Iza buğdayı gündeme oturdu: mucizevi etkiye sahip!

Iza buğdayı gündeme oturdu: mucizevi etkiye sahip!

Iza buğdayı üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda diğer buğday türlerinden çok daha besleyici yanı ortaya çıktı. İçinde çok yüksek oranda B1, B2, B5 ve E vitamini barındığı anlaşıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Pehlivan Karakaş, doktora öğrencisi olan Çisem Nildem Keskin ve Ferdi Ağıl, Iza buğdayı üzerinden çeşitli araştırmalar yaptı. Ağıl Izanın hem dane hem de çim kısımları üzerinden B ve E vitamin içeriklerinin belirlenmesi ve antioksidan aktivitelerinin değerlendirmesini sağladı.

2-003.jpg

Besin Değerli Zengin

BAİBÜ Bilimsel Araştırma Projeler (BAP) birimi tarafından sağlanan ve finanse edilen proje kapsamında yürütülen çalışma, Iza çimlerinin B1, B2, B5 ve E vitamini açısından çatal siyez, ekmeklik ve makarnalık buğdaylarına nazaran çok zengin bir içeriğe sahip olduğunu ispatladı.

4-005.jpg

Gerçekleşen çalışmalar ise uluslararası dergide yayımlandı ve dünya gündemine oturdu. Doç Dr. Karakaş, AA muhabirine, elde ettikleri verilerle birlikte Iza buğday çiminin moder buğday türleri üzerinden çok daha zengin biyoaktif içeriğe sahip olduğunu belirtti.

5.jpg​​​​​​​

Bağışıklığı Son Derece Güçlendiriyor!

Izadaki bulunan B ve E vitaminlerinin, karbonhidrat gibi temel enerji kaynağı olan besinlerin vücutta enerjiye çevrilebilmesini sağladığını belirten Karakaş, bunun bağışıklık sistemini doğrudan güçlendirdiğini belirtti. Bunların yanı sıra kalp ve damar sağlığının korunmasının yanı sıra beyin fonksiyonları ve beyinde enerji üretimi içinde son derece gerekli olduğunu belirtti. Iza buğdayının en etkileyici özelliklerinden birisi yaşlanmaya karşı aşırı koruyucu etkisinin olduğu öğrenildi.