Çocuğunuz TikTok’a giriyorsa dikkat: tehlikeli!

Çocuğunuz TikTok’a giriyorsa dikkat: tehlikeli!

Çin tarafından geliştirilen ve birçok kişi tarafından kullanılan TİkTok, ölüm saçmaya devam ediyor. Uzmanlardan ise korkutan açıklamalar geldi.

Uzmanlar, Çin’de geliştiren ve dünyaya satılan TikTok üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Gençler ve çocuklar arasında da oldukça popüler hale gele bu sosyal medya platformuna dair uzmanlar, ‘’Canı sıkılan çocuklar TikTok’ta eğlendiğini zannederken ölebilir’’ dedi.

tiktok-988.jpg

TikTok günümüzde daha çok müzik videolarının dudak eşleştirilmesi ile seslendirilmesi ve bunlara klip çekilmesi temeline oturtulan bir platform. Şu ana kadar binlerce çocuk, bu klipleri oluştururken hayatından oluyor veya yaralanıyor. Budan kaynaklı olarak uzmanlar, ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu.

hacker-643279.jpg​​​​​​​

İstismara Açık Hale Geliyor

Teknoloji çağında yaşamamızdan kaynaklı olarak suçlar da siber dünyaya tesir etmekte. Her gün elimizde, cebimizde, odamızda olan teknolojik cihazlar beraberinde birçok zarar da getirebiliyor. Bundan kaynaklı olarak da tedbirlerin en üst seviyede olması son derece önemli.

i87sjv.jpg​​​​​​​

Siber zorbalık ve siber şiddet gibi bir takım uygulamaların çocukların istismar edildiğini işaret eden uzmanlar şunları ekliyor, ‘’Bu kapsam içerisinde cinsellik, şiddet içerikleri, hatta terör örgütlerinin propaganda amacıyla kullanabilen bir uygulamadı. Siber zorbalık, siber şiddet gibi bir takım uygulamalarla çocuklarımız maalesef istismar edilmekte. Diğer uygulamalarda olduğu gibi bu uygulamada yaş sınırı bulunuyor. 13 yaş sınırlaması mevcut ancak çocuklar hızlı bir şekilde bu yasağı atlatabiliyor.

Bunun gibi nedenlerden kaynaklı olarak ebeveynlerin, son derece dikkatli olmasında fayda var. Çocukları eğer ki sosyal medyayı kullanıyor ve seviyorlarsa bunun mutlaka kontrol altında olması gerekmekte. Aksi takdirde istenmeyen birçok durum yaşanabilecektir’’