Kefirin İnanılmaz Faydaları

Kefir hem ülkemizde hem de dünyada sıkça tüketilen, probiyotik özelliği olan ve sütün mayalanması ile oluşan faydalı bir içecektir. Kefir tek başına tüketilebileceği gibi, içerisine bazı meyve koyarak da tüketilebilir.

06 Eylül 2021 08:45 Yaşam
Kefirin İnanılmaz Faydaları

Aynı zamanda yapılan pastalarda, hamur işlerinde de sütün yerine kullanılabilecek bir üründür ve katılan şeye lezzet verir. Faydaları ise saymakla bitmez. Özellikle kilo vermek isteyen ve diyet yapan kişilerin ilk olarak tercih ettiği bir üründür. İçeriğindeki düşük kalorinin olması sebebi ile, zayıflamak isteyen kişilerin her öğünde kullandıkları bir içecektir.

5f11d85355428019a8ebd107.jpg

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin faydaları oldukça fazla olmak ile beraber, her yaştan kişinin rahatlıkla içerek tüketebileceği bir üründür. Özellikle gelişim aşamasında olan çocukların bu ürünü kullanması, daha hızlı şekilde büyümelerini ve kemiklerinin gelişmesini sağlar. Kefirin inanılmaz faydaları vardır ve sağlık için mutlaka tüketilmesi gereken bir üründür.

Faydaları ise şunlardır.

l Kişinin bağışıklılık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Kefir içerisinde probiyotik bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler ise vücuttaki savunma sisteminin düzenlenmesinde kişiye fayda sağlar. Aynı zamanda bağırsaklar içerisinde bulunan yararlı bakterilerin gelişmesini sağlar. Dispoyesis adlı madde içererek, bağırsaklardaki zararlı bakterilerin azalmasını ve yararlı bakterilerin artmasını sağlar. Bu durum ise kişinin bağışlıklığının daha düzenli olmasına neden olarak, birçok virüs ve hastalıklara karşı kendisini korur.

l Kefir kemiklerin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Kefir kemiklerin gelişmesi için gereken kalsiyumun, vücut tarafından emilmesini sağlayan bileşenler içermektedir.

l Kefir kemik sağlığının daha yoğun olmasını sağlar. Kalsiyum emiliminin iyi olmasında ve gelişmesinde önemli faktör olan K2 vitaminini içerir.

l Kefir içerisinde bulunan probiyotikler, besin emiliminin artmasını sağlar.

l Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

l Dolaşım sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar.

650x344-kefirin-faydalari-nelerdir-kefir-nasil-yapilir-mayalanir-1621927517595.jpg

l Kemiklerin dahi iyi gelişmesi ve sağlam olması için gerekli olan fosfor, kalsiyum, demir ve K2 vitaminler, kefir içerisinde bulunmaktadır.

l Tansiyonun dengelenmesine ve kalbin korunmasına yardımcı olur. Kefir içerisinde bulunan yararlı bakteriler, kolesterol düşürme etkisine sahip olan ilaçların yapmış olduğu etkiyi yapar ve kandaki kolesterol seviyesini dengeler. Bunlara ilave olarak ise, hipertansiyon hastası olan kişilerde, günlük yaşamda yaşamış olduğu yorgunluk, halsizlik hissi gibi durumların ortadan kalkmasını ve tansiyonun dengelenmesini sağlar.

l Kefir içeriğinde bulunan bileşenler ile, kardiyovasküler hastalıklara karşı da önemli bir koruyucu etkiye sahiptir.

l Kefir kanser ile savaşan ve kanser hücrelerinin gelişmesini önleyen önemli bir içecektir. Kanser oluşumuna neden olan şeylerin gelişmesinin önlenmesinde kefir, oldukça büyük bir rol oynar. Tümörlerin daha erken büyümesini önler ve enzimatik dönüşümlerinin yavaşlamasını sağlar. Klinik ortamda yapılan çalışmalar sonucunda ise kefir, kanser sayısının azalmasında %13-14 gibi etki yapmaktadır. Aynı zamanda meme kanserinin oluşmasını ise %55 oranında azaltmaktadır.

l Cildin gelişimine ve cilt hastalıklarının oluşmasına iyi gelir. Cildin nem dengesinin sağlamasında önemli rol oynar. Aynı zamanda yaşlılık gibi durumlar karşısında ortaya çıkan cilt sorunlarının azalmasını sağlar. Cilde parlaklık verir ve daha sağlıklı bir görünümde olmasını sağlar. Cilt üzerinde bulunan egzama gibi dermatolojik hastalıkların iyileşmesini hızlandırır. Cilt üzerindeki yanıkların ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardım eder.

l Saçlar ile tırnakların uzarken kırılmasını önler ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasına neden olur.

l Kefir kilo vermek isteyenlerin en başta kullanması gereken bir üründür ve bu konuda kendilerine yardımcı olur. Oldukça sağlıklı ve besin değeri oldukça fazla olan kefir, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar ve kişinin kilo vermesine yardım eder. Aynı zamanda kişide uzun süre tokluk hissi sağlar. Ramazanda oruç tutmak isteyenlerin ise en çok tercih ettiği içeceklerin başında gelmektedir. Açlık krizi çeken kişilerin ise, yatışmasını sağlar. Sindirim sistemini düzenler ve sorun olmadan çalışmasını sağlar. Kabızlığa karşı oldukça etkilidir ve kişinin şişkinlik gibi sorunlar ile karşılaşmasını önler.

l Kefirin inanılmaz bir faydası ise beyinsel gelişimin artmasını sağlamaktır. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar sonucunda, özellikle düzenli olarak kefir tüketen çocukların beyin ve zeka gelişmesinde çok fayda sağladığı ispatlanmıştır. Yetişkinlerin gün içerisinde içtikleri kefir ise, kendilerinin yorgunluklarının ve halsizliklerinin ortadan kalkmasını sağlar. Uykulu çalışma gibi durumların önlenmesini ve çalışma saatlerinde daha canlı bir mesai yapılmasını sağlar. Yoğun ve stresli bir iş yapan kişilerin, konsantrasyon sorununun ortadan kalmasını sağlar ve artmasına neden olur. Aynı şekilde çocukların derslerini daha iyi konsantre olarak yapmalarını ve öğrenmelerini sağlar.

1200x627-kefir-nedir-faydalari-nelerdir-1556645354293.jpg

l Olası bir karaciğer ve böbrek hastalıklarına karşı kefir içmek, bu hastalıkların ortaya çıkmasını önler ve kişiyi korur. Kefir karaciğer ve böbreğin dostu olan bir içecektir. Ağır ilaç kullanan kişilerin ise kullandıkları ilaçların, kişiye vereceği yan etkilerin azalmasına yardım eder. Böbrek ve safra kesesinde oluşan taşların dökülmesine yardımcı olur. İdrar yollarında meydana gelen hastalıkların önlenmesini sağlar ve bu fonksiyonun daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

l Kasların güçlü olması için kefir içmek, özellikle ağır sporlar yapan kişilere fayda sağlar ve kaslarının daha hızlı şekilde büyümesine yardımcı olur. Kas gelişimi için vücudun önemli bir ihtiyacı kalsiyumdur. Kefir ise içeriğindeki yoğun miktardaki kalsiyum ile, kasların gelişme görevini yapar. Nasıl çocukların büyümesinde kefirin içilmesi lazım ise, yaşlılık zamanında olan kişilerin de kemiklerinin zayıflamaması için içilmesi zorunlu olan bir içecektir. Eğer özellikle yaşlılık zamanında yeteri kadar kefir içilmez ise, kaslarda krampların meydana gelmesi daha fazla olur. Kefir tam bir kalsiyum deposudur ve kasların gelişmesi, korunması için mutlaka tüketilmesi gereken bir üründür.

l Astım, bronşit ve alerjisi olan kişilerin tedavisinde kefiri içimi, olası astım krizlerinin ortaya çıkmasını önler. Eğer astım ve alerji hastalığı bulunan kişiler düzenli olarak kefir kullanımı yaparlarsa, bu rahatsızlıklarının azalması söz konusudur.

l Kullanılan ilaçların neden olduğu floranın bozulması, kefir içilmesi ile önlenir.

Kefirin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Harika bir içecek olan kefir, her evde bulunması gereken ve belirgin bir yan etkisi olmayan faydalı içecektir. Her yaştan kişilerin tüketmeleri, kendilerinin sağlıklı bir vücuda sahip olmaları için gereklidir.

Kefir Evde Nasıl Yapılır?

Kefir yapımı zor olan bir işlem değildir. Kefir marketlerde hazır olarak satıldığı gibi, evde yapmak isteyen kişilerde bu içeceği yaparak tüketebilirler. Kefirin evde yapılması, marketlerde satılan ürünlere göre daha sağlıklı ve faydalıdır. Evde kefir yapımı için bazı malzemeler gerekmektedir.

bir-bardagi-tum-vucudu-temizleyen-kefirin-faydalari-nelerdir-kefir-suyu-icmek-ne-ise-yarar-1605535457-9233.jpg

Bu malzemeler şunlardır.

l Bir litre süt.

l Bir yemek kaşığı kefir.

l Bir tane cam kavanoz.

l Bir adet ise süzgeç.

Kefirin yapılışı ise şu şekilde olur.

l Öncelikle bir litre sütünüzü tencereye koyun ve kaynatın.

l Süt kaynarken üzerinde kaymak oluşacaktır. Bu kaymağı üzerinden alarak, ayrı bir kasenin içerisine koyun.

l Kaynayan sütün oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Oda sıcaklığına gelen sütün içerisine ise, bir yemek kaşığı kefir ilave ederek tahta kaşık yardımı ile güzel bir şekilde karıştırın. Karıştırma işlemini metal kaşık ile yapmayın.

l Karıştırma işlemi bittikten sonra, kabın üzerine temiz ozan bir bez ile örtünüz.

l Üzerini örttüğünüz sütü ise, 48 saat olacak şekilde ve karanlı bir yerde bekletin.

Bu süre geçtikten sonra sütün kıvamında pıhtılaşma olacaktır. Bu sütü bir tülbent bez veya süzgeç yardımı ile süzün. Evde taze yaptığınız kefirin mutlaka dolabınızda saklanması gereklidir. İki gün içerisinde ise bu kefiri tüketmeniz, sağlığınıza daha hızlı etki yapacaktır.

Kefir Ne Zaman Tüketilmelidir?

Kefir tüketimi gelişi güzel vakitlerde olmamalıdır. Günün belli saat dilimlerinde tüketilen kefir, sizlere daha çok fayda sağlayacaktır. Kefir her ne kadar içerdiği bileşenler sayesinde, içimine sınır koymasa bile, belli vakitlerde içilmesi daha iyi olacaktır. Kefiri ister sabah veya akşam, isterseniz de aç veya tok olarak da tüketebilirsiniz. Tok tutma özelliği sayesinde, diyet yapan kişilerin ara öğünlerinde mutlaka tüketmeleri gereken bir içecektir.

kefirin-faydalari.jpg

Kefirin Zararı Var Mıdır? Nelerdir?

Kefirin zararı yapılan araştırmalar sonucunda görülmemektedir. Fakat kişinin bazı hastalıklarının olması ve sık bir şekilde tüketilen kefir, bazı yan etkiler yapabilir. Son derece güvenilir bir içecektir ve doktorunuz sizin kefir içmenize yasak getirmediği müddetçe, güvenli şekilde tüketebileceğiniz faydalı bir içecektir. Paketlerde satılan ürünleri tüketebileceğiniz gibi, evde kendiniz de bu içeceği yapabilirsiniz.

Evde kefir yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu husus ise kefir yapımında geleneksel yöntemlerin kullanılması ve gerçek bir kefir mayası ile bu işlemi yapmanızdır. Eğer evde kefir yapmak yerine, marketlerden güvenirliğini bilmediğiniz kefir gibi ürünleri almanız, size faydasından daha çok zarar verecektir. Eğer güvendiğiniz bir marka kefir varsa, evde yapmak yerine bu ürünü alarak da tüketebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler