Kök Hücre Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde kök hücre kavramı insan hayatına yeni yeni giren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

30 Ağustos 2021 17:07 Yaşam
Kök Hücre Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çünkü tıbbi alanda bu yöntem için teknoloji yeni yeni gelişme göstermiştir. Dolayısıyla birçok insan bu kavramı ve getirdiklerini yeni yeni anlamaya başlamıştır. Ancak tabi ki birçok insan da bu kavrama oldukça yabancıdır.

Bizde sizlerle bu yazımızda bu kavramın getirdiği farklı konu başlıklarına değineceğiz. Yazımız içerisinde öncelikle kök hücrenin özelliklerinden ve tedavisinin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Daha sonra ise bu yöntemin nasıl gerçekleştiğinden ve kimler için uygulanabileceğinden bahsedeceğiz. Bu yüzden de öncelikle birlikte kök hücre nedir bir bakalım.

2-001.jpg

Kök Hücre Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle insan vücudunda birçok hücre bulunmaktadır. Bunlardan bazıları da nadir özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden birisi, diğer hücre türlerine dönüşmektir. İşte kök hücre denen hücreler bu özellikleri taşımaktadır. Yani kısaca bu hücreler, vücudunuzdaki diğer bütün hücre türlerine dönüşebilen hücrelerdir.

Bu hücreler, bu özelliklerinden dolayı çok değerlidirler. Çünkü vücudumuzda bilinen başka hücre türleri böyle bir özelliğe sahip değildir. Dolayısıyla bu özellik çok sık bulunan bir durum değildir. Ancak özellikle son yıllarda tıbbın gelişmesiyle bu durum ortadan kalkmak üzeredir. Çünkü artık eskiden çok karmaşık olan yöntemler çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Bu yöntemler özellikle insanlara çok fazla fayda sağlamaktadır. Dolayısıyla tıbbi alanda çok sık kullanılmaktadır. Özellikle kök hücre tedavisi bu yöntemlerin başında gelmektedir. Çünkü bu yöntemle; kanser hastaları, genetik rahatsızlığı olan insanlar ve organ yetmezliği yaşayan insanlar tedavi olabilmektedirler.

Kök Hücre Nasıl Alınır?

Öncelikle kök hücre konusunda yapılan tedavilerin insan hayatına çok olumlu etkileri olduğundan bahsetmiştik. Ancak burada bilinmeyen birkaç detay olabilir. Bu detaylardan biri de bu hücrelerin nasıl alındığıdır. Birçok insan bu tedavi için alınan hücrelerin nasıl alındığını bilmemektedir. Ayrıca bu alım işlemi birazcık can acıtıcı olabilir.

Günümüzden yaklaşık 10-20 yıl kadar öncesine kadar kök hücrelerin alım şekli çok farklıydı. Bu alım şekli omurilik üzerinden gerçekleşiyordu. Bu durum da birçok insan için korkutucu olabiliyordu. Dolayısıyla yapılan işlem hem korkutucu hem de ağrı vericiydi. Ancak son yıllarda bu durum gelişen teknolojiyle birlikte değişmiştir.

3.jpg

Günümüzde bu hücrelerin alımı kandan, kordon kanından ya da yağ dokularından olabilir. Tıp alanında ilerleyen teknoloji sayesinden artık bu alım yöntemleri çok daha güvenli bir süreçte işlemektedir. Dolayısıyla bu konudaki ön yargılar kırılmıştır. Sizde bu yöntemlerden birini kullanarak kök hücre bağışı yapabilirsiniz. Bu noktada yapacağınız bağış için Kızılay şubelerine başvurabilirsiniz.

Kök Hücre Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda sizlere kök hücrelerin kullanılmasından ve tedavi yöntemlerinden bahsettik. Ayrıca günümüze gelene kadar gelişme yöntemlerinden de bahsettik. Bu başlığımız altında da sizlere vücudumuzda hangi hücrelerin kök hücreler olabileceğinden bahsedeceğiz. Yani bu başlık altında kök hücre ve çeşitlerinden bahsedeceğiz. İlk olarak vücudumuzda bu hücrelerin kaynağı olan 3 çeşit hücre bulunmaktadır.

Bu hücrelerden birisi omurilik hücreleridir. Bu hücreler özellikle omurilik kemiğinden alınır ve kök hücrelerin tedavisinde kullanılan hücrelerdir. Bir diğer hücre çeşidiyse yağ hücreleridir. Bu hücrelerin yağ dokusundan liposakşın yöntemiyle alınıp saflaştırılması gerekmektedir. Dolayısıyla biraz daha uzun bir süreçtir.

Son hücre çeşidiyse kan hücreleridir. Bu yöntemde hücreler damar yolu sayesinde alınır. Daha sonra laboratuvar ortamında ferez adı verilen bir yöntemle süzülür. Ancak tabi ki bu yöntem de en az diğerleri kadar özen gerektirir. Sizde kök hücre nakli için bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak bu durum tabi ki de doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Kök Hücre Hangi Hastalıklar İçin Uygulanabilir?

Son olarak sizler için bu başlığımızda kök hücre tedavilerinin hangi hastalıklar için uygulandığından bahsedeceğiz. Tabi ki de listemiz biraz kabarık. Bu listenin kabarık olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; tıp alanındaki teknolojilerin gelişmesi ve insan nüfusunun artmasındır. Dolayısıyla bu tedavi yöntemi birçok hastalık için uygulanabilir.

4.jpg

Kök hücrelerin tedavi yöntemi olarak kullanıldıkları hastalıkların başında lösemi ve diğer kemik iliği kanserleri gelmektedir. Çünkü bu tedavi yöntemi kanser hastalarınca çok fazla tercih edilmektedir. Ayrıca bir diğer hastalıklar da eklem ve kemik ağrılarıdır. Bu hastalıklarda da bu tedavi yöntemi sıkça kullanılmaktadır.

Son olarak da; ortopedik, nörolojik ve gençleştirme tedavilerinde de kök hücre yöntemi kullanılmaktadır. Çünkü bu tür hastalıkların tedavisinde bu yöntem öne çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tedavi yöntemi son yıllarda sıkça kullanılmaktadır. Bu kullanım alanı içerisinde gelişen teknoloji çok büyük bir önem arz etmektedir. Kısacası önümüzdeki yıllarda bu yöntemi daha çeşitli alanlarda da görebiliriz.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler