İkinci El Araç Alım Satımına Vergi Getiriliyor!

İkinci El Araç Alım Satımına Vergi Getiriliyor!

Son dönemde ikinci el araç fiyatlarındaki yükseliş herkesin gündeminde, araç fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilmesi çeşitli çözüm önerileri sunuluyor, iddialara göre ikinci el araç alım satımına vergi getiriliyor.

İkinci el araç fiyatlarındaki yükselişten hem alıcılar hem de satıcılar şikayetçi. Satıcılar araçlarının ellerinde kaldığını, alıcılar ise bütçelerine uygun araç bulamadıklarını belirtiyor. Ülkemize bir dönem sıfır kilometre araç girişinin olmaması ikinci elde fiyatların katlamasına neden olmuştu. Yüksek fiyattan araç alan vatandaşlar da zarar etmemek için araçlarını satışa çıkarmaktan çekiniyor.

2926322-810x458.jpg

Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin ise ikinci el araç alım satımına vergi getirileceğini ifade ediyor. Hazırlanan yasa taslağına göre binde 5 oranında ikinci el araç satımından vergi alınması planlanıyor. Satış miktarı da kasko değerinden az olamayacak, bu şekilde düşük satış gösterilerek vergiden kaçınılamayacak.

İkinci El Araçlara Vergi İddası

İkinci el araçların satışından binde 5 oranında vergi alınmasını öngören vergi taslağının Meclis genel kurulundan geçerek yasalaşması bekleniyor.

Yeni düzenlemenin yasalaşması halinde 100 bin TL’lik araç satışından 500 TL vergi alınacak. Aracın satış fiyatı yükseldikçe ödenecek vergi miktarı da yükselecek, özellikle 300 bin TL üzerindeki araç satışlarında alınan vergi miktarı ciddi şekilde kendisini gösterebilir.

2929336-810x458.jpg