Düşük Yapan Kadınlara ve Eşlerine Ücretli İzin Hakkı Yasalaştı!

Düşük Yapan Kadınlara ve Eşlerine Ücretli İzin Hakkı Yasalaştı!

Yeni Zelanda’da son kabul edilen yasa ile düşük yapan kadınların ve eşlerinin ücretli izne çıkması garanti altına alındı. Bu alanda böylesi bir yasayı işleme alan ikinci ülke olan Yeni Zelanda’da alınan bu karar tüm vatandaşları memnun etti.

 

Yeni Zelanda’da son kabul edilen yasa ile düşük yapan kadınların ve eşlerinin ücretli izne çıkması garanti altına alındı. Bu alanda böylesi bir yasayı işleme alan ikinci ülke olan Yeni Zelanda’da alınan bu karar tüm vatandaşları memnun etti. Hastalık izni alınmasına gerek kalmadan düşük yapan kadınlara ve eşlerine 3 günlük ücretli izin hakkı verilmesi yasalarla güvence altına alınırken bu yasa oy birliği ile kabul edildi.

5efd1e1d45d2a04258b79d04.webp

Daha önce Hindistan tarafından alınan bir karar ile düşük yapan annelere ücretli izin verilirken, Yeniz Zelanda, attığı bu adım ile bu alanda ikinci ülke oldu. Birçok vatandaş Yeni Zelandalı yetkililerin aldığı bu kararı memnuniyetle karşılarken, öte yandan birçok ülkede ilerleyen yıllarda böylesi bir konunun yetkililerin önüne gelebileceği konuşuluyor. Bazı ülkelerde de bu yasa için çalışmalar devam ederken şimdilik hali hazırda iki tane ülkede böyle bir uygulamaya geçilmiş oldu. Tasarının meclise geldikten sonra oy çokluğu ile kabul edildiğini ifade eden yetkililer bu tasarı ile düşük yapan kadınların hastalık iznine gerek duymadan 3 gün ücretli izinli sayılmalarının önünü açarken, bu yasadan eşlerin de faydalanacağı belirtildi. Ayrıca bu hakkın taşıyıcı anneler ve eşleri için de geçerli olduğu da belirtilen bir diğer konu oldu.