Dedikodu yapanlara kötü haber…

Dedikodu yapanlara kötü haber…

ABD’deki Dartmouth College’dan araştırma ekibi, dedikodu üzerine araştırmalar yaptı. Dedikodunun ‘’birilerine dair asılsız söylenti yaymaktan’’ ibaret olmadığını ifade ettiğini tespit etti.

Yapılan yeni araştırmaya göre dedikodu yapmak, bireylerin etrafındaki insanlara daha bağlı hissetmesini ve hatta daha iyi ilişkiler kurabilmesini sağlıyor. Independent Türkçe’nin derlediği habere göre, hakemli bilimsel dergi nörobilimciler şunları söyledi; "Başkaları hakkında üçüncü bir tarafla sohbet etmek ve onların deneyimlerini öğrenmek, sosyal bağlantıların sağlamlaştırılmasını ve zihnin genişletilmesini sağlıyor" ifadelerini kullandı.

akil-almazda-olayda-verilen-ceza-2021-05-05t091159-492.jpg

ABD’deki Dartmouth College’dan Eshin Jolly ve Luke Chang liderliğinde gerçekleştiren araştırma, insanların neden büyük bir istekle dedikodu yaptıklarını ve yapmak istediklerinin üzerinde durdu. Çıkan sonuçlar ise oldukça şaşırtıcıydı.

Oyun Hazırlandı

Deneklerin de olduğu araştırmada oyun hazırlandı. Çevrimiçi bir oyun hazırlanmasıyla deney düzeneği sağlandı. Bu deney de düzeneğinde katılımcılar, 6 kişilik gruplar halinde 10 tur oyun oynadı. Her turda 10 dolar verilen oyunculara, parayı kendilerine saklama veya paranın 1,5’la çarpılarak oyuncular arasında eşit bölündüğü bir grup fonuna yatırma seçeneği sunuldu.

Oyun, bencil ve işbirlikçi davranış arasında doğal bir gerilim yaratma hedefinde. Üstelik bazı durumlarda da bilgi alışverişleri kısıtlandı ve katılımcılara yalnızda kendi gruplarındaki birkaç oyuncunun seçimleri görebildi.

akil-almazda-olayda-verilen-ceza-2021-05-05t090946-824.jpg​​​​​​​

Jolly ise bu deney düzeneğini, ‘İlham kaynağımız, bir topluluğun üyesiyken diğer toplulukların tüm üyelerinin eylemlerinden etkilendiğiniz ama onları doğrudan gözlemleyemediğiniz, gerçek hayattakine benzer bir senaryo yaratmaktı" diye ifade etti.

Buradan hareket eden araştırmacılar, bazı oyunlarda bireylerin kendi gruplarındaki başka bir oyuncu ile iletişim içerisine girmesini sohbet edebilmesini olanak sağladı. Bu durumda da oyuncuların diğer oyuncular hakkında partnerlerine bilgi aktarma yani ‘’dedikodu’’ yapabilmelerini sağladı. Söz konusu deneyin sonunda oyuncular her bir oyuncuyla birlikte oyunu tekrar oynamaya istekli oldukları öğrenildi. Araştırmacılara göre bu durum dedikodunun çeşitli sosyal işlevleri olan ‘’zengin ve çok yönlü bir iletişim’’ olduğunu gösteriyor.akil-almazda-olayda-verilen-ceza-2021-05-05t091138-398.jpg​​​​​​​

Dedikoduyu yanlış ve karmaşık bir iletişim biçimi olarak niteleyen Jolly, bu tür dedikodunun etkisini şu şekilde aktardı, "Dedikodu yararlı olabilir çünkü insanların başkalarının deneyimleriyle öğrenmesine yardımcı olurken, diğer yandan da birbirlerine daha yakın olmalarını sağlar."