İnternette izleyerek öğrendi, paraya para demiyor!

İnternette izleyerek öğrendi, paraya para demiyor!

Afyonkarahisar’da internet üzerinden izleyerek üretimini öğrendiği istiridye mantarla geçimini sağlayan genç, günde yaklaşık 100 kilogram mantar üretebiliyor. Siparişlere de oldukça zorlanıyor.

 

 

Afyonkarahisar’ın Diyar kent merkezinde yaşayan Hayati Öztürk, internet üzerinden gördüğü istiridye mantar üretimini yapmaya karar verdi. Bu işe girişebilmek için kolları sıvayan genç girişimci evinin yanında bir alan oluşturdu. Burada üretimine başlayan Öztürk, şimdi aylık 3 ton mantar üretimini yaparak, Türkiye’nin birçok bölgesine gönderebiliyor.

592bf47561361f290c215f1d.jpg

Türkiye’de mantar üretimini alanında büyük talebin olduğunun altını çizen Öztürk, İstiridye mantarı üretimiyle birlikte başladığı yeri ilerleyen zamanlarda daha da genişletti. Üretimlerini gerçekleştirirken zaman zaman kavak mantarı ve kayın mantarı da üretmeyi ihmal etmediğini aktardı.

1024xauto-1.webp

‘’Mantar İhtiyacını Karşılayamıyoruz’’

Genç girişimci Öztürk yaptığı açıklamada şunlara yer verdi, ‘’Türkiye’de bu işe çok talep var ve karşılanmıyor. Özellikle kavak mantarı herkesin yetirebileceği bir mantar türü değil çünkü çok dikkat edilmesi gereken bir mantar. Ülkemizde talep çok fazla ve mantar ihtiyacını karşılayamıyoruz. Üretilen mantarların büyük çoğunluğu İstanbul, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde satılıyor bu yüzden talep olarak büyük açık var” ifadelerini kullandı.

‘’Ürünler İç Piyasada Hızla Eriyor’’

Ortalama büyüklükteki bir oda içinde 10 tonluk mantar üretimini de gerçekleştirebildiğini aktaran Öztürk, bunun bir ailenin geçimini rahatlıkla sağlayabileceğini belirtti. İhtiyaç sahibi bireylerin, bu işi öğrenerek yapmasında herhangi bir sakınca olmadığını belirtti.

1024xauto.webp

Genç girişimci sonrasında sözlerine şunları ekleyerek röportajı sonlandırdı, ‘’Ürettiğimiz ürünler iç piyasada eriyor. Bu sektörü ileride yapılabilecek meslekler arasında görüyorum yani mantarın geleceği açık” ifadelerini kullandı.