Kız Kulesinin Bilinmeyen Sırları

İstanbul denilince akla gelen yerlerden biri de "Kız Kulesi" dir. Kendinizi tekneye veya deniz otobüsüne bıraktığınızda, bu harika çalışmanın denizin ortasında bir yolculuğa çıktığını göreceksiniz. Denizin ortasındaki bu muhteşem yapı hakkında pek çok hikayeler ve efsaneler var.

Yayınlanma:
Kız Kulesinin Bilinmeyen Sırları

Kız Kulesi Tarihçesi

Salacak çukurlarına 150-200 metre mesafede yer almaktadır. Kız Kulesi'nin yapımı hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte MÖ 341 yılına ait olduğu söyleniyor.

Damalis ve Leandros, kız kulesinin eski isimleridir. Ama o zamanlar Atina kralı olan Charis'in karısının adı olarak Damalis adı verildi. Damalis öldüğünde bu kumsallara gömüldü ve bu yüzden kuleye de isim verildi. Ayrıca kule, Bizans İmparatorluğu döneminde küçük bir kale anlamına gelen Arcla olarak da adlandırıldı.

İstanbul'un fethinden sonra adadaki mevcut kule yıkılarak yerine ahşap bir kule inşa edildi. 1725'te kasaba tarafından camdan bir konut ve kurşun kaplı bir kubbe eklendi. Kule kapısına Sultan II.Mahmut imzalı bir kitabe yerleştirilmiştir. 1857'de fener kuleye tekrar eklendi ve 1920'de fener lambası otomatik olarak bir aydınlatma sistemi ile değiştirildi. 1830'da kolera salgını sırasında karantina hastanesi ve radyo istasyonu olarak vergi tahsilatı, savunma, ticaret gemilerinden bir deniz feneri başta olmak üzere birçok amaç için kullanılan Kızkulesi, cumhuriyetten sonra bir süre deniz feneri olarak da kullanılmıştır.

Kız Kulesi, 1982 yılında deniz harekatına devredildi. Bugün özel bir şirket, Kız Kulesi'ni restoran olarak açtı ve hala bu şekilde kullanılıyor.

M.Ö Kız Kulesi

İstanbullu Yunanlı araştırmacı Evripidis'e göre, Asya kıyılarının bir izdüşümü olan kara kısmı, zamanla kıyıdan ve Kız Kulesi'nin inşa edildiği adacıktan kopmuştur. Leandra Kulesi'nin bulunduğu kayadan ilk kez, MÖ. 410'da bahsedilmektedir. O gün Atinalı komutan Alcibiades, Boğaziçi'ne giren ve çıkan gemileri incelemek ve vergi toplamak için bu küçük adaya bir kule yaptırmıştır. Sarayburnu'nun bulunduğu yerden kulenin bulunduğu adaya kadar zincir gerilerek kuleyi boğazın giriş ve çıkışını kontrol eden bir gümrük noktası haline getiriyor. Yıllar sonra M.Ö. 341 yılında Yunanlı komutan Chares, karısı için mermer sütunlar üzerine anıtsal bir mezar yaptırılan kulede bir adacık vardı.

Roma Dönemi Kız Kulesi

MS. 1110 yılında bu küçük adadaki ilk karakteristik yapı (kule) İmparator Manuel Komnenos tarafından yaptırılmıştır. 1143 ile 1178 yılları arasında hüküm süren İmparator Manuel, şehri savunmak için iki kule inşa etti. Birini Mangana Manastırı (Topkapı Sarayı plajı) yakınına, diğerini Kız Kulesi mevkiine yaptıran İmparator Manuel, düşman gemilerinin Boğaz'a girmesini engellemek ve gümrüksüz ticaret gemilerinin akışını engellemek için iki kule arasına zincir bağladı.

Osmanı İmparatorluğunda Kız Kulesi

İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildikten sonra bu küçük kaleyi yıktı ve yerine siperlerle çevrili küçük bir taş kale yaptı ve küreleri buraya yerleştirdi. Kaleye yerleştirilen bu toplar, limandaki gemiler için etkili bir silah haline geldi. Ancak kule, Osmanlı döneminde müstahkem bir kale yerine gösteri platformu olarak kullanılmış ve Mehters burada gülle ile nevbet (bir tür milli marş) okurdu. Bugün gördüğümüz kulenin temelleri ve alt katın önemli bölümleri Fatih dönemi yapısına aittir. Osmanlı döneminde Kız Kulesi'nin tamirat ya da yerlerinde yeniden yapılanma ile yaşatıldığı biliniyor. "Küçük Kıyamet" olarak bilinen 1510 depreminde, Kız Kulesi, İstanbul'daki birçok bina gibi ağır hasar görmüş ve kule Yavuz Sultan Selim döneminde onarılmıştır.

Kuledeki toplar da bu dönemde koruma amaçlı değil, tören sırasında selam vermek için atıldı. Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümünden sonra tahta geçmek için İstanbul'a gelen Şehzade Selim, Üsküdar'dan geçerken Kız Kulesi'nden atılan toplarla karşılandı. Daha sonra uzun süre tahtta oturan her padişaha bu selam yapıldı ve padişahın tahta çıkışı top gülleleri ile kamuoyuna duyuruldu. 1719'da iç kısmı tamamen ahşap olan kule, rüzgarın etkisiyle gaz lambasının tutuşması sonucu fenerde çıkan yangında yanmış, 1725 yılında Nevşehirli Damat İbrahim Paşa kentinin baş mimarı İbrahim Paşa'ya kapsamlı bir onarım yapılmıştır. Bu tadilattan sonra kurşun kubbeli kule ile fenerin duvarlı ve camlı bölümü restore edilmiştir. Daha sonra 1731'de deniz feneri, top ızgaraları ve kulenin diğer bölümleri yeniden onarıldı.

Günümüzde Kız Kulesi

Antik çağda Arkla (küçük kale) ve Damialis (buzağı) olarak bilinen kule, eski zamanlarda "Tour de Leandros" (Leandros Kulesi) adıyla ünlenmiş ve bugün Kız Kulesi adına entegre edilmiştir. Kız Kulesi'nin restorasyon süreci 1995 yılında başlıyor. Binlerce yıllık gizemli bir geçmişe sahip olan bu eşsiz mekan, kendine özgü kimliği ve geleneksel mimarisi korunarak tamamlanan tadilattan sonra 2000 yılında kapılarını ziyaretçilere açıyor. Yerli ve yabancı misafirlere gündüz cafe-restoran, akşamları ise özel restoran olarak hizmet veren Kız Kulesi, aynı zamanda düğün, toplantı, gala, iş yemekleri gibi çok sayıda etkinlik ve organizasyona da ev sahipliği yapıyor.

Dilden Dile Kız Kulesi Efsanesi

Benzeri görülmemiş aşk hakkında başka bir anlatı; Kleopatra'ya benzer bir son anlatan bir "Yılan" hikayesi var. Bu hikaye birçok kişi tarafından bilinir. Peygamberlerden biri, kızının 18 yaşına geldiğinde yılan ısırığından öleceğini öğrenir. Kral daha sonra denizin ortasındaki kuleyi onarır ve kızını buraya yerleştirir. Bu nedenle yılanın bu kuleye hiçbir şekilde giremeyeceğine inanmaktadır. Elbette kaderden kaçınılamaz. Kuleye gönderilen üzüm sepetinde gizlenmiş bir yılan kızının sonu olur. Hizmetçilerden biri meyve tabağı yaparak genç kızın odasına gider ve yılan, uyuyan genç kızın kafasına bırakılan meyve tabağına çıkıverir. Hizmetçi odadan çıkınca bir yılan prensesin üzerine zehrini döker. Kral öğrendiğinde harap olur. Kızına demir bir tabut yapar ve Ayasofya'nın giriş kapısına yerleştir. Günümüzde tabutun üzerinde iki adet delik bulunmaktadır. Bu sebeple olcak ki, kızın öldükten sonra bile yılanların lanetinden kurtulamadığına inanılır.

İkinci Bir Efsane

Bu Ovid'in kaybettiği aşk hikayesidir. Hero ve Leander adlı iki hüzünlü gencin aşkını anlatan bu hikaye, Kahraman'ın kuleden ayrılmasıyla başlıyor. Kahraman, Afrodit'in rahibelerinden biridir. Bu yüzden aşık olmamalısın. Kahraman, Afrodit tapınağında gerçekleşen törene katılmak için kuleden yıllar sonra ayrılır. Katıldığı törende Leandros ile tanışır. Aşık olan bu iki genç, Leondros'un gece kuleye doğru yelken açmasıyla aşkları kutsanıyor.

Kız Kulesi her gece bu iki aşka tanık oluyor. Leondros'un kuleye yaklaştığı gün, kahramanın Leander'ın yolunu bulmak için yaktığı aşk ateşinin feneri rüzgar nedeniyle söner. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros, Boğaz'ın sularında boğulur. Sevgilisinin öldüğünü gören Kahraman, boğazının serin sularında kalır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet