Koronavirüsü Yok Ediyor! Van’da Üretilip Dünyaya İhraç Ediliyor!

Van’da İŞGEM bünyesinde faaliyet gösteren bir firmanın ürettiği dezenfekten koronavirüsü yüzde 99.9 oranında yok ediyor.

Van’da İran asıllı Yüksek Makine Mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley, havadaki virüs, kötü koku ve bakterileri yok eden bir cihaz geliştirdi. Koronavirüs salgının ilk ortaya çıktığı zamanlarda hava dezenfekte cihazını geliştiren Dr. Fojlalaey, ilerleyen dönemlerde cihazın test aşamalarını gerçekleştirdi. Dubai ve İngiltere gibi yerlerde laboratuvarlarda direkt olarak koronavirüs üzerinde test edildi. Plazma teknolojisinden yardım alarak çalışan cihazın testini gerçekleştiren laboratuvar, cihazın havada bulunan bakteri, kötü koku ve koronavirüsü yüzde 99.9 oranında yok ettiğini tespit etti.

koronavirusu-yok-eden-cihaz-van-dan-4-ulkeye-13960808-7313-m.jpg

Hedef Amerika

Dr. Fojlaley, ISO 9001 ve ISO 13485 ile CE belgelerine sahip olan dezenfekte cihazının seri üretimine başlandığını ifade etti. Cihaz şimdiye kadar Hollanda, İran, İngiltere ve İsveç’e ihraç edildi. Cihazın ilerleyen dönemlerde diğer Avrupa ülkeleri ile Amerika’ya ihraç edilmesi hedefleniyor.

koronavirusu-yok-eden-cihaz-van-dan-4-ulkeye-13960808-7819-m.jpg

Taleplerin Büyük Bir Bölümü Avrupa’dan

Dr. Fojlaley açıklamasında, geliştirmiş oldukları cihazın plazma teknolojisi kullanarak çalıştığını ifade etti. Türkiye’de ve İngiltere’deki laboratuvarlarda testleri gerçekleştirilen cihazın onaylandıktan sonra taliplilerinin arttığını belirtti. İngiltere, İsveç ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden cihaza büyük talep olduğunu söyledi. Bunun yanında İran’la da önemli ihracat hamleleri gerçekleştirildiğini belirtti.

Dr. Fojlaley, şu an için ihraç hedeflerinin Amerika olduğunu, ilerleyen dönemlerde cihazın tasarımında bazı değişiklikler yapacaklarını ifade etti. Amerika ihracatının da kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

koronavirusu-yok-eden-cihaz-van-dan-4-ulkeye-13960808-9338-o.jpg