Evde Saksıda Yaban Mersini Nasıl Yetiştirilir?

Evde Saksıda Yaban Mersini Nasıl Yetiştirilir?

Yaban mersini insan vücuduna sağladığı faydalar ile bilinmektedir. Birçok sağlık sorununa fayda sağlayan yaban mersinini evde saksıda yetiştirmek isteyenler için bu içerik etkili olacaktır.

 

Yaban mersini insan vücuduna sağladığı faydalar ile bilinmektedir. Birçok sağlık sorununa fayda sağlayan yaban mersinini evde saksıda yetiştirmek isteyenler için bu içerik etkili olacaktır. Beyin sağlığı açısından özellikle son derece faydalı olan yaban mersinini saksıda doğal ve kendi çabanızla yetiştirmeniz mümkün olacaktır. Vücuttaki zararlı maddelere ve zehirli toksinlere karşı da yine fayda sağlayan yaban mersini sayesinde hem evinizin görüntüsünü güzelleştirebilir hem de sağlıklı bir yiyecek elde edebilirsiniz.

2.png

Evde yetiştirilmeye uygun olan ve bazı dikkatler sağlandığında son derece etkili bir yetiştirme dönemine girebileceğiniz yaban mersini birçok uzman kişi tarafından önerilmektedir. Muhakkak her insanın tüketmesi gereken yemişlerden olan yaban mersinini evde nasıl yetiştireceğinize dair ipuçları içeriğimizde saklı olacaktır.

 

Yaban Mersinini Saksıda Yetiştirmeye Başlayalım!

Yaban mersini için en uygun zamanı seçmeniz gerekir. Bahar aylarına girilirken yaban mersini için en güzel ekim zamanları bu dönemler olacaktır. Bu aylarda yaban mersinini güneş alabileceği bir yer ekin ve ektiğiniz yerde kum olmamasına özen gösterin. Sık sulama gerektirdiğinden dolayı toprağın kuruduğunu gördüğünüz her an sulamaya çalışın. Yaban mersini için gerekli olacak derinlik 50 cm civarları yeterli olacaktır. Genişlik ise yine 45-50 cm civarları olması yeterlidir. Yaban mersinini ektikten sonra üzerinden 4 hafta geçmesini bekleyin ve 4 haftadan itibaren gübrelemeye başlayın. Ayrıca yaban mersinini ektiğiniz yerde toprağa kuru ot, talaş gibi şeylerde atarsanız daha etkili sonuçlar alacağınız belirtelim.

3.png

Dilerseniz yukarıda belirtilen işlemlerin hepsini saksıda da yapabilirsiniz. Dışarıdan aldığınız toprak ve yeterli derinlikte – genişlikte bir saksı size yeterli olacaktır. Gübrelemeyi aynı şekilde 4 hafta sonra saksıda da yapabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra sulamasına dikkat ederek Temmuz ayına kadar güzel bir bakıma devam edin. Saksının yetersiz kalması durumunda bahçeye dikerek yeni bir yaban mersinini saksıda yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Birkaç yıl sonra tahmin edeceğinizden daha fazla miktarda yaban mersini elde edebileceksiniz.