Dünya Gündemine Oturan Olayın Ardındaki Gerçek Ortaya Çıktı

Milyonlarca sosyal medya kullanıcısı son günlerde hızla yayılan bir görseli paylaşıyor. Malezya merkezli bir hesap tarafından oluşturulan ve All Eyes On Rafah adını taşıyan görsel, 50 milyonun üzerinde paylaşım aldı ve hızla viral oldu.

Yayınlanma:
Dünya Gündemine Oturan Olayın Ardındaki Gerçek Ortaya Çıktı

Dünya ve Gazze Operasyonları

Dünya, Gazze operasyonları ile her gün yeni bir güne uyanıyor. Refah’ta en az 40 sivilin öldürüldüğü çadır kentin bombalanması sonrasında sosyal medya hesaplarından All Eyes On Rafah adlı görsel paylaşıldı. Bu paylaşımlar arasında Dua Lipa, Lewis Hamilton, Gigi, Bella Hadid gibi önemli isimler de yer aldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun trajik hata ifadesi kullandığı açıklamasının ardından muhalefetten eleştiri aldı ve saldırılara devam edeceklerini belirtti.

Görselin Yayılma Süreci ve Sloganın Arkaplanı

Malezya'da genç bir kişinin sosyal medyadan başlayan paylaşım sürecinin ardında, Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi Richard Peeperkorn'un Tüm Gözler Refah'ta sözleri yatıyordu. İsrail bombardımanları sonrasında bu sloganın popülerliği arttı ve pek çok mitingde kullanıldı. Yapay zekâyla hazırlandığı düşünülen görsel, 50 milyon hesap tarafından paylaşıldı ve sayısı hala artıyor. Görselin popülerliğinin sebepleri arasında yapay zekâ ile yapılmış olması, basit ve akılda kalıcı sloganı, kolayca yayılabilmesi ve de siyasi bağlamın önemi yer alıyor.

Kaynak:halktv.com.tr