Dermatologlar Neden Sıcak Su İle Duş Alınmasını Onaylamıyor

Sıcak su ile duş alırken, kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz ama cildiniz bu durumdan memnun kalmaz. Sıcak suyla duş almak hayatın keyifli bir yönüdür.

21 Ağustos 2021 20:46 Yaşam
Dermatologlar Neden Sıcak Su İle Duş Alınmasını Onaylamıyor

Hele hele zor bir antrenmandan sonra, ağrıyan vücudunuzu sıcak duşun altında mükemmel hissedersiniz. Ama konuya cilt sağlığı açısından yaklaşıldığında sıcak duş dermatologlar tarafından pek tavsiye edilen bir uygulama değildir.

Özellikle de cildinizde bir takım sorunlar varsa sıcak su ile duş almak, bu sorunları daha da kötüleştirir. Sıcak su cilt sağlığı için çok önemli olan sebumun yüzeyden uzaklaşmasına sebep olur. Bunun sonucunda da cildiniz kuruyarak, soyulur.

2553516-0c94589d9150ed35bffce195e3dada63-640x640.jpg

Sıcak su ile duş alırken parmaklarınızın nasıl buruşuk göründüğünü hatırlayın. Bu görüntü nemin cildinizden sıyrıldığını belirtir. Sıcak suyla duş almak, sadece cildi sorunlu insanlar için sakıncalı değildir. Cildinizi uzun süre sıcak su altında bırakırsanız, cildiniz ve saçınız sağlıklı da olsa olumsuz etkiler ortaya çıkabilir.

Bu yazımızda sıcak suyla duş almak bu kadar keyifli ve rahatlatıcı iken, neden zararlı kabul edildiğini anlatıyoruz.

Sıcak Duşun Kötüleştirdiği Cilt Koşulları

Dermatologlar egzama vakalarının sıcak ve uzun duşlarla daha da kötüleştiğini belirtiyor. Egzama atopik dermatit olarak tanımlanır. Bununla birlikte egzama ya da diğer bir deyişle atopik dermatit sıcak duş ile kötüye giden tek olgu değildir. Sıcak duş cilt bariyerinin onarımını zedeleyebilir. Sıcak su ile cildin en üst yüzeyindeki sağlıklı yağlar, cilt bariyerinin hasar görmesi nedeni ile uzaklaşır. Bunun sonucunda cildiniz kurur. Cildin üst kısmındaki sağlıklı yağlar şunlardır:

l Kolesterol

l Yağ asitleri

l Seramidler

Cildin nemli kalmak için bu yağlara ihtiyacı vardır. Sağlıklı yağların cildin üst tabakasından uzaklaşmasından sonra kuruyan cilt sıcak su altına bırakılmaya devam edilirse, daha da önemli sorunlar oluşabilir.

Kuru cildin uzun süre sıcak suya maruz kalması cildin nemini içerde tutarken, bakterilerin ve tahriş edici maddelerin cildin dış yüzeyine yerleşmesine sebep olur. Bunun nedeni koruyucu lipid tabakasının sıcak suyla cildin üst katmanından uzaklaştırılmış olmasıdır.

Sıcak su ile duş alındığında, aşırı kuru ya da genetik olarak hassas cilde sahip olan kişilerin cildinde, kuru pembe lekelerle ortaya çıkan kaşıntılı, egzama gelişebilir.

thumbs-b-c-ee81ca5b9e77a6ca3a7d3d0749909233.jpg

Sıcak Duş Sağlıklı Cildi Tahriş Eder Mi?

Cildinizin sıcak suyla temas etmemesi gereken bir hastalığı olmasa da, sıcak duş cildiniz için iyi değildir. Duş konusunda dermatologlar ılık suyun, sağlıklı bir cilde sahip olmak için anahtar olduğunu vurguluyorlar. Çok hoşunuza gitse de sıcak suyla uzun süre duş almak, cildinizin üzerindeki iyi yağları uzaklaştırır ve cildinizi kurutur.

Sıcak duş, özellikle soğuk ve kuru kış aylarında cildi daha çok kurutur. Havadaki nem seviyesi düştükçe duşlardaki sıcak suya ilaveten radyatörlerden gelen sıcak ve kuru hava da cildinizdeki nemi uzaklaştırır. Böyle havalarda ve ortamlarda kaşıntılı kuru bir cilde sahip olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Sıcak Duşun Saçlara Etkisi

Saçınızı soğuk suyla duruladığınızda, daha parlak olacağını kimse garanti edemez. Ama dermatologlar sıcak suyun saçınıza iyi gelmeyeceğini belirtiyorlar. Sıcak su tıpkı cildinize ve yüzünüze yaptığı etkiyi kafa derinize de yapar. Böylece kafa derinizdeki gerekli yağlar sıcak su tarafından uzaklaştırılır. Bunun sonucunda saç derisinde iltihaplanma ve saç uzamasında yavaşlama yaşanır. Eğer kafa deriniz iltihaplı ise, saçlarınızın sağlıklı olması hemen hemen imkansızdır.

Sıcak su sadece kafa derinizi değil saçınızı da olumsuz etkiler. Sıcak su cildi soyduğu gibi, saçları da soyabilir. Suyun çok sıcak olması şampuan ve/veya saç kreminin tamamen durulanmasına engel olur. Bu durum saçınızın kalitesini ve dokusunu olumsuz etkiler.

Sıcak Duşun Yararı Var Mı?

Sıcak duş sizi gevşeterek, psikolojik olarak rahatlatır. Ama sıcak suyla duş almak, cildiniz için kesinlikle yararlı değildir.

İdeal Duş Sıcaklığı Nedir?

Cildinizin sağlıklı ve rahat olması için ılık su ile duş almayı tercih etmelisiniz. Böylece cildinizin nemli kalmasını sağlarsınız. Ilık suyla duş alırken soyma sabunları içermeyen nazik bir temizleyici kullanırsanız, cildinizi daha sağlıklı bir şekilde muhafaza edersiniz.

350637.jpg

Sıcak suyla duş almak sizin için çok önemliyse, dermatologlar duş alma sürenizi en fazla 5 dk. ile sınırlamanızı öneriyor. Duş yaparken bulunduğunuz ortamdaki ayna buharlaşıyorsa, bu size su sıcaklığını azaltmanız için bir işaret olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler