Koronavirüs Salgınında İstanbul Üçüncü Dalgaya Girdi!

Koronavirüs Salgınında İstanbul Üçüncü Dalgaya Girdi!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs salgınında İstanbul’da durumun giderek kötü bir hal aldığını dile getirerek kentin üçüncü dalgaya girdiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 100 bin nüfusa göre haftalık vaka ortalamasına göre İstanbul’da vaka sayısı 178’e ulaşmış durumda. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, vaka artışları hakkında çok dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-serap-simsek-yavuz-14005636-4284-m.jpg

İstanbul Üçüncü Dalgaya Girdi

Prof. Dr. Yavuz, haftalık vaka ortalamasının da göz önüne alındığında İstanbul’da günlerdir vaka sayılarının yükselişte olduğunu belirtti.

“İstanbul’da vaka sayılarının yükselişi devam ediyor. Testlerin pozitif sonucu arttı. Son haftanın grafiğine bakıldığında da 100 bin kişide 178 gibi bir rakam olduğu görülüyor ki bu da oldukça yüksek bir değer. Tüm bunlar ele alındığında İstanbul’da üçüncü dalganın etkisini gösterdiği söylenebilir. Vaka sayılarının yükselişi devam ediyor ama henüz pik dönemine gelmedi. Kısıtlamaların gevşetilmesinin etkisini de görmeye başladık, çalıştığım kurum adına konuşacak olursam pazartesiyle birlikte hasta sayısında ciddi bir artış olduğunu söyleyebilirim. Testlerin pozitif olma oranı yüzde 12 düzeyinde. İlerleyen günlerde durumun daha da kötü bir hale gelebileceğini düşünüyorum.”

1043308384-0-0-1000-542-1000x541-80-0-0-4ddfee2c91396f3876df7b0610db586f.jpg

Üçüncü Piki Yaşayabiliriz

Prof. Dr. Yavuz, aşı uygulanan kesimde ölüm oranlarına bakıldığın çok ciddi düşüşler olduğunu dile getirerek, İstanbul’da nüfusun çok yüksek olduğunu ve aşılanmayan kesimin de aynı şekilde yüksek olduğunu ifade etti.

“Aşı olmayanların sayısı İstanbul’da aşı olanlardan fazla. Aşı olmayanların hastalanma riski çok yüksek, bu yalnızca İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de bu şekilde. Bundan dolayı oturulan ortamın sık sık havalandırılması, mecbur olmadıkça dışarıya çıkılmaması gibi koronavirüs önlemlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye’de üçüncü pikin de yaşanacağını düşünüyorum.”

BioNTech Aşısı Sırası Gelene Uygulanacak

Prof. Dr. Yavuz, Almanya’nın üretimi olan BioNTech koronavirüs aşının kimlere uygulanacağına da değindi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısının sırası gelenlere uygulanacağını söylemişti.

“Ülkemize yeni aşılar gelmeye devam edecek. Türkiye’de aşılma sırasında da 60 yaş üstü vatandaşlara geçilmiş olacak, sıralamaya göre BioNTech aşısını bu grup olabilir. Sırası gelen ama aşılanmamış olan kişiler de BioNtech aşısına dahil edilebilir. Halihazırda kullanımda olan Sinovac aşısı gibi sıraya uygun olarak kullanılacak.”

752x395-65-60-yas-arasi-ne-zaman-asi-olacak-iste-saglik-bakanligi-koronavirus-asi-takvimi-1616058586494.jpg

İngiliz Varyantına Karşı Çin Aşısı Etkili

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de kullanımda olan CoronaVac aşısının varyantlar üzerindeki etkisine dair bir araştırma gerçekleştirdiğini dile getiren Prof. Dr. Yavuz, Türkiye’de şu an için İngiltere varyantının daha çok görüldüğünü belirterek bu varyantın baskın hale gelmesinin beklendiğini söyledi. Kullanımda olan Çin aşısının varyanta karşı da etkili olduğunu belirtti.

Aşıların İçeriği Değişecek

Prof. Dr. Yavuz, Türkiye’de İngiltere varyantı kadar olmasa da önemli miktarda Güney Afrika varyantının tespit edildiğini belirterek,

Güney Afrika varyantının aşı karşısında güçlü kalabileceğini söyledi. Bunun önüne geçmek aşıyı daha güçlü hale getirebilmek için aşıda güncellemeler yapılacağını ekledi. Bu varyantın daha fazla kişiye bulaşmaması için de özel önemlerin şart olduğunu sözlerine ekledi.

Aşılılar Temaslı Olsa da Karantinaya Girmeyecek

Prof. Dr. Yavuz, aşının yaygınlaşması ile birlikte filyasyon takibinde de ciddi değişimler olduğunu söyledi. Buna göre normal koronavirüs veya İngiliz varyantı ile temaslı olan ‘aşılı’ kişiler karantinaya girmeyecek.

0x0-65-yas-ustu-vatandaslar-ne-zaman-asi-olacak-saglik-bakanligi-koronavirus-asi-takvimi-1612685171418.jpg

Aşının İngiltere varyantına karşı koruma sağladığı bilindiği için iki doz aşısını yaptıran ve İngiliz varyantı ile temaslı olanlar karantinaya girmeyecek. Ancak aşının, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarına karşı ne derece etkili olduğu henüz net olarak bilinmiyor bundan dolayı bu kişilerin bu varyantlarla temas etmesi halinde karantinaya girmesi gerekecek.