Kurduğu Sistemle 8 Yıldır Elektrik Parası Vermiyor!

Kurduğu Sistemle 8 Yıldır Elektrik Parası Vermiyor!

Eskişehir’de yaşayan emekli bir müteahhit Mehmet Çolak, kendi evine kurduğu sistemle kendi elektriğini üreterek kullanıyor. Çolak, 8 yıldır 5 kuruş elektrik parası vermediğini belirtti.

 

Eskişehir’de yaşayan emekli bir müteahhit Mehmet Çolak, kendi evine kurduğu sistemle kendi elektriğini üreterek kullanıyor. Çolak, 8 yıldır 5 kuruş elektrik parası vermediğini belirtti.

Eskişehir’de yaşanan bu olay elektrik faturasından dert yanan kişiler için umut oldu. 8 yıldır bağ evinde kurduğu sistem sayesinde 5 kuruş elektrik faturası ödemeyen Mehmet Çolak, neler yapılması gerektiğine dair de bilgi verdi.

Eskişehir’de yaşayan emekli müteahhit Mehmet Çolak, bağ evine kurduğu sistemle birlikte kendi elektriğini ödeyerek 8 yıldır elektriği hiçbir şekilde para vermiyor. Çolak, 10 yıl önce şehir dışındaki arazisi üzerinde kurduğu bağ evinde, elektrik için 25 bin lira masrafın olması oldukça fazla geldi. Sonrasında da çeşitli alternatif yollar aramaya başladı. Hem ucuz hem de temiz bir projeye imza atan Mehmet Çolak 2011 yılında başladığı projeyi, 2013 yılında bitirdi. Kurduğu sistemle birlikte binlerce liradan tasarruf etti.

‘’2 Bin Lira Masraf Etti’’

Mehmet Çolak kurduğu sistemin  maliyeti ise 2 bin lira olması oldukça dikkat çekti. Mehmet Çolak şunları ekledi, ‘’Önce pervane alıp aydınlatma işlemlerini gerçekleştirdim sonrasında da ilave güneş paneller aldım. Hemen hemen 2 bin lira kadar da onlara verdim. 8 senedir herhangi bir problem olmadan kullanıyor. Herhangi bir şikayetim yok. Şu a 220 volt elektrik kullanabiliyorum.

Birçok kişi Mehmet Çolak’ın kurduğu sistemin hangi aletler üzerinde işlevsiz olduğunu merak ediyor. Mehmet Çolak, kurduğu elektrik sisteminin her elektronik alet kullanımında ve bahçe sulama gibi işlerde rahatlıkla kullanıldığını belirtti. Mehmet Çolak şunları ekledi, ‘’İki tane dalgıç pompam, iki tane kuyum bulunuyor. İstediğim zaman dalgıçları ve elektronik aletleri çalıştırıyorum. Tüm işlemler için elektriği kullanabiliyorum; elektrik süpürgesi, televizyon, buzdolabı gibi’’ dedi.

‘’Komşularım da Kurdu’’

Mehmet Çolak kurduğu sistemin oldukça fazla ilgi duyduğunu açıkladı. Birçok kişi eve gelerek sistemini incelediğini belirtti. Yenilenebilir enerji kaynaklarını her zaman merak ettiğini açıklayan Mehmet Çolak, komşularının bu sistemi beğendiklerini ve evlerine kurduklarını, çok fazla da memnun olduklarını belirtti. Salgın dönemi içerisinde de bağ eviyle kendilerini dışarıdan izole ettiklerini belirtti.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.