Darbenin Olduğu Myanmar’da Tansiyon Had Safhada! Sokaklarda Cansız Bedenler!

Darbenin Olduğu Myanmar’da Tansiyon Had Safhada! Sokaklarda Cansız Bedenler!

1 Şubat’taki askeri darbenin ardından Myanmar’da tansiyon düşmüyor, ülkede darbecilere karşı gösteriler devam ediyor.

Myanmar’da darbecilere karşı gösteriler kaos ve şiddete rağmen devam ediyor. 1 Şubat’ta yaşanan darbenin ardından askeri yönetim seçimle gelen devlet yöneticilerini gözaltına almaya başlamıştı. Günlerdir süren gösterilerde şiddetin dozu giderek artıyor.

ordunun-yonetime-el-koydugu-myanmar-da-gerilim-13957890-467-m-001.jpg

Çok Sayıda Gösterici Yaralandı

1 Şubat’tan beri süren gösterilere bugün polis çok sert bir karşılık verdi. Dawei kentindeki göstericilerin üzerine polis ateş açarken, bir göstericinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda göstericinin de yaralandığı öğrenildi.

Reuters haber ajansına yapılan açıklamada 1 göstericinin hayatını kaybettiği doğrulandı, askeri yönetimden bu konu hakkında herhangi bir açıklama gelmedi.

Ses Bombası Kullanılıyor

Ülkenin Yangon kentinde de polisin göstericilerin üzerine ateş açtığı, birçok göstericinin yaralı olarak kaçtığı belirtildi. Görgü tanıkları polisin ses bombası ve biber gazı kullandığını ifade etti.

Darbe Yönetimi ‘Minimum Güç Kullanıyoruz’ Demişti

Cunta lideri General Min Aung Hlaing, daha öncesinde yaptığı açıklamalarda güvenlik güçlerinin minimum güç kullandığını ifade etmişti. Lakin 1 Şubat’tan beri devam eden gösterilerde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Myanmar ordusundan gelen açıklamada 1 polis memurunun da gösterilerde hayatını kaybettiği ifade edildi.

ordunun-yonetime-el-koydugu-myanmar-da-gerilim-13957890-941-o-001.jpg

Neler Olmuştu?

1 Şubat’ta Myanmar ordusu, seçimle göreve gelen Aung San Suu Kyi ve partisinin üst kademesindeki isimlerin kasım ayındaki seçimlerde hile yaptığı gerekçesiyle gözaltına almış ve görevden indirmişti.

Ülkede halk darbeyi darbeyi protesto için günlerdir sokakta, Türkiye’nin de aralarında olduğu çok sayıda ülke darbeyi kınayan mesaj yayımlamıştı.

ordunun-yonetime-el-koydugu-myanmar-da-gerilim-13957890-3687-m-001.jpg

ordunun-yonetime-el-koydugu-myanmar-da-gerilim-13957890-7975-m.jpg