Korkunç açıklama: 45 dereceyi görecek insanlar ölebilir!

Korkunç açıklama: 45 dereceyi görecek insanlar ölebilir!

Meclis’te sunu yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, ‘’İstanbul 45 dereceye kadar çıkacak, insanlar ölebilir’’ dedi.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Meclis’te ilgili komisyona karşı olarak yaptığı sunum iklim değişikliği üzerinde güçlü adımların atılmaması durumunda Türkiye’nin 2050’ye kadar karşılabileceği olası senaryoları anlattı. İstanbul’daki en yüksek sıcaklığın 45 derece kadar çıkabileceğini ve insanların ölmesine sebep olabileceğini aktaran Prof. Dr. Kurnaz önemli açıklamalar yaptı.

4.jpg

Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkez Müdür Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’nin 2050 yılına kadar yaşayabileceği olası problemlerden söz etti. 2050 yılında oldukça büyük bir kuraklık yaşanacağının altını çizdi.

Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu'na sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye'nin 2050 yılında büyük kuraklık yaşayacağını belirtti. Kurnaz, şunları söyledi:

1.webp​​​​​​​

‘’İstanbul 45 Dereceyi Görecek’’

Prof. Dr. Kurnaz sonrasında sözlerine şunları ekledi; ‘’Sıcaklıklar ortalama olarak 5 derece artacak olursa 30 yıl sonra İstanbul’da en yüksek sıcaklık 45 dereceye kadar çıkacak. Hastaneler bu duruma hazır mı? Bu kadar insan o sıcaklıkta ölmeye başladığında hazır olmayacak mıyız buna? Bu sıcak öldürür mü insanı? Bu sıcaklığı ‘ıslak termometre 35 derece’ deniyor. Islık termemotre ile 35 olursa hava sıcakmış, serinmiş yok, ölüyorsunuz bu kadar basittir’’ dedi.​​​​​​​

‘’Çukurova Kuruyacak’’

Prof. Dr. Kurnaz’ın gerçekleştirdiği açıklamada Çukurova bölgesine dair söylemleri de oldukça dikkat çekti. Kurnaz şunları söyledi; ‘’ "30 senede nerede kuraklık olacak? Çukurova'da. Yani Çukurova'da tarım yapamayacağız. Ege'nin batısında korkunç kuraklık olacak’’ ifadelerini kullandı.

2-001.jpg​​​​​​​

‘’Konya Tarımı Bitebilir’’

Konya Ovası’na dair olarak da oldukça önemli açıklamalar yapan Kurnaz, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini altını çizdi. Sonrasında ise şunları ekledi; ‘’Konya Ovası'nda en az 90 bin tane su kuyusu var ve devlet bunlardan 25 bininden ne kadar su çekildiğini biliyor. Konya Ovası Projesi Başkanı iki hafta önce diyor ki: 'Yer yer yer altı suyu 22 metre düşüyor senede.' Senede 22 metre yeraltı suyu düşerken Konya Ovası'nda sulamalı tarım yapamazsınız."