Kıyamet kapıya dayandı tarih verdiler

Her geçen gün dünya kötüye doğru gitmeye devam ediyor. Uzmanlara bakıldığında küresel ısınma yüzünden dünya genelin büyük problem yaşanıyor. Türkiye içinse hem küresel sıcaklık artışı, hem kuraklık, hem yangın riski devam ediyor.

25 Ağustos 2021 11:05 Yaşam
Kıyamet kapıya dayandı tarih verdiler

Türkiye’nin en güzel bölgeleri dahi küle çeviren yangın felaketi, dünyanın farklı bölgelerinde de yerleşim yerleri yok ediliyor. Özellikle son 15 yılda, dünya genelinde artan sıcaklık değerleri başta olmak üzere kuraklık, yangın, ani ve şiddetli yağışlar, kasırga, seller gibi doğal afetler gözlemleniyor.

Doğanın kendi döngüsü olan bu afetler birçok noktada zarar veriyor. Sebeplerine bakıldığında ise yüksek düzeyde nüfus artışı, karbondioksit artışı, betonlaşma ve yüksek düzeyde sera gaz salımı gibi detaylar bulunuyor.

24-kiyamet.jpg

Dünyanın Sonu Mu?

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın yaptığı habere göre, doğal afetler karşısında birçok kişi ‘’Acaba şimdi ne olacak, dünyanın sonu mu?’’ gibi soruların cevaplarını merak ediyor. Türkiye ise bulunduğu coğrafi konumdan kaynaklı olarak olası değişiklik Türkiye’de yakından hissediliyor.

Yaşanan son yangın felekati ise binlerce canlının yok olmasına, yüz binlerce ağacın yanmasına sebep oldu. Uzmanlara göre gerekli tedbirlerin alınmaması halinde 2030 yılından sonra gezegenin kapısını çok daha büyük sorunların dayanacağını söylüyor.

Korkutan Rapor Paylaşıldı

İklim bilimcileri ise son 20 yıldır her fırsatta ekolojik dengenin altüst olmak üzere olduğunun uyarısını yaparken, gerekli tedbirlerin mutlaka alınması gerektiğinin altını çiziyor. Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin açıklandığı 3 bin sayfalık rapor oldukça dikkat çekti.

Raporda, iklim krizinin her yerde ve daha önce hiç görülmemiş bir şekilde kötüye doğru gittiğini belirtirken, küresel sıcaklık artışının da 1,5 dereceyle sınırlandırılması gerektiği, ülkelerin sera gazı emisyonlarını 2030’ kadar sonlandırılması gerektiğinin altını çiziyor.

iste-kiyamet-alametleri-ve-simdiye-kadar-gorulenler-h1510170702-3e2cca.jpg​​​​​​​

Söz konusu raporda ayrıca iklim değişikliğinin insanlardan kaynaklı olduğunu belirtirken şu ifadeler kullanıldı; “Önümüzdeki dönemde tropik fırtınalar, yağmur ve kar yağışları artacak, bugüne kıyasla 1.7 kat daha fazla kuraklık yaşanacak. Yangınlar daha yoğun ve uzun sürecek”

Türkiye Uyarısı da Geldi!

Uzmanların hazırladıkları raporlara ve detaylara bakıldığında Türkiye, coğrafi konumundan kaynaklı olarak ekolojik tahribatın etkisini de en çok hisseden ülkelerin başında yer almakta. Hatta ekolojik kıyametin kapıyı çaldığı noktada Türkiye’nin ilk sıralarda olduğu aktarılıyor. Bunun sebebi ise Türkiye’nin coğrafi konumu.

1985 ila 2035 yılları arasındaki döneme bakıldığında Türkiye 2,5 kat sıcaklık artışı bulunuyor. Uzmanlara göre gerekli tedbirler alınmazsa bu yüzyılın sonunda sıcaklık artışının 5 dereceye kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Küresel iklim değişikliğinin sadece Türkiye ile alakalı olmayarak, yaşanan sorunun tüm Dünyanın temel sorunu olduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim üyesi olan Prof. Dr. Levent Kurnaz, şu ifadeleri kullandı;

“Tüm raporlarda atmosfere salınan sera gazı emisyonlarının yüzde 40’ının Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden kaynaklandığı belirtilse de, ekolojik tahribatın en acı bilançosu Akdeniz havzasında görülüyor. Önümüzdeki süreçte yangın felaketlerinin yanı sıra kuraklık, tarımsal üretimde kıtlık, su savaşları gibi risklerin kapıyı çalması kaçınılmaz olacak" dedi.

kiyamet-alametleri-nelerdir-gerceklesen-13824204-7612-amp.jpg

‘’Kıyamet Kapıya Geldi’’

Normal standartlara göre 30’uncu eklem çizgisinde bulunan bölgelere düşen yüksek basınç 2 ila 3 derece kuzeye kaydığını ekleyen Prof. Dr. Kurnaz şunları söyledi;

“İklim değişikliğine neden olan en büyük etken bu kayma. Libya, Kahire, Arabistan hattını etkileyen sıcak hava, bize doğru yaklaşmaya devam ediyor. Sıcaklık değerlerindeki artışın en büyük nedeni ısı dengesinin bozulmuş olması. Hızlı nüfus artışı, sera gazı salınımı, karbondioksit gazındaki salınım artışı atmosferin ısı dengesini etkiledi. Enerji tüketimi arttıkça atmosfer sıcaklığı da arttı ve dünyanın ısı dengesi bozuldu. Kıyamet kapımızda.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler