Egzama Nedir?

Egzama, cilt yüzeyinde kabarmalar, kızarıklıklar ve döküntülere sebep olur. Kabarcıkların çatlaması ile de mikroorganizmaların girişine açık hale gelecektir ve bu sorunu çok daha fazla büyütecektir.

21 Ağustos 2021 20:19 Yaşam
Egzama Nedir?

Enfeksiyon egzama hastalarında sık görülebilir. Her yaşta görülen egzama, genellikle çocukluk çağında ortaya çıkmaktadır. Tıp dilinde adı, ''atopik dermatit' tir. Genetik nedenli ya da çevresel etkenlerden dolayı egzama görülebilir. Egzama, bir alerji değildir fakat alerjik hastalıklar ile seyir eden bir hastalık türüdür. Egzama oluşmasının asıl sebebi, egzamalı bireylerde kalıtsal olarak cildin üst tabakasında cildi sağlamlaştıran bir proteinde eksiklik olduğu ya da üretiminin az olduğu saptanmıştır.

egzama-krem-16-9-1526729289-670x371.jpg

Çevreden gelebilecek olan alerjen tehlikelere karşı egzamalı bireylerin ciltleri daha hassas ve geçirken olmaktadır. Peki egzamayı ne tetikler? Kışın soğuktan kuruyan ellerde egzama oluşumu daha da hızlanıyor. Mevsimsel değişimler egzamayı tetiklemektedir. Egzama her yaş ve cinsiyetten insanı etkileyebilir ve ayrıca çocuklukta olması dışında aniden yetişkinlik döneminde de belirebilir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

l Ciltte kurumalar

l Kaşıntı oluşumu

l Kabarcıklanma

l Deride pulluluk, kabuklanma ve döküntüler

l Kızarıklıklar

l İltihap oluşumu

l Saç derisinde kepeklenmeler

l Yanma hissi

l El, sırt ve ön kolda kaşıntılar

l Ciltte kalınlaşmaları

l Cilt üstünde şişlikler

l Cilt renginde değişiklikler

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, tam olarak kesin bir tedavisi olmayan bir hastalıktır. Uygulanan kremler, ilaçlar cildi koruyarak kaşıntının azalmasını ya da kesilmesini, iltihapların önlenmesini sağlamaktadır. Kapsamlı yapılan bir tedavide neler oluyor peki? Egzamayı iyileştirmek için hangi aşamalar gerekiyor? Öncelikle, cilt hasarının önlenmesi gerekmektedir. Bu sorunu nemlendiriciler ile çözmek mümkündür. Nem oranı yüksek kremler kullanılabilir ve bu şekilde cilt bariyeri oldukça güçlenecektir. Yangı reaksiyonlarının azaltılması gerekmektedir. Yani kızarıklık, kaşıntı ve döküntüleri engellemek için steroid içerikli kremler kullanılmalıdır.

Yangı reaksiyonlarının azalması için kremler yetersiz kaldığında ağız yoluyla ya da damar yolu ile kortikosteroid içerikli tedaviler yapılabilir. Bağışıklık sistemi aşırı çalışmaktadır ve bunu engellemek için ilaçlar kullanılabilir. Cilt pullanmalarını mor ötesi ışıklar ile iyileştirmeye çalışılabilir. Kaşıntılar için kesin çözüm olarak antihistaminikler kullanılmaktadır. Hastalar gece kullandıklarında kaşıntısız uyuyabilirler ve rahatlık sağlamaktadırlar. Eğer enfeksiyon oluşumu var ise, antibiyotikler kullanılmaktadır. Egzama tedavisinde ayrıca yünlü ve dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Hastalar dar ve yünlü kıyafetler giymediklerinde daha az kaşıntı yaşadıklarını belirtmişlerdir.

egzama-tedavisi-nasil-yapilir-20180302112442.jpg

Egzama Bulaşıcı Bir Hatalık Mıdır?

Hayır, egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Çocukluk dönemlerinden yetişkinliğe kadar süregelen ve astım ile saman nezlesi hastalıklarını da çağıran kronik bir hastalıktır.

Egzama Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

l El Egzaması

l Atopik Egzama

l Seboreik Egzama

l Kontakt Egzama

l Numuler Egzama

l Asteatotik Egzama

l Stres Egzaması

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler