İlham Aliyev: Acınacak Haldeler!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Ermenistan’da yaşanan olaylarla ilgili olarak ilk açıklama geldi.

Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’a yenilen ve uzun bir süredir işgal altına tuttuğu topraklardan geri çekilmek zorunda kalan Ermenistan’da olayların ardı arkası kesilmiyor. Ermenistan’da son olarak ordu, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve hükümetinin istifasını istedi, Paşinyan bu talebi darbe olarak nitelendirdi, Genelkurmay Başkanı’nı görevden alıp, halkı sokağa davet etti.

ermenistan-da-pasinyan-destekcileri-ile-13952226-276-o.jpg

Sokaklar Karıştı

Yaşanan gelişmelerin ardından ordu destekçileri ve Paşiyan destekçileri sokağa döküldü, tansiyonun çok yüksek olduğu sokaklarda Ermeni vatandaşları pek çok noktada birbirlerine saldırdı.

‘Sabrımızı Sınamasınlar’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’daki darbe girişimini değerlendirdi, “Duyduklarıma göre Ermenistan ordusunun modernleşmesi için adımlar atılacakmış, savaş sona erdi, rövanşişt fikirlerle yaşıyorlarsa bu yumruğu görsünler, bizim sabrımızı sınamasınlar.” dedi.

‘Ermeni Ordusu Bitmiştir’

Aliyev, işgalden kurtarılan bölgelerde güvenliğin sağlanması için gerekli tüm önlemlerin alınacağını belirtti. Ermenistan ordu hakkında ise ‘bitmiştir’ yorumunu yaptı.

Aliyev, Ermenistan’ın acınacak durumda olduğunu ifade etti

Aliyev, Ermenistan’da demokrasi adına noksanlıklar olduğunu, muhalif olanların baskınlandığı ve öldürüldüğünü dile getirdi.

ermenistan-da-pasinyan-destekcileri-ile-13952226-4586-m.jpg