Doğalgaza Zam Bekleniyor

Doğalgaza Zam Bekleniyor

Mart ayı doğalgaz satış tarifesi yarın itibari ile BOTAŞ tarafından açıklanacak. Enerji sektörünün Ocak ve Şubat’taki zamların arından Mart ayında da zam beklendiği aktarıldı.

 

BOTAŞ’ın Nisan’da başlayacak olan maliyet artışını yaymayı tercih ettiği belirtilirken, sektör kaynakları büyük zam oranlarının kamuoyunda sansasyon yaratabileceğinden kaynaklı zam aylara yayılarak yaydıkları belirtildi.

Döviz Kurları Etkili!

Korona virüs salgının doğum yılı olan 2020’de fiyatları dibe vurmasından kaynaklı olarak BOTAŞ’ın LNG alımını artarak maliyet azalttığını belirten sektör uzmanları, bu yıl LNG fiyatları üzerinde artış olabileceğini belirtiyor. Döviz kurlarındaki düşme ve inmelerde enerjinin kaderinin belirlediği aktarıldı.

2020 yılının Nisan ayı içerisinde 20 doların altına kadar gerileyen brent tipi petrolün fiyatı bu hafta içinde 60 doları görebildi. İthal edilen doğalgaz, fiyatlarındaki değişime göre 6 ay gecikmeli olabildiği de aktarıldı.

Yarın aktarılacak bilgilere göre doğalgaza zam yapılıp, yapılmayacağı aktarılacak. Zam yapılacaksa da ne kadar yapılacağı oldukça merak ediliyor. 28 Şubat tarihiyle resmi açıklama bekleniyor.