Montignac Diyeti Nedir, Kuralları Nelerdir?

Montignac Diyeti Nedir, Kuralları Nelerdir?

Montignac diyeti son zamanlarda popüler olan diyet türlerinden biridir. İtalyan ve Fransız yemek kültürü ön planda tutunarak şekillendirilmiştir.

Glisemik indeksi düşürmeyi amaçlayan yiyecekleri odaklanarak, kısıtlayıcı olmayan bir diyet şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Michel Montignac tarafından şekillendirilen bu diyet modeli Fransa'da meydana gelmiştir. Kalori düşürmeyi hedefleyen diyet sonucunda başarılı olamayan kişiler için son derece uygun diyetlerden biridir. Kalori odaklı olarak meydana gelmediği için diyet yapan kişilere büyük bir kolaylık sağlar. Glisemik indeksi düşürerek kaloriye takılmadan diyet yapabilme imkânınız mevcuttur. Glisemik indeks oranını yükselten besinleri tamamen hayatınızdan çıkararak zayıflayabilirsiniz. Yemekleri kısıtlama konusunda sıkıntı yaşayan ve damak tadından vazgeçemeyen kişiler için son derece ideal diyet türleri arasında yer alır. Peki, bu diyetin kuralları nelerdir?

Montigac Diyeti Nedir?

Fransız diyetisyen Michel Montignac tarafından öne sürülmüş olan, kalori azaltmadan kilo vermeye yardımcı olan bir diyettir. Montignac diyeti ile sadece glisemik indeksi yükseltecek yiyeceklerden vazgeçerek zayıflama imkânı bulabilirsiniz. Yapılan pek çok diyette kalori düşürme ile birlikte zayıflama imkânına söz konusu olurken bu diyette öyle bir durum söz konusu değildir. Kalori azaltmayı deneyip başarılı olamayan kişilerin mutlaka tercih etmesi gereken diyetler arasında yer alır. Doğru besinleri hayatınızdan çıkardığınız zaman istediğiniz kiloya erişmeniz çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda kalp sağlığını ve diyabet hastalığını göz önünde bulundurduğunuz zaman en ideal diyet türlerinden biri olmaktadır. Bu diyet 2 aşamadan meydana gelmektedir. İlk olarak glisemik indeksi yükselten besinlerden vazgeçmek gerekir. Bu şekilde istediğiniz kiloya ulaşacaksınız. Daha sonra ideal kilonuzu korumak için uygulamalar yapmanız gerekir. Bu diyet türünde kırmızı şarap, peynir ve çikolata tüketimi serbesttir. Aynı zamanda makarna ve tahıllı ekmek gibi yiyeceklerde serbest tutulmaktadır.

Montignac Diyet Kuralları

Her diyetin belirli kuralları olduğu gibi bu diyetinde belirli kuralları mevcuttur. Kurallara uyularak yapıldığı takdirde kısa süre içerisinde ideal kilonuza ulaşmanız mümkün olur. Montignac diyeti için gerekli olan kurallar şunlardır:

- Glisemik indeksi düşük olan karbonhidratlar diyet içerisinde tercih edilebilir. Diğer diyet türlerinde karbonhidrat tüketimi çok kısıtlı tutulsa da bu diyet türünde böyle bir kısıtlama söz konusu değildir.

- Doğal yağ içeriği mevcut olan yağlı yiyeceklerin tüketimi mümkündür. Böylece yağ konusunda da kısıtlama söz konusu olmaz. Genellikle omega-3 ve balık yağı gibi yağlar tercih edilmektedir.

- Bu diyet metodundan protein seçimine çok büyük bir özen göstermek gerekir. Et ya da süt kaynaklı olup olmadığı hangi oranda kilo aldırdıklarına bağlı olarak değişir.

Bu diyet kısıtlamalara tabi tutulmadan ortaya çıktığı için herkesin rahat bir şekilde gerçekleştirebileceği diyet türlerinden biridir. Aynı zamanda vücut sağlığı konusunda da büyük bir fayda sağlamaktadır.

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks karbonhidratlar içerisinde yer alan nişasta ve şeker gibi maddelerin kan şekeri seviyesini hangi oranda etki edip etmediğini ölçmeye yarar. Glisemik indeks doğrultusunda Montignac diyet metodu gerçekleştirilebilir. Glisemik indeksi yükselten besinler kilo almanıza sebep olduğu için hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir. Böylece çok kısa bir süre içerisinde kilo verme gibi bir durum söz konusu olur. Aynı zamanda glisemik indeks oranını yükselten besinler sağlık açısından da büyük bir zarar teşkil ederler. Kalp ve damar sağlığınızı koruyabilmek için bu besinleri hayatınızdan çıkarmış olmanız gerekir. Hem sağlığınızı korumak hem de kilo vermek istiyorsanız mutlaka bu diyeti tercih etmeniz gerekir. O zamanlarda özellikle kadınlar tarafından ön plana çıkan diyet türlerinden biri olmuştur. Glisemik indeksi düşürerek ideal kilonuza gelmenize yardımcı olan bu diyet ile birlikte diyabet gibi hastalıkların da kontrolü sağlanmış olur.