Covid-19’u Atlatan Kişilere Tek Doz Aşı Yapılacak!

Covid-19’u Atlatan Kişilere Tek Doz Aşı Yapılacak!

İtalya’da Sağlık Bakanlığı aşı politikası ile ilgili yeni bir karar açıkladı. Buna göre Covid-19’u atlatan vatandaşlara tek doz aşı yapılabileceği belirtildi.

 

İtalya’da Sağlık Bakanlığı aşı politikası ile ilgili yeni bir karar açıkladı. Buna göre Covid-19’u atlatan vatandaşlara tek doz aşı yapılabileceği belirtildi. Birçok ülke gibi İtalya’da da aşılamalar devam ederken, dünya genelinde aşı yetersizliği yaşanmakta. Bu yetersizliğe karşı İtalya Sağlık Bakanlığı ise bir çözüm daha geliştirdi. Buna göre aşı sırası gelen ve Covid-19’u atlatmış olan kişilere tek doz aşı yapılabileceği belirtildi.

İtalya Sağlık Bakanlığı aşı ile ilgili yeni kararı açıklarken bu karara göre koronavirüsü atlatan kişilere tek doz aşı yapılacağı belirtildi. Ancak atlatılan koronavirüsün 3-6 içinde geçirilmiş olması gerekliliği de detaylarda belirtildi. Kişilerin koronavirüsten kaynaklı sempton gösterip göstermemesine bakılmaksızın tek doz yapılacağı da ifade edildi.

İtalya’nın koronayı atlatan kişilere tek doz aşı kararını almasından önce Şubat ayında Fransa ile İspanya’da da aynı karar alınmıştı. Yapılan çalışmalara göre bu ülkelerin sağlık liderleri virüsü atlatan kişilere tek dozun yeterli geleceği şeklinde. Öte yandan İtalya’da şimdiye kadar 4 milyon 700 bin kadar aşı yapılırken, bunlardan 1,5 milyonu ikinci doz olarak yapıldı.