Kapsül Gardırop Moda Dünyasına Meydan Okuyor

Kapsül Gardırop Moda Dünyasına Meydan Okuyor

Bu makalede kapsül gardırobunuzu nasıl oluşturacağınızdan ve gardırobun içerebileceği maksimum parça adedinden bahsediliyor.

Dünyanın en ünlü isimlerinin tercih ettiği kapsül gardırop terimini duymuşsunuzdur. Kapsül gardırop en sevdiğiniz modası geçmeyen (ya da en azından çabuk geçmeyen) birkaç giysiden oluşan bir gardırop anlamına gelir. Kapsül gardırop sayesinde Dünya’nın en yoğun yaşayan en önemli isimleri ciddi anlamda vakit kazandıklarını söylüyor ve bu uygulamanın ne kadar pratik olduğunu anlatıyorlar.

Dolaplarımızda gereğinden fazla giysi olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Ama yine de kapsül gardırop oluşturmak konusunda tereddütlerimiz var. Bu yazımızda kapsül gardırobunuzu nasıl oluşturacağınızdan ve gardırobun içerebileceği maksimum parça adedinden bahsediyoruz.

Kapsül gardıropta en fazla 37 parça bulunabilir. Uygulama bundan fazla parçanın dolabınızda bulunması için sizi teşvik etmiyor. Hiç tedirgin olmayın, kapsül gardırobu pratik hayatınızda kullanmanız tahmininizden daha kolay.

Kapsül Gardırop Oluşturmak

Gardırobunuzu küçülterek, daha pratik bir yaşama geçmek istiyorsanız öncelikle belirtelim ki bu harika bir fikirdir. Böylece tonlarca moda trendi için gereksiz para ve zaman harcamak yerine birkaç ana parçaya bağlı kalırsınız. Bazı modacılar tarafından ideal bir gardırop için 50 parçadan daha az giysi ayakkabı ve dış giyim içeren minimal gardrop önerilir. Fakat Kapsül gardırop tanımında kullanılabilecek parça sınırı son derece keskindir.’’37 !’’  Bu 37 parça içine pijama, aksesuarlar, spor kıyafetler vb. özel durumda giyilebilecek kıyafetler dahil değildir.

Neden Kapsül Gardırop

Çoğu kez kapsül gardırop tercihi, kendinize daha rahat bir kullanım alanı oluşturmak ya da çevreye olumsuz etkide bulunmamak için yapılır. Kapsül gardırop kullanılan bir hayat son derece kolaydır. Kıyafetlerinizi 37 parçaya düşürünce,  bunlar arasında renk ve stil eşleştirmesi yapmak için uzun zaman harcamanıza gerek kalmaz. Ayrıca hiçbir şey gardırobunuzda boşuna yer kaplamaz.

Gardırobunuzda bulunan bütün parçalar sizin zevkinize hitap eder. Herhangi bir yere gitmek için kıyafet seçerken, gereksiz giysilerle savaşmanız gerekmez. Çok fazla ürün satın almadığınız için de daha az maliyetli bir uygulamadır.

Kapsül gardırop kullanılmasının anlamı, Dünya’nın en kirli ikinci sektörü olan moda endüstrisini desteklemek için daha az tüketici finansmanı harcanacağıdır.

1. Öncelikle Gardırobunuzdaki Fazlalıkları Temizleyin

Gardırobunuzda sadece gerçekten çok sevdiğiniz parçaları saklayın. Son 1 yıl içinde ya da daha uzun süreden bu yana giymediğiniz kıyafetlerinizi bağışlayın.

Tek seferde bu kadar çok parça atmak size korkunç görünebilir. Başlangıçta tam olarak neleri attığınıza pişman olacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu nedenle çok da acele etmeyin. Gerçekten ihtiyacınız olmadığına inandığınız zaman, gereksiz kıyafetlerinizi bağışlayın.

2. Bir Süre İçin Yeni Şeyler Satın Almayın

Böyle bir dönemde 37 parçanın bile altına düştüğünüzü göreceksiniz. Küçük bir gardırop ile yaşamaya başladığınızda gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu ve neleri satın almanız gerektiğini daha doğru olarak saptarsınız. Bu zaman zarfında ihtiyacınız olan parçayı almak için hemen alışverişe koşmayın. Gerçekten ihtiyacınız olan parçaları liste halinde not alın.  

3. Listeye Gerçekten İhtiyacınız Olan Parçaları Ekleyin

Sizin vücudunuza gerçekten uygun olan kıyafetleri belirleyin. Üzerinizde güzel duran giysiler, modadan bağımsız olarak güzel görünür. Böylece bazı şeyler için gereksiz yere sadece marka olduğu için para harcamamış olursunuz. Fakat bir kapsül gardırop oluştururken ucuz ve kalitesiz ürünleri tercih etmeyin. Bu parçaları uzun süre giyeceğinizi hesaplayarak, kaliteli ürünlere yatırım yapın. Kıyafetlerinizin çabucak yıpranmaması için bu ayrıntı önemlidir.

4. Kapsül Gardırobunuzda Değişimi Dengeli Bir Şekilde Yapın

Bir kez kapsül gardırobunuzu oluşturduktan sonra bu sistemde ilerlemek daha kolay olacaktır. 37 Parçalık gardırobunuzda 1 sene boyunca 3 defadan daha az kullandığınızı gördüğünüz bir parçayı, daha çok kullanacağınız bir başka kıyafet parçası ile değiştirin. Kapsül gardırop oluştururken elinizde bulunması gereken bileşimler şunlar olmalıdır:

  • Bir gündelik kıyafet takımı
  • Bir şık kıyafet takımı
  • Bir de arada bir giyilecek kıyafet takımı

Yukarıda belirtilen kıyafet takımlarını belirledikten sonra kapsül gardırop oluşturmak için bu 3 ana grup üzerinde çalışın.