Kimyonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Baharat olarak kullandığımız kimyonun cilde faydalarının olduğunu biliyor muydunuz?

Tadı harika olan kimyon kızarıklıklardan lekelere, akne tedavisinden kırışıklıklara kadar birçok cilt problemine adeta şifa olmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre derlediğimiz kimyon baharatının cilde faydasını bu yazıda bulabilirsiniz..

Akdeniz bölgesinde gelir kaynağı olan kimyon, yemeğe lezzet vermek için kullanılmaktadır. Bazı yemeklere özellikle de köfteli ve etli yemeklere oldukça güzel tat veren kimyon baharatı uzmanlarımızın radarına takıldı. Özellikle de dermologların son yıllarda dikkatini çekmekte olan kimyonun üstünde uzun uğraşlar ile yaptıkları deneylerin sonucunda her vücuda hem de cildinize birçok faydası ortaya çıkmıştır. İçinde yaklaşık 100’e yakın kimyasal bileşeni bulunan kimyonun, Eski mısır ve Roma da çeşitli hastalıklara tedavi olarak kullanılmaktadır. Şimdi ise uzmanların özellikle cilt bakımı için kullanılmasını önerdiği kimyon, kırışıklıklardan sivilce lekelerine kadar birçok probleme çare olacaktır.

KİMYON SUYUNUN CİLDE FAYDASI NEDİR?

Kimyon içerisinde bulunan E vitaminin sayesinde Anti-Aging oluşturarak erkenden yaşlanmanın önlenmesinde ciddi rol oynar.

Pürüzsüz cilt elde etmeye ve cildinizin sağlıklı ve sorunsuz kalmasına yardımcı olan kimyon, cildi enfeksiyonlardan ve diğer cilt problemlerinden koruyarak anti-mantar ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Ciltte oluşan akne, sivilce ve cilt döküntüsü gibi sorunların giderilmesinde kullanılabilir. İçerisinde bolca yer alan fosfor, cilt sorunlarının iyileşmesinde etkilidir. Cildinize zarar veren serbest radikaller ve toksinlerin verdiği zararı azaltıcı etkisi bulunan kimyonun, cilt maskelerine ilave edilip kullanılabilir.

PEKİ KİMYON CİLDE NASIL UYGULANIR?

Kırışıklığa iyi gelen kimyon maskesinin malzemeleri:

  • Yarım çay kaşığı ile hafif ıslatılan kimyon.
  • Bir çay kaşığı ile süzme bal.
  • Limon dilimler
  • Bir tutam nane,
  • Bir tutam reyhan (ya da fesleğen)

Kimyon maskesinin yapılışı

Öncelikle havanda reyhanı güzelce ezelim. Balı ve ıslattığımız kimyonu da içine ekleyelim. Bir dilim limonu da ekleyelim ve ezmeye devam edelim. Ardından bu karışımın içine maden suyunu ve cevizin büyüklüğünde buz parçacığı ilave edelim. Maden suyunun içindeki gazların arınması için yaklaşık 7 dakika kadar bekleyelim. Hazır olan karışımı kırışıklık olan tüm yüze sürüp 15 dakika kadar beklettikten sonra su ile durulayabilirsiniz.