Kredi çekenlere güzel haber: para ödemesi yapılacak!

Kredi çekenlere güzel haber: para ödemesi yapılacak!

Özel bir bankadan kredi çeken İsmail Fatih Kaymak’a banka tarafından ‘açık’ onayı olmadan hayat sigortası yapıldı. Sonrasında hayat sigortasını istemediğini aktaran Kaymak, banka ile anlaşamadı ve tüketici hakem heyetine başvurdu.

 

İstanbul’da mali müşavirlik yapan 36 yaşındaki İsmail Fatih Kaymak, yaklaşık olarak 1 yıl önce bir özel bankadan 100 bin liralık ihtiyaç kredisi çekti. Kredi işlemleri esnasında ise banka onayı olmadan kendisine hayat sigortası yapıldığını aktardı. Kredi çektikten sonra 30 gün içerisinde bankadan bu sigortanın iptalini isteyen İsmail Fatih Kaymak’ın isteği ise banka tarafından reddedildi.

Kaymak, bunun üzerine tüketici mahkemesine başvuru sağladı. Mahkeme ise hayat sigortasının İsmail Fatih Kaymak’ın açık onayı olmadan yapıldığına dair karar verdi ve para iadesini talep etti. Tüketici mahkemesinin bu kararı ise emsal niteliğinde olduğunu aktaran İsmail Fatih Kaymak şunları ekledi, ‘’Vatandaşlarımız bankaların dayattığı hayat sigortasının zorunlu olmadığını bilmeli’’ ifadelerini kullandı.

124.jpg​​​​​​​

‘’1.580 Lira Para İadesi Yapılacak’’

İsmail Fatih Kaymak yaşadığı olayı ise şu şekilde aktardı, ‘’Özel bir bankadan tüketici kredisi aldım. Kullandığım krediye istinaden de hayat sigortası oluşturduklarını aktardılar. Ben de bankaya bunu istemediğini belirttim ve para iadesini talep ettim. Fakat bankadan ret cevabı aldım. Sonrasında ise yasal hakkım olan tüketici hakem heyetine başvuru yaptım.

Sonrasında ise ilgili banka bana dava açtı. Fakat tüketici mahkemesi lehime karar verdi ve bin 580 lira para iadesi olacak. Vatandaşlarımızın hayat sigortasının zorunlu olmadığını bilmeli. Bunların yanı sıra ille kredi çektikleri bankadan değil, istedikleri herhangi bir bankadan da hayat sigortası yapabileceklerini aktarmalıyım’’ dedi.