Koronavirüs Aşısının Mucidi Karantinanın Ne Zaman Sona Ereceğini Açıkladı!

Koronavirüs Aşısının Mucidi Karantinanın Ne Zaman Sona Ereceğini Açıkladı!

Koronavirüs aşısının mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs salgınında uygulanan karantina kuralları ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu, karantinanın ne zaman sona ereceğini açıkladı.

BioNTech’in kurucusu ve koronavirüs aşısının mucidi olan Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs aşısı, mutasyon virüsler ve karantina süreci hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şahin, ABD ve AB genelinde yaz aylarıyla birlikte karantina sürecinin sona ermesini beklediğini söyledi, bu süreçte virüsün yeni mutasyonlara uğramasının muhtemel olduğunu ancak bunlardan korkmayacaklarını ifade etti.

6054fe68d265a2275487aefd.jpg

Karantina Gerek Kalacağını Sanmıyorum

Prof. Dr. Şahin, Avrupa genelinde aşılamanın yavaş bir şekilde ilerlemesine rağmen yaz aylarıyla birlikte Avrupa genelinde virüsün kontrol altına alınabileceğini ve bağışıklığın ciddi seviyelere ulaşacağını düşündüğünü dile getirdi. Şahin, yaz aylarının sonuyla birlikte ABD ve AB’de karantina uygulamalarına gerek kalmayacağını da ekledi.

Mutasyonlar Olacak

Prof. Dr. Şahin, yaz aylarının sonuna kadar Almanya’da aşılamanın yüzde 70’lere ulaşmasını beklediğini belirtti. AB ülkelerinde ve ABD’de de bu süreçte yeni mutasyonların görülme olasılığının yüksek olduğunu ancak bu mutasyonlardan korkmadıklarını, yaz aylarının sonunda karantina sürecinin sona ermesini beklediğini, karantina sonrasında da düşük şiddette vaka patlamaları yaşanmasının ihtimaller arasında olduğunu belirtti.

6054fe10d265a2275487aef6.jpg

Bu Ay Sonunda Başlayabiliriz

Prof. Dr. Şahin, Türkiye’ye gönderilecek olan 4.5 milyon doz aşı hakkında da konuştu, her şeyin yolunda gitmesi halinde bu ay sonunda Türkiye’de aşılamaya başlanabileceğini, gerekli mevzuat ve kalite kontrol işlemlerinin geride kalan haftada tamamlandığını söyledi. Türkiye’ye 2021 yılının ikinci yarısında daha fazla aşı gönderilmesi için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.