Fotoğraf makinesini ayarlarken çektiği fotoğraf şok etti!

Antalya’nın Manavgat ilçesinde eniştesiyle birlikte deneme amaçlı olarak yıldızları fotoğraflayan Abdurrahman Altıntaş, bilmeden UFO görüntüsünü çektiğini iddia etti. Altıntaş, çektiği görüntülerin araştırılması için NASA ve Türk Uzay Ajansına gönderdi.

 

Fotoğraf sanatçısı Abdurrahman Altıntaş, 6 Şubat Cumartesi gecesi Gündoğmuş ilçesi, Güneyyaka köyüne gitti. Gece gökyüzünün çok berrak olmasından kaynaklı olarak eniştesiyle çeşitli fotoğraflar çekti. Altıntaş, çektiği bazı fotoğrafları bilgisayarında açıp, yakınlaştırdığında şok oldu. Bir görselde ilginç bir objenin olduğunu fark etti.

1-002.jpg

Nesnenin Ne Olduğunu Anlayamadı

Belgesel fotoğrafları çektiği için gökyüzü fotoğrafçılığı konusunda oldukça tecrübesiz olduğunu belirten Altıntaş, fotoğrafı hem Side Fotoğraf Kulübü üyeleriyle paylaştı hem de astro fotoğrafçılık konusunda bilgisi olan arkadaşlarına doğrudan gönderdi.

Arkadaşları kendilerine gönderilen fotoğraftaki nesneyi anlayamadığını belirttiler. Arkadaşlarının yönlendirmesi ve kendi kararıyla birlikte fotoğrafları mail ile Türk Uzay Ajansı’na ve NASA’ya gönderdi.

3-002.jpg

Bilgisayardan Büyütünce Fark Etti

20 yıldır fotoğraf çektiğini belirten Altıntaş, bu​​​​​​​ fotoğrafı bugüne kadar ‘’başıma gelen en garip olay’’ olarak nitelendiriyor. Ve sonradan şunları ekledi, ‘’Yaşadığımı bölgeye belgeleştirmek için belgesel fotoğrafçılığı çekiyorum. Bir gün eniştemle otururken, astro fotoğraçılık üzerine konuştuk. Astro fotoğrafçılıkta belirli ölçüler olduğunu, belirli matematik hesapların yapılması gerektiğini aktardım. Sonrasında denemeye karar verdik. Dağ başına giderek fotoğraflar çekmeye hazırlandık. Ayarlarımızı yaparken birçok fotoğraf çekmiştik. Bunları bilgisayara attım. Sonrasında fotoğrafları kontrol ederken enteresan bir olayla karşılaştım. Bilgisayar ekranında fotoğrafı büyüttüğümde tarif edemediğim, doğaüstü varlık, UFO tarzı bir varlık olduğunu düşündüğüm bir nesneyi çektiğimi gördüm" dedi.

2-002.jpg​​​​​​​

"HİÇ AKLIMA GELMEZDİ"

Fotoğraf üzerinde detaylı bilgilere sahip olabilmek için Türk Uzay Ajansına ve NASA’ya mail gönderdiğini aktaran Altıntaş, ‘’Böyle bir şey yaşayabileceğim aklımın ucundan dahi geçmezdi. Ben tamamen belgesel kompozisyon çekmeyi seviyoruz. Çok nadirdir makineyle yıldızları çektiğim. Astro fotoğrafçılık ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Ben yıldız fotoğrafı çekmeyi bile düşünmezken bunu yakaladım’’ dedi.