Koronavirüsün En Büyük Düşmanı! Talep Patlaması Yaşanıyor!

Koronavirüsün En Büyük Düşmanı! Talep Patlaması Yaşanıyor!

2019 yılında Wuhan’da ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Virüse karşı aşılama başlamış olmasına rağmen ölümlerin önüne geçilemiyor.

Koronavirüs artık her yerde, uzmanlar virüse yakalanmamak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Koronavirüse yakalanmamak için insanlar da bağışıklık sistemini güçlendirecek olan besinlere yönelmeye devam ediyor. Ülkemizde çok bilinmemesine rağmen Japonya ve Çin gibi ülkelerde çok uzun süredir geleneksel tıpta tedavi için kullanılan ‘Ginseng’ besininin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça önemli bir rolü olduğu ifade ediliyor.

ginseng-16-9-1579683340.jpg

Ginseng, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini destekliyor, hastalıklara karşı savaşıyor, vücudun koronavirüse karşı savunmasını artırmış oluyor. Ginsenge pandemi döneminde talebin artması fiyatların da yükselmesine neden oldu. Ginsengin toz hali 1.800 TL’den satılırken, kök halinde satın almak isteyenlerin ödemesi gereken ücret 2.000 TL olarak belirtildi.

Ginsegin vücuda yararları bunlarla sınırlı değil, sinir ve strese karşı dengeleyici bir etki yaratan ginseng, antioksidan özelliği ile nezle ve grip gibi hastalıklara karşı da koruma sağlıyor. Buna ek olarak kanser gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskini de azaltıyor.

Kolesterolü Düşürüyor

Sivas Medicana Hastanesi Diyetisyeni Eda Ünal, ginsengin sağlığa yararları hakkında önemli bilgiler verdi.

Ünal, ginsengin Uzak Doğu toplumlarında alternatif tıpta kullanıldığını belirterek, uzun bir süredir bağışıklığı güçlendirmesi ve kolesterolü düşürmesi için bitkisel çayların yanında tüketildiğini ifade etti. Ginseng hafızayı kuvvetlendirdiği gibi stresin düşmesine de engel olmaktadır.

Yumurtalık kanseri, meme kanseri, uykusuzluk problemi ve diyabet gibi sağlık sorunları yaşayanların ginseng tüketmesinin tavsiye edilmediğini ifade edildi.

Pandemide Talep Patlaması Yaşanıyor

Aktar Orhun Özfidancı, pandemi döneminde insanların bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalarda yöneldiğini, bundan dolayı ginsenge bir talep patlaması olduğunu dile getirdi.

Özfidancı, kök halinde ginsengin fiyatının 2.000 TL, toz halinde ise 1.800 TL seviyesinde olduğunu belirterek, fiyatının pahalı olmasından dolayı insanların genelde 10 gram veya 100 gram olarak satın aldığını ifade etti.

1200x627-ginseng-nedir-ginseng-faydalari-nelerdir-1563371222990.jpg

“Ginseng macun veya kapsül olarak tüketilebiliyor. Doğuda ginsengin bilişsel performansı artırdığı ve sinir sitemini de uyardığı söyleniyor, iştahı baskılamasından dolayı kilo vermek isteyenler de tüketebilir. Erkeklerde cinsen isteği artırdığı da bilinen özelliklerinden, cildin parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına da yardımcı oluyor.” dedi.

Bazı durumlarda yan etkileri görülebilir, sindirim sisteminde rahatsızlıklar, uyku problemi ve baş ağrısı görülen yan etkilerinden, emziren ve hamile kadınların tüketmeden önce mutlaka doktora başvurması öneriliyor.