Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce yatar mı 2020 Mayıs

Bayrama 3 gün kaldı ve herkes kısa çalışma ödeneği ile ücretsiz izin ödemelerinin bayramdan önce yapılacak mı sorusunu sormaya başladı. Bu konu ile alakalı ayrıntılar haberimizde.

YAŞAM 21.05.2020, 00:46
5758
Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce yatar mı 2020 Mayıs

Bayrama 3 gün kaldı ve herkes kısa çalışma ödeneği ile ücretsiz izin ödemelerinin bayramdan önce yapılacak mı sorusunu sormaya başladı. Elbette zor günler geçirdiğimiz bu dönemde bayramdan önce yatması oldukça güzel olacak fakat henüz bu konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı ve gözler 21 mayıs 2020 perşembe gününe çevrildi yani bugün peki bayram öncesi bu ödemeler yapılacak mı ? 

İŞKUR aracılığıyla işsiz vatandaşlara ödenen işsizlik maaşının ayın kaçında hesaplara geçeceği net olarak açıklanmasa da bayramdan önce ödeneceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Belirli şartları taşıyan vatandaşlar işsizlik maaşından yararlanabiliyor. İşsizlik maaşı (ödeneği) alabilmek için sigortalı işsizin kendi istek ve kusuru dışında iş akdinin geshi şartı aranıyor. Ayrıca işsiz kaldıktan sonra 30 gün içinde işsizlik maaşı için İŞKUR'a başvurulması gerekiyor.

İşsizlik maaşı, işsiz vatandaşın taşıdığı şartlara göre 180 günden (6 ay) 300 güne (10 ay) kadar süre ile ödenebiliyor. 

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatacak ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, işsizlik ödemelerinin öne çekildiğini açıklamıştı. İşsizlik maaşı normal şartlar altında Haziran ayının 5'inde ödenecekti fakat son yapılan açıklamayla Ramazan bayramı münasebetiyle bu ödemeler bayramdan önce yapılacak.

İşsizlik Maaşı Yararlanma Şartları Neler ?

İşsizlik maaşından faydalanmak için bazı şartları taşımak lazım. Bunlardan belki de en önemlisi, işsiz vatandaşın kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekiyor. Bunun dışında işsiz kalmasından önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması, hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması ve işsiz kalmasından sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da internet üzerinden başvurması gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınıyor ?

Vatandaşlarımız, nüfus cüzdanları ile birlikte her hangi bir PTTBank şubesinden işsizlik maaşlarını alabiliyorlar. Vatandaşlar IBAN numarası ekleme, güncelleme işlemlerini ALO 170'i arayarak veya https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden yapabilirler.

Henüz 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü 23:11 itibari ile bayramdan önce ödeneceğine dair bir açıklama yok yarın gün içerisinde bu konu ile alakalı gelişmeler olursa bu konu üzerinden sizlere paylaşacağız. 

Yorumlar (5)
Orhan gözmen 1 hafta önce
Bayram öncesi kısa ödeneği yatsa iyi olur
Çetin 1 hafta önce
Evet gerçekten bayramdan önce yatarsa çok iyi olur çünkü 3 tane çocuğum var onların ihtiyaçları vede evin ihtiyaçları var o yüzden yatarsa çak iyi olur
Murat 1 hafta önce
Bayram oldu neredeyse daha birsey yok ortada.
Kudret 1 hafta önce
Kisa çalışma ödeneği yatmiyormus internette öyle bir yazi okudum zatej ben 20 marttan beri izne çikarildim ama halen yatmadi şartlarda tutuyor.2 aydir üçyüz beşyüz idare ediyoruz 16 aylik çocugum var Allaha şükür ac ac kalmadik ama ihtiyaclarimizi gideremiyoruz elektrik yakit ev kirasi borç bularak ödedim.
Caresiz 1 hafta önce
Cumhur baskani verecez site aciklama yapti ama vermediler Hala yarin arife .. cepte you bed kurus cocuklar kucucucukte olsa bisey beklerler. Ofyaa of
21°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:44
Öğle 13:14
İkindi 17:07
Akşam 20:34
Yatsı 22:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@