Kıyamet Geldi Çattı! 2030 Yılı…

Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişiklikleri Dünya’nın dört bir tarafında hissediliyor. Türkiye, konumu itibariyle 4 mevsimi yaşayan bir ülke, uzmanlar sıcaklık artışının yanı sıra ekstrem doğa olayları ve yangın riski ile Türkiye’nin karşı karşıya kalacağını ifade ediyor.

24 Ağustos 2021 23:23 Yaşam
Kıyamet Geldi Çattı! 2030 Yılı…

Ülkemizde Temmuz ayında başlayan yangınlarda binlerce hektarlık alan kül oldu. Ülkemizin yanı sıra başta Rusya, Amerika ve Kanada’da da yangınlar ormanları ciddi şekilde etkilemişti. Uzmanlar son 10 yıllık dönemde ekstrem doğa olaylarının sayısında ciddi bir artış olduğunu, kuralık, sel hortum gibi olayların sayısının arttığını dile getiriyor. Özellikle son yüzyıldaki hızlı nüfus artışı, fabrikalaşma, sanayi bölgelerinin sayısındaki artış ve doğaya salınan gazlar hali hazırda var olan dünya düzenin bozulmasına neden oldu. Uzmanlar Dünya genelinde bir yıkım olduğunun altını çiziyor.

kiyamet-kapimizda-tarih-verildi-2035.jpg

Peki, Bu Yolun Sonu Mu?

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, pek çok yerde eş zamanlı olarak gelişen doğa olayları sonrasında insanlar ‘Yolun sonuna geldik mi?’ sorusunu soruyor. Dünya’nın içinde bulunduğu durumun ne derece vahim olduğunu uzmanların raporlarında görmek mümkün. Türkiye, ekstrem doğa olaylarından etkilenmeye devam edecek.

Başta yangın ve sel gibi doğal afetlerin sayısının giderek artması insanlarda endişeye neden oluyor. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde insanlığı iyi günlerin beklediğini söylemek mümkün değil. Çünkü asıl felaketlerin 2030 yılından sonra etkili olmaya başlayacağı belirtiliyor. Uzmanlar önlem alınmaması halinde ‘Kıyamet kapımızda’ diyor.

Korkutan Rapor

İklim Bilimcilerin konuyla ilgili olarak pek çok kez uyarıda bulunduğu, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde yer alan Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli tarafından açıklanan tam 3 bin sayfalık rapor da bunun bir örneği niteliğinde.

Rapora göre iklim krizi giderek geri dönülemez bir hale dönüşüyor, Dünya’nın tamamında durum hiç olmadığı kadar kötü. Rapor sera gazı emisyonlarının 2030 yılına kadar sona erdirilmesi gerektiğini bunun yanı sıra küresel sıcaklık artışının da 1.5 derece ile sınırlandırılması gerektiğinin altını çiziyor.

İlerleyen dönemler insanoğlu için çok daha zor geçecek, çünkü kuralık 1.7 kat daha artacak. Kar yağışı ve tropik fırtınalar artacak, yangınlar ise daha sık çıkacak ve daha uzun süreli olacak.

20210823-kiyamet-kapimizda-tarih-verildi-2035-30023-4c78a79891f42d2df6fe.jpg

Türkiye’ye Uyarı

Türkiye, coğrafi konumundan dolayı iklim değişikliğinin sonuçlarını en çok hisseden ülkelerin başında olacak. Ekolojik kıyametten etkilenecek ilk ülkenin de Türkiye olması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Levent Kurnaz, sera gazı emisyonuyla ilgili olarak gerekli adımların atılmaması durumunda 2100 yılında insanlığın neslinin tehlikeye girebileceğini söylüyor. Türkiye için konuşan Prof. Dr. Kurnaz, bugün 40 derece sıcaklık olan yerlerin 2040 yılında kavrulacağını ifade etti.

Birleşmiş Milletler’in raporları da Türkiye için iyi şeyler söylemiyor. 2100 yılına kadar Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki su kaynaklarında yarı yarıya azalma bekleniyor. Türkiye’yi tarım ve su savaşları bekliyor olabilir. Tarımsal üretimin ve yaşamın devamlılığı için su kullanımı son derece önemli. Daha az su isteyen tarım ürünleri ekilmeli aynı zamanda mümkün olduğunca su israfından da kaçınılmalı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler