Fahrettin Koca Açıkladı! İl Bazında Kısıtlamalar Kalkabilir!

Haftalardır basın toplantısı yapmayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17:00’da yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti.

 

 

Haftalardır basın toplantısı yapmayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17:00’da yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Aşı programına ve ikinci dozlarla ilgili konuşan Koca, Pazartesi gününden itibaren il bazında vaka sayılarının genel ortalamasının paylaşılacağını belirtti.

 

İşte Açıklamadan Satır Başları!

 • Pazartesi gününden itibaren il bazında vaka sayılarının genel ortalamasının açıklanacağını belirten Fahrettin Koca, bu veriler ışığında yerel yönetimlerin bölgesel kararlar alabileceğini söyledi.
 • Salgından daha fazla yıpranmayacaklarını söyleyen Koca, yeni bir döneme girdiklerini belirtti. Yeni döneme yerinde karar olarak adlandırılmakla birlikte bu dönemde hep birlikte el birliğiyle bu zorluğun altından kalkılacağını söyledi.
 • Şimdiye kadar 2 milyon 800 bin kişinin üzerinde vatandaşın aşılandığını ifade eden Koca, ikinci doz aşılamaya geçileceğini söyleyerek hedeflerinin nüfusun % 60 kadarını aşılamak olduğunu ifade etti.
 • Aşı tedarik etmenin zorluğundan bahseden Fahrettin Koca nüfusun % 3,5 oranını aşıladıklarını söylerken, bu oranın az olmasının sebebi aşı tedariğinin sağlanamamasına bağladı. Aşı üreticisi olan ülkelerden Almanya’nın bile % 3,7 oranında aşı yaptığını söyleyen Koca, aşı üreten ülkelerde de tedariğin zor durumda olduğunu ifade etti.
 • Cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri kişiler ve yarından itibaren 70 yaş üzeri vatandaşların aşı sitemine tanımlanacağını söyleyen Koca, aşıyı vatandaşlara ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.
 • Devletin üst yetkilileri ile birlikte valileri, emniyet müdürlerini ve belediye başkanlarını örnek olmak adına aşıya çağırdı.
 • Türkiye’nin 15 milyon doz aşıyı elde ettiğini söyleyen Koca, 100 milyondan fazla aşı için anlaşmaların tamam olduğunu söyledi.
 • Yerli aşı için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Koca, 17 ayrı aşı üzerinde uygulamaların sürdüğünü söyledi.
 • Ülkede mutasyon virüslü vaka sayısının dünya ülkeleri ile eş değer ilerlediğini söyleyen Fahrettin Koca, 263 İngiltere varyantlı, 23 ise Güney Afrika varyantlı vakanın olduğunu açıkladı.
 • Mutasyonlu virüse karşı tedbirlerin değişmediğini korunma ve tedbir yollarının aynı olduğunu söyledi.
 • Kalabalık alanlardan uzak durulması gerekliliğini ifade eden Koca, çok yakın bir zamanda normal hayatlarımıza dönüleceğini açıkladı.
 • Kısıtlamaların aynı şekilde devam edeceğini ifade eden Fahrettin Koca, Bilim Kurulu tavsiyesi ile kısıtlamalarda bir değişimin olmayacağını söyledi. Ayrıca mutasyon vakalarda da bölgesel bir durumun olmadığını ülke genelinde bir artışın gözlemlendiğini ifade eden Koca, mutasyon virüse dair çalışmaların da devam ettiğini söyledi.
 • Yüz yüze eğitim konusuna değinen Fahrettin Koca, şu an için yüz yüze eğitimin risk teşkil ettiğini söylerken, vaka artışının devam ettiğini ve mutasyon gerçeğinin olduğunu söyledi. Şubat ayı sonunda MEB tarafından verilen listeye göre öğretmenlerin aşılanması takviminin hazırlanacağını söyledi.
 • Dünya genelinde bir küresel aşı savaşı olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, dün ile bugün gizlice ülkeye aşı getirdiklerini ve bunu açıklamaları halinde sorun teşkil edeceğinden gizli tuttuklarını söyledi.
 • Mart ayı ile birlikte bazı illerde kısıtlamaların artırılması veya sıkılaştırılması gibi durumların söz konusu olacağını ifade eden Fahrettin Koca, 1-2 hafta içerisinde bu konuya dair açıklamaların geleceğini söyledi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.