Keratin Vücudu Nasıl Etkiler?

Keratin bir protein çeşididir. Özellikle saç ve tırnak sağlığı için çok faydalı bir protein olmasından kaynaklı olarak ön plana çıkar.

Keratin bir protein çeşididir. Özellikle saç ve tırnak sağlığı için çok faydalı bir protein olmasından kaynaklı olarak ön plana çıkar. Keratin eksikliğinde saç ve tırnak yıpranması gibi durumlar söz konusudur. Bu sebeple mutlaka vücudun keratin proteinini alması gerekir. Saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olurken bir de saçların daha parlak bir yapıya gelmesine yardımcı olur. Keratin uygulamanın pek çok farklı yöntemi bulunur. Bu sebeple vücut sağlığı için en uygun yöntemi tercih etmek ve düzenli olarak uygulamak gerekir.

Keratin Nedir?

Vücut için pek çok faydası bulunan keratin düzenli olarak vücuda alınması gereken proteinler arasında yer alır. Tırnakların çok daha bakımlı bir hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda diş sağlığı açısından da son derece önemlidir. Bu sebeple düzenli olarak vücuda alınması gerekir. Keratin bazı besinlerin içerisinde yer alır. Aynı zamanda dışarıdan da bazı uygulamalar ile birlikte vücudun içerisine alınır. Keratin özellikle saç bakımı olarak çok fazla tercih edilir. Kadınlar düzenli olarak keratin bakım yaptırarak saçlarının daha canlı ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Keratin Nasıl Kullanılır?

Vücut geliştirme egzersizleri ya da spor yapan kişiler pek çok farklı protokolde keratin kullanımını gerçekleştirir. İlk olarak vücutta depolanmasını sağlamak adına çok miktarda tüketip daha sonra ise kaslarda depolanmasını sağlamak adına yavaş bir tüketim gerçekleşir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kas kaybı yaşayan kişiler 4 ile 7 gün boyunca günlük olarak 20 gram tüketmelidir. Daha sonra tüketim miktarı 2 gram ile 10 gram arasında değişiklik gösterir. Spor yapan kişiler kas gücü sağlayabilmek adına bir hafta içerisinde günlük olarak 20 gram tüketim sağlar. Daha sonra günlük olarak 1 ile 25 gram arasında tüketim imkânı sağlanır.

Keratinin Saça Faydaları

Özellikle saçlar üzerinde olumlu bir etkisi olan keratin düzenli olarak kullanıldığı zaman olumlu etki yaratır. Keratin saç ve tırnaklarda bulunan bir proteindir. Fakat çevresel faktörlere ve genetik faktörlere bağlı olarak bir süre sonra azalma gösterir. Bu durumda vücuda ek olarak ilave etmek gerekir. Ağız yolu ile tüketimi mevcut olduğu gibi çeşitli bakım ürünleri ile de kullanımı mümkündür. Keratin saçların çok daha canlı olmasına yardımcı olur. Saç tellerinin daha kötü bir hale gelmesini sağlayarak güçlenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda saç dökülmesine karşı da büyük bir fayda sağlar. İnce olan saç tellerini daha kalın bir yapıya getirir. En büyük faydalarından bir tanesi kabarık olan saçları daha düz bir görünüme kavuşturulmasıdır.

Keratinin Tırnağa Faydaları

Keratinin vücut üzerinde pek çok faydası bulunur. Bu faydalar arasında tırnak bakımı da yer alır. Düzenli bir şekilde keratin tüketimi söz konusu olduğu zaman tırnak kırılması gibi problemler ortadan kalkar. Tırnak üzerinde oluşan beyaz lekeler keratin eksikliğine bağlı olarak meydana gelir. Bu lekelerden kurtulmak için keratin kullanmak gerekir. Aynı zamanda tırnak üzerinde bulunan dalgalanmaları da ortadan kaldırılmasından dolayı büyük bir fayda sağlar. Düzenli olarak keratin kullanan kişilerin tırnakları çok daha parlak ve canlı bir görünüm kazanır. Aynı zamanda tırnak etlerinden kaynaklı olarak oluşan problemlerde ortadan kalkar.