Gözaltı Morlukları Neden Oluşur?

Gözaltı morluklarının oluşmasının birbirinden farklı sebepleri mevcuttur. Genetik ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrılan gözaltı morluklarının görüntüsünün azaltılması mümkündür.

24 Ağustos 2021 18:25 Yaşam
Gözaltı Morlukları Neden Oluşur?

Yorgunluk, stres, düzensiz beslenme ve sağlıksız yaşan göz çevresinde koyu renkli halkaların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu faktörlerin düzene sokulması gözaltı morluklarının minimum seviyeye indirilebilmesi için oldukça önemlidir. Gözaltı morluklarının neden kaynaklı olduğunun saptanması çözümünün daha kolay bulunmasına yardımcı olmaktadır.

2789662-810x458.jpg

Uykusuzluğun Neden Olduğu Morluklar

Uykusuzluk beraberinde yorgunluğu getirmektedir. Yorulan cilt mat ve soluk bir görüntüye sahiptir. Bu görüntü sebebiyle göz çevresinde bulunan damarlar belirginleşmektedir. Gözaltında oluşan şişliklerin sebep olduğu morlukların giderilmesi için düzenli bir uyku şarttır. Uykusuzluğun sebep olduğu gözaltı morlukları oldukça yoğun ve belirgindir. Şişlik ile birlikte göz çevresinde koyu halkaların giderilmesi için günde en az 7 saatlik uyku önerilmektedir.

Strese Bağlı Oluşan Morluklar

Stres gözaltı morluklarına sebep olan bir diğer faktördür. Kişinin stres veya baskı altında hissetmesine bağlı olarak göz çevresinde morluklar görülmektedir. Strese bağlı olarak oluşan koyu renkli halkaların görüntüsü uykusuzluk sebebiyle oluşan morluklara göre daha hafiftir. Bu görüntünün giderilmesi için kişinin stresten uzak durması gerekmektedir.

650x344-goz-alti-morluklari-neden-olur-nasil-gecer-1510926339352.jpg

Genetik Faktörlere Bağlı Olan Morluklar

Genetik faktörler gözaltı morluklarının oluşmasında etkilidir. Ailede yoğun olarak görülen gözaltı morlukları var ise bu genetiktir. Gözaltında bulunan derinin ince olmasından kaynaklanan morluklar genetik faktörlere bağlı ise giderilmesi daha zordur. Genetik sebeplere bağlı olan morluklar için estetik müdahaleler gerekebilir. Bunun dışında göz çevresi için mevcut olan serum ve nemlendiricilerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yaşa Bağlı Morluklar

Yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt yüzeyinde kırışıklık ve sarkmalar görülmektedir. Zamanla yaşlanan cilt yüzeyinde ki kolajen miktarı azalmaktadır. Kolajen eksikliği cildin sarmasına ve kırışmasına neden olan en önemli faktördür. Bu tarz bir durumla karşılaşılması gözaltındaki koyu halkaların oluşumunu da arttırmaktadır. Bu halkaların giderilmesi ve cildin daha sağlıklı görünmesi için kolajen takviyesi yapılması tavsiye edilmektedir. Nemlendirici kremler ve serumlar içerisinde bulunan kolajen ile cildin ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Gözaltı Morluklarının Giderilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Gözaltı morluklarının giderilebilmesi için öncelikle morluğun sebebinin saptanması gerekmektedir. Sebebinin saptanması ardından gerekli olan çözüm arayışına geçilebilir. Yorgunluk, stres veya düzensiz beslenmeye bağlı olarak oluşan koyu renkli halkaların giderilmesi daha kolaydır.

Bunun dışında göz çevresi için düzenli bir bakım gerekmektedir. Göz çevresi oldukça ince bir deri ile kaplıdır. Bu sebeple tahriş olmaya meyillidir, bunu engellemek amacıyla günde iki kez göz çevresine uygun bir bakım ürünü kullanılmalıdır. Göz çevresinin yeterli neme sahip olmaması kuru, mat ve koyu renkli halkaların görüntüsüne sebep olmaktadır.

goz-alti-morluklari-neden-olur-nasil-gecer-1024x594.jpg

Bunun içi nemlendirici ve serumlar ile doğru uygulama teknikleri kullanılmalıdır. Uygulanan ürünlerin masaj yapılır hareketler ile göz çevresine yedirilmesi gerekmektedir. Ayrıca gözaltında oluşan şişliklerin engellenmesi için parmaklar ile baskı yapılması gerekmektedir. Tampon hareketler ile tüm gözaltına masaj yapılması gerekmektedir.

Bu uygulama ile gözaltındaki kılcal damarlar harekete geçmektedir. Kan akışının hızlanması gözaltındaki morlukların minimum seviyeye indirilmesi için oldukça etkilidir. Ayrıca gece uygulanan göz çevresi bakım ürünleri göz çevresinin güçlenmesini sağlamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler