Dikkat! Google’dan Büyük Gizlilik Adımı Geldi!

Dikkat! Google’dan Büyük Gizlilik Adımı Geldi!

Google yaptığı son açıklama ile internet dünyasının insanın gizlilik ilkesini ne kadar aştığını kanıtlar nitelikte oldu. Bugüne kadar yaptığı uygulamadan gelecek yıl itibariyle vazgeçeceğini bildiren Google, bireysel izleme devrini sonlandıracak.

 

Google yaptığı son açıklama ile internet dünyasının insanın gizlilik ilkesini ne kadar aştığını kanıtlar nitelikte oldu. Bugüne kadar yaptığı uygulamadan gelecek yıl itibariyle vazgeçeceğini bildiren Google, bireysel izleme devrini sonlandıracak. Bugüne kadar birçok insan hakları aktivistinin üzerinde durduğu konulardan biri olan kişinin gizli hayatı ilkesi artık Google tarafından da güvence altına alınacak.

 

Ne Oluyordu?

fe3f5db1d0ee5cb3cba30bc25b643b38c6ed7446.webp

Bilindiği üzere internet tarayıcısı olan Google, bizi bizden daha çok tanıyan dijital bir platform haline gelmişti. Girdiğiniz bir site veya arattığınız şeyleri üçüncü kişiler ile paylaşarak size reklam ve önerilerle gelen Google, aslında bir şekilde sizin özel yaşamınıza müdahale etmekteydi. Bu konu üzerinde ciddi çalışmalar yapan insan hakları savunucuları teknolojik şirketlerle bu konuda bir anlaşma ve hakların korunması adına bir anlaşma yoluna girmeye uğraşmaktaydılar. Sizin arattığınız bazı şeyleri üçüncü kişiler ile paylaşarak sizi dijital dünyada bir meta haline getiren bu uygulamaya karşın Google güvence vererek gelecek yıldan itibaren vazgeçme kararı aldığını açıkladı.

 

Şimdi Ne Olacak?

Google’ın açıkladığı bu gizlilik açıklaması sonrası sizin arattığınız veya girdiğiniz siteler kayıt altına alınarak size bireysel izlenme uygulanmayacak. Tamamen size ait olan internet geçmişiniz size reklam veya ürün tanıtımında kullanılmayacağı gibi, özel yaşamınızın gaspı da bu anlamda yapılmamış olacaktır. Google’ın bu adımını olumlu bulan uzmanlar ve insan hakları savunucuları dijital dünyada daha insancıl ve insanın gizlilik ilkelerinin değerli görüldüğü bir politikanın başlangıcı olarak kabul etmektedirler.