Dr. Fauci Koronavirüs Sonrasında Geçmeyen Semptomları Açıkladı!

Dr. Fauci Koronavirüs Sonrasında Geçmeyen Semptomları Açıkladı!

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Direktörü Anthony Fauci, koronavirüsü atlatan kişilerde aylar sonra dahi süren semptomlara dikkat çekti.

Koronavirüs salgınında artık birçok ülke aşılamaya geçti. Ancak salgında büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Dr. Fauci koronavirüsü atlattıktan sonra devam eden 5 semptomu açıkladı.

kapak-202654.jpg

Duke Üniversitesi’nde konuşma yapan Dr. Fauci, “Koronavirüs atlatan kişilerde alışılmışın dışında bir sendrom olduğunun farkındayız, bunu dikkatli bir şekilde inceliyoruz, koronavirüsü atlatan kişilerin belli bir yüzdesinde aylar boyunca süren semptomlar görülüyor” dedi.

Fauci, vücut koronavirüsten tamamen temizlendikten sonra dahi hala bazı semptomlar görülebiliyor.

Dr. Fauci devam eden semptomları şu şekilde açıkladı.

-Aşırı Yorgunluk

Aşırı yorgunluk bireylerde en çok görülen semptom, yapılan anketlerde koronavirüsü atlatanların çok büyük bir bölümü yorgunluk yaşadığını dile getirdi.

-Kas Ağrıları

Dr. Fauci, kas ağrılarının da koronavirüsten sonra devam eden semptomlardan birisi olduğunu belirtti. Aynı ankete katılan hastaların yüzde 67’si kas ağrısı yaşadığını ifade etti.

12183927-728xauto.jpg

-Uyku Bozukluğu

Fauci, uyku bozukluğunun da oldukça yaygın bir semptom olduğunu ifade etti. Fauci, hastaların yüzde 50’lik bölümünün gözlerini dahi kapatmakta zorluk yaşadığını belirtti.

-Düzensiz Ateş Yükselmesi

Fauci ankete göre hastaların yüzde 29’unun titreme yaşadıklarını veya üşüdüklerini belirtti.

-Baş Ağrısı

Fauci, en gizemli ve en rahatsız edici semptomun ise baş ağrısı olduğunu söyledi, hastalarda konsantre olma sorunuyla birlikte odaklanma sorunu yaşandığını belirtti. Ankete katılan hastaların yüzde 59’u bu rahatsızlıktan şikayetçi olduğunu dile getirdi.