunu söyleyen Merkel, uyarılarda bulunmaktan geri durmadı.

 

Gevşetilme Hamlesine Karşı Mutasyonlar Korkutuyor!

Almanya’nın Covid 19’a karşı aldığı kararları ve getirdiği kısıtlamaların adım adım gevşetileceğini söyleyen Angela Merkel, mutasyonların olmaması halinde bu durumun daha kolay yapılabileceğini söyleyerek, bu noktada mutasyon virüsün ciddi bir tehlike oluşturduğunu söyledi. Salgında yeni bir döneme girdiklerini ve bu dönemin mutasyonlar nedeniyle 3. dalga olacağını belirten Merkel, mutasyon virüslerin bulaş hızlarının daha yüksek olmasından kaynaklı tedirgin olduklarını söyledi.

İngiltere’de ortaya çıkan mutant virüsün oldukça agresif olduğunu belirten Merkel, bugünlerde alacakları etkili tedbirler sayesinde gelecekte daha rahat edebileceklerini söyledi. Şimdi doğru ve etkili tedbirleri almamaları halinde ilerleyen dönemlerde Almanya için tam kapanmanın göz önüne gelebileceğini söyledi.

Aşılara da değinen Merkel, aşıların etkisini göstermesini beklediklerini ve aşıların etki göstermesi ile birlikte firmanın taahhüt ettiği gibi aşı üretimine geçerek kendilerine aşı sağlayacağını söyledi. Elde edilen ve yayılan aşılar sayesinde Almanya genelinde sürü bağışıklığı kazandırılmasının söz konusu olabileceğini söyleyen Merkel, kurtuluşun da burada olduğunu belirtti.