Kasımpatı Çayı ve Faydaları

Kasımpatı çayı, Asya’da çok ünlü olan bir çiçek infüzyonudur. Bu bitkinin altın çiçeklerinden yapılan bu çay, geleneksel tıpta uzun bir geçmişi olan bir çaydır.

09 Eylül 2021 09:00 Yaşam
Kasımpatı Çayı ve Faydaları

Kasımpatı, Asya ve Kuzeydoğu Avrupa'ya özgü çiçek ve bitkiye verilen isimdir. Bu bitki, dişli kenarlı güzel yapraklara ve birçok güzel papatya benzeri çiçek başlarına sahip, orijinal olarak birkaç kat beyaz, sarı veya kırmızı yaprakla taçlandırılmış çok yıllık bir çalıdır, ancak günümüzde birçok başka renk dekoratif amaçlar için yetiştirilmiştir. En kaliteli krizantemler, ince zengin bir tada ve sağlık açısından zenginliklere sahip olanlardır. Ve tüm krizantem türleri arasında, çay yapmak için en iyi olanın küçük sarı tomurcukları vardır.

kasimpati-cayi.jpg

Kasımpatı Çayının Tarihçesi

Kasımpatı çayı, Asya'da binlerce yıldır demlenmekte, geleneksel tıpta önemli bir rol oynamakta ve lezzetli ve besleyici bir içecek olarak kullanılmaktadır. İlk olarak MÖ 15. yüzyılda Çin'de yetiştirilmeye başlanmıştır. Çin’de kasımpatı, asalet ve bütünlüğün bir simgesiydi. Kasımpatı, bir bitki çayı olarak, Song Hanedanlığı döneminde (MS 960 - MS 1279) demlendi ve popüler hale geldi.

Yüzyıllar boyunca solunum sorunlarını, tansiyon düzensizliklerini tedavi etmek ve sinirleri yatıştırmak için kullanıldı. Bu çiçek, MS 8. yüzyılda, İmparatorun resmi mührü ve imparatorluk tahtının sembolü olarak kabul edildiği Japonya'ya getirildi. Kasımpatı çayı hala her gün Çin, Kore, Singapur ve Japonya'da milyonlarca insan tarafından tüketilmektedir. Geleneksel sağlık yararlarının yanı sıra vücut üzerindeki serinletici etkisiyle de sevilen bir yaz çayıdır. Kurutulmuş çiçekleri, poşet çayları veya bu çayın pek çok şekerli versiyonunu soda kutularında veya meyve suyu paketlerinde satın alabilirsiniz.

Kasımpatı Çayının Faydaları

Kasımpatı çayı, A, B, C ve K vitaminleri, beta-karoten, kalsiyum, lif, demir, magnezyum, niasin, fosfor, potasyum, riboflavin, sodyum, çinko, amino asitler ve glikozitler gibi sağlıklı bileşenlerle doludur. Pek çok faydası bulunan kasımpatı çayının faydaları aşağıda sıralanmıştır.

Soğuk Algınlığına Karşı Etkilidir

l Kasımpatı çayı, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde yardımcı olabilecek, hastalığın erken dönemlerinde baş ağrısı ve yükselen sıcaklık gibi semptomları ortadan kaldıran önemli bir element olan C vitamini bakımından zengindir.

l Bu bitki çayı doğal bir soğutucudur ve vücudunuzu hızlı bir şekilde soğumaya yardımcı olabileceğinden ateşiniz olduğunda içmek için idealdir. Biraz bal eklendiğinde boğaz ağrısını yatıştırarak bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Kasımpatı çayının iyileşme süresini hızlandırır.

l Nefes almakta güçlük çektiğinizde bu çayı için, içindeki C vitamini tıkanıklığı giderebilir, akciğerleri güçlendirebilir ve sinüzit ve nefes darlığından muzdarip olduğunuzda yardımcı olur. Balgamı temizler ve akciğerleri sakinleştirir. Antihistaminik özellikleri, bu çayı alerjileri önlemek için harika kılar.

krizantem-cayi.jpg

Kalbe İyi Gelir

l Kasımpatı çayı, kalp problemlerini önlemeye yardımcı olur. Kasımpatı çayı içmek kan akışını iyileştirir, kan basıncını düşürür ve tıkalı arterleri ve varisli damarları tedavi eder.

l Ayrıca baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yüksek tansiyonla ilişkili semptomları hafifletmeye de yardımcı olur.

l Bu çayı düzenli olarak tüketmek, göğüs ağrısını, anjin tedavisi ve aterosklerozu azaltmaya yardımcı olur. ancak bunun kalp problemleriniz için uygun tedavi şekli olduğundan emin olmak için doktorunuzla görüşün.

l Krizantem çayı içmenin kötü (LDL) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği ve böylece kalp hastalığını önleyebileceği ispatlanmıştır.

Detoks Etkisi Yaratır

l Kasımpatı çayı, karaciğeri detoksifiye etmek için bir araç olarak kullanılabilir. Karaciğer fonksiyonunu iyileştirerek, vücudunuzun kanınızı toksinlerden ve zararlı maddelerden daha iyi temizlemesine de yardımcı olursunuz.

l Bu çayın detoks etkisinden yararlanan diğer organlar böbreklerdir. Enfeksiyon kaynağında olabilecek bakteri ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

l Bu çayı içmek, krizantemlerin antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeniyle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye de yardımcı olur. Bu, sadece hastalıktan daha hızlı kurtulacağınız anlamına gelmez, aynı zamanda hastalanma olasılığınızın da azalacağı anlamına gelir.

Sindirimi Kolaylaştırır

l Kasımpatı çayı, ağır yemeklerden sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırmaya ve mideyi yağlı öğeleri daha hızlı işlemesi için uyarmaya yardımcı olur.

5f163aaa5542800b28e8a08c.jpg

l Hazımsızlık ve mide bulantısı zaman zaman hepimizin başına gelir. Bu olduğunda, ağrıyı hafifletmek, mide bulantısını azaltmak ve midenizi normal çalışma düzenine döndürmek için bir fincan şekersiz ılık bir kasımpatı çayı içmek iyi gelecektir.

l Bu bitki çayı sindiriminizi hızlandırdığı için şekersiz içtiğinizde kilo vermeyi teşvik etmenin bir yoludur. Kasımpatı çayı, vücudun yağları daha hızlı işlemesine ve daha çabuk yok etmesine yardımcı olan B vitamini içerir.

Göz Sağlığını Korur

l Kasımpatı çayının en iyi bilinen faydalarından biri, görme yeteneğini iyileştirme ve genel göz sorunlarına rahatlama getirme potansiyelidir. Bu çayın görmeyi iyileştirdiğine, göz yorgunluğunu ve kırmızı gözleri azalttığına inanılıyor. Bu, bilgisayar başında uzun saatler boyunca çalışanlar için oldukça idealdir.

l Havadaki toz gözünüze kaçabilir ve batıcı ağrıya, tahrişe ve sürekli sulanmaya neden olabilir. Sulama, gözünüzün kiri dışarı atmaya çalışması gereken savunma mekanizmasıdır. Bu yüzden, bu çayın soğutulmuş infüzyonuna batırılmış temiz bir pamuk alın ve gözlerinizi nazikçe temizleyin.

Sakinleştirir

l Bu bitki çayının dengeleyici ve detoksifiye edici doğası, sinir sistemi için de yardımcı olur, sinirleri yatıştırır, zihni temizler, gerginlik baş ağrılarını ve baş dönmesini giderir, hatta uykusuzluğu tedavi eder.

l Bu çay aynı zamanda enerji verici bir çay olarak kabul edilir. Kafeinsiz olmakla birlikte, sizi doğal olarak uyarır ve ayrıca geceleri daha iyi dinlenmenize yardımcı olarak ertesi gün enerji seviyenizi yükseltir. Bağımlılık yaratan kafeine ihtiyaç duymadan uyanık kalmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olur.

l Bu bitki çayı içmek beyni gençleştirebilir çünkü çok fazla iş ve stresten özellikle yorgun olduğunuzda size yardımcı olabilir. Zihinsel yorgunluk veya nörodejeneratif hastalık durumlarında hafıza için oldukça faydalıdır.

l Kasımpatı çayı ayrıca analjezik potansiyel içerir, yani migren ve baş ağrılarının neden olduğu ağrıları hafifletir. Diş ağrısı ve diş eti ağrılarına da oldukça iyi gelir.

Diğer Faydaları

l Triterpenoidler ve flavonoidler, hücresel düzeyde mutasyonu ve DNA hasarını önleyen antitümör özelliklere sahiptir. Bu çayda bulunan bazı yağ asitlerinin kanserli hücrelerin ölümünden sorumlu olduğu söyleniyor, bu nedenle bu çayın bir tedavi şekli olarak umut olabilir.

l Kasımpatı çayı, kan şekerini düşürme ve dengeleme ve vücudunuzun insüline duyarlılığını artırma konusunda oldukça faydalıdır.

l Kasımpatı çayı, içtiğinizde veya topikal olarak uyguladığınızda cilt sağlığınızı iyileştirebilir. Bu çayı içerek çayınızı sulu ve genç tutarsınız, kuruluğa, rüzgara veya sıcağa maruz kalmadan kaynaklanan erken yaşlanmayı önlersiniz.

oolong-cayi-768x358.jpg

l İçtiğiniz her fincan çayla, cildinizi etkileyen toksinleri temizler veya özellikle stresle ilgili olan akne veya sivilce gibi bazı topikal sorunların merkezinde olabilecek hormon üretimini dengelersiniz.

l Antiseptik özelliklerinden dolayı cildinize uygulamak sivilceleri, yaraları veya çıbanları temizlemeye yardımcı olur. İltihaplı morlukları ve yaraları temizlemeye ve iyileştirmeye fayda sağlar.

l C vitamini açısından zengin olması, bu çayı hem vücudunuzu korumak hem de daha az kırışıklık veya diğer yaşlanma belirtileriyle sağlıklı bir ten rengine kavuşturmak için ideal bir çay yapar. Enfeksiyonla savaşarak tahrişi ve olası cilt reaksiyonlarını yatıştırmaya da yardımcı olur.

Kasımpatı Çayının Yan Etkileri

l Kasımpatı, kanarya otu, kadife çiçeği ve papatyalar ile aynı aileye aittir. Bu bitkilerden herhangi birine alerjiniz varsa, kasımpatı çayına alerjiniz olma ihtimaliniz yüksektir. Nefes almada güçlük, astım, saman nezlesi yaşayabilir veya deri döküntüsü yaşayabilirsiniz. Bu gibi şikayetler yaşarsanız bu çayı içmeyi bırakmalısınız.

l Bu çiçekleri hasat ederken, bitki kontakt dermatite ve ışığa duyarlılığa neden olabilecek kimyasallar salgıladığından eldiven giymek en iyisidir. İlk semptomlar kırmızı ve iltihaplı cilt lekeleridir. Bu bir alerjik reaksiyon belirtisi olabilir.

l Bu çayı düzenli olarak içiyorsanız ve cildiniz açık renkteyse, kendinizi güneş kremi ile koruduğunuzdan emin olun, çünkü ışığa karşı hassasiyet artabilir. Herkes bu yan etkiyi yaşamaz, ancak açık teniniz ve gözleriniz varsa, bu çayı içerken dikkatli olmalısınız.

l Hamileyseniz veya emziriyorsanız, doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe bu bitki çayından kaçınmanız en iyisidir.

l Reçeteli ilaç alırken, vücudunuzun ilacı işleme şeklini değiştirebileceğinden, bu çayı içmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Örneğin yatıştırıcı etkisi olan veya bu çay ile birlikte kan basıncını düşüren ilaçlar sizin için zararlı olabilir.

l Bu çayın uzun süre içilmesi nedeniyle belirli bir zehirlenme tehlikesi vardır. Kasımpatı, büyük miktarlarda içildiğinde toksik olabilen bir kimyasal olan piretrin içerir. Toksisite sinir sisteminde, gözlerde, astımda sorunlara ve iltihaplanmalara neden olabilir.

Kasımpatı Çayı Nasıl Yapılır?

l Kasımpatı çayı çoğunlukla kurutulmuş çiçek başları kullanılarak yapılır, ancak bazen yaprakları ve sapları karıştırılmış olarak da içebilirsiniz.

l Su ısıtıcısını takıp suyu kaynatın (100ºC). Ardından suyun yaklaşık 90ºC - 95ºC'ye kadar soğumasını bekleyin.

cropped-does-chrysanthemum-tea-work-min-1200x900.jpg

l Bir çaydanlığa, saksının tuttuğu her bardak suya (250 ml) yaklaşık 6 ila 8 çiçek koyun.

l Çiçeklerin üzerine sıcak suyu dökün çayınızı yaklaşık 3 ila 5 dakika demlendirin. Ne kadar uzun süre demlenirse, çayınız o kadar güçlü olur.

l Bu çayı günde yaklaşık 1 ila 3 bardak içebilirsiniz. Bir rahatsızlığı tedavi etmek için dozu artırmak istiyorsanız, sizin için uygun sayıda günlük çay bardağı bulmak için önce doktorunuzla veya beslenme uzmanınızla görüşmeniz en iyisidir.

l Bu çayı servis etmenin alternatif bir yolu, soğumasına izin vermek veya üzerine buz eklemek ve hafif bir yemekle birlikte buzlu çay olarak sunmaktır. Sıcak yaz aylarında içilebilecek harika bir serinletici içecek olarak kabul edilir.

l Çayınızın faydalarını arttırmak için goji berry (kurt üzümü olarak da bilinir) ekleyin. Demliğinize eklemeden önce suya 1 çay kaşığı çilek koyun. Bu meyveler karaciğer detoksunu ve görme faydalarını artırır.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler