Evlilik Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Evlilik Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Evlilikler iki kişinin yaşamını birleştirmesi ve beraberinde yeni bir aile çatısı kurmaları anlamı taşımaktadır. Bu birliktelik bazı zaman ve durumlarda sıkıntılara girebileceği gibi ayrılıklarda sonlanabilmektedir.

 

 

Evlilikler iki kişinin yaşamını birleştirmesi ve beraberinde yeni bir aile çatısı kurmaları anlamı taşımaktadır. Bu birliktelik bazı zaman ve durumlarda sıkıntılara girebileceği gibi ayrılıklarda sonlanabilmektedir. Bu noktada bir destek almak evliliği kurtarabilecek adımlar arasındadır. Çiftlerin bazı sorunları kendi arasında çözebildiği birçok durumunun dışında bazen iki tarafın ciddi bir şekilde anlaşmazlıklar yaşaması da olası sonuçlardan biri olmaktadır. Sevgi ile birlikte bazı durumlarda sonu gelemeyen sorunların üstesinden gelebilmek adına başvurulacak adımlardan bir tanesi dışarıdan destek alma işlemi olmaktadır.

evlilik.jpg

Evlilik terapisi evli iki kişinin anlaşmazlık durumlarında etkili bir çözüm olmakla birlikte yapılan bu bilimsel uygulama her iki tarafa da ölçü ve bakış açısı kazandırmaktadır. Üçüncü bir göz olarak danışman rolüne giren evlilik terapisti bu anlamda evliliği kurtarabilecek adımlar atabilmektedir. Her iki tarafın yaklaşımı bu noktada önemli olmakla birlikte danışman psikolog veya psikiyatri uzmanının yaklaşımı ve işindeki profesyonelliği de oldukça mühimdir.

 

Evlilik Terapisinin Yaklaşımı Nasıl Olmaktadır?

Her evlilik terapisti uzmanının kendine göre bir yaklaşımı ve sorunları çözme yolu olmakla birlikte evlilik terapisinde neler yapılmakta olduğunu merak edenler için; öncelikle konuşma ve dinleme zemininin oluşturulduğunu bilmek gerekir. Evli çiftler arasında yaşanan ve bir türlü çözüme ulaşmayan sorunlardan sonra evlilik terapisti devreye girmekte ve her iki tarafı dinlemektedir. İki tarafın sorunlarını açık bir şekilde konuşması ve bunun üzerinden yaşanan sorunlara vurguların yapılması bu uygulamanın önemli detaylarından bir tanesidir. İletişim ortamının bu tür sorunlarda çok ciddi şekilde önemli olduğunun farkında olan terapistler; çiftler arasında iletişim kanallarını açmaya uğraşmaktadırlar.

maxresdefault.jpg

Evlilikten doğan birçok sorunla evlilik terapistine başvurulduğu gibi bu konular içerisinde cinsel sorunları saymakta mümkündür. Cinsel anlamda evlilik terapistine başvuruda bulunan çiftler için yine farklı bir iletişim noktasına ihtiyaç duyulmakla birlikte, terapist bu noktada danışanlarına etkili yollar açabilmektedir. Yeni bir başlangıcın kapısı olabilecek düzeyde etkili olan evlilik terapisi bu anlamda oldukça önemlidir. Ülkemizde son yıllarda biraz daha rağbet görmeye başlayan bu terapiler ile bazı sorunları halletmek gerçekten imkansız olmaktan çıkabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.