Cinsel Sapkınlıkların Belirtileri

Hastaların ilk öncelerde kabullenmeyip, etrafı tarafından ya da eşi tarafından tespit edilerek sürekli şikayet edilen bir bozukluk olarak bilinir.

Yayınlanma:
Cinsel Sapkınlıkların Belirtileri

Fakat aslen bir hastalık olan cinsel sapkınlık (parafili)normal cinsel ilişkiden sapma anlamında kullanılır. Burada normal ilişki diye bahsettiğimiz olay iki kişinin cinsel anlamda boşalmak ve zevk almak için yaptıkları eylem, penis ile vajinanın buluşmasıdır.

Cinsel sapkınlık ise tekrar edilen karşı tarafı üzen ve mutlu etmeyen, değişik fantezilerin uygulandığı ilişki kısmına denilir. Bu kişilerde yoğun cinsel dürtüler çalışır. Kendilerine özel fantezileri ve yöntemleri vardır. Karakterize cinsel bozukluklarında bulunduğu kişilere denilir.

Cinsel sapkınlıkları olan kişilerde orgazm ile ilgili problemler, cinsel uyarılmalar, bilinçli veya bilinçsiz şekilde uygulanan özel fanteziler bulunur. Fantezinin oluşturduğu ortam, değişik davranışları kişide cinsel hayatın dışına da uzanır.

Genellikle erkelere görülen bu hastalık tıp dilinde parafili olarak adlandırılmaktadır. Parafili hastaların %50’liler 18 yaşın öncesinde belli olmaya başlar. 18 ve 25 yaş aralığında ise hastalık üst seviyede seyreder. Cinsel sapkınlıkta en çok gözlenen özellikler aşağıda ki gibi sıralanabilir.

  • Teşhircilik
  • Fetişizm
  • Fortçuluk
  • Pedofili
  • Mazoşizm
  • Sadizm
  • Röntgencilik
  • Transvestik fetişizm

Teşhircilik (egzibisyonizm)

Bir kişinin cinsel organlarını başka birine gösterme zorbalığıdır. Burada oluşan cinsel heyecan ve bekleyiş, boşalma sırasında veya boşalmadan önce mastürbasyon ile sağlanır. Vakaların nerede ise %100’ü kendini kadınlara teşhir eden erkeklerden oluşur. Yani teşhirciler genelde erkeklerdir. Herhangi bir kişinin önünde soyunarak kendini çıplak göstermekten haz alırlar.

Fetişizm

Bilinçdışı kaygıdan kaçınmak için cinsel istekleri doğrultusunda bu isteği bastırmak için neşenler kullanmasıdır. Bu tür cinsel sapkınlık sadece erkeklerde rastlanan bir durum olup, günümüze kadar hiçbir kadında fetişizm özellikleri gözlenmemiş.

Fetişizm cinsel odaklanma olarak bir nesneyi seçer. Genelde bunlar vücut ile bağlantılı nesnelerdir. Örnek verecek olursak, ayakkabı, çorap, terlik, sutyen, eldiven gibi. Fetiş sapkınlık genelde çocukluk döneminde ortaya çıkar. Bir defa uygulanan bu fetiş sürekli tekrarlamaya başlar. Fetişleri neşen seçimleri genelde bilinçli bir şekilde yapılmaz. İçten ne geliyorsa, mantığı neyi doğru görüyorsa onu seçer. Seçtiği cisim olmadan fetişler orgazma ulaşamaz. Cinsel anlamda eşi olmayan bir fetiş seçtiği nesne ile cinsel doyuma ulaşabilir.

Fetişler genelde vücutta ki bir bölgeyi seçer (göğüs, kalça, göz veya saç gibi) ya da giyecek veya iç çamaşırı seçer (gömlek, elbise, sutyen, külot gibi), cisim seçimleri de vardır (şemsiye, mücevher gibi) fiziksel olarak da bazen takıntıları bulunabilir (sarışın, kızıl veya zenci kadınlar gibi) şeyleri takıntı haline getirir.

Fetişlerin etrafa hiçbir zararı olmayıp, genelde bekar erkelerde görülür. Bu erkekler genelde genel evlerinde dolaşmayı sever.

Fortçuluk

Erkellerin penisini bir yerlere sürtme isteğinden dolayı ortaya çıkan sapkınlıktır. Bunun için genelde kadınların kıyafetli haliyle kalçalarına ve bacaklarına sürtünme isteğidir. Bunun için kalabalık ortamları ve göze batmayacak yerleri seçerler. Eskilerden bu günü otobüslerde, minibüslerde, konserlerde ve kalabalık alanlarda fortçular gözlenmektedir. Fortçular sürtünerek ve dokunarak tatmin olmaktan haz alırlar.

Pedofili

Günümüzde sık rastlanan sapkınlık türlerinden biridir. Oldukça rezil ve alçak bir davranış olan pedofili masum ve savunmasız çocukları seçer. Bu tür sapkınlar küçük çocuklara ilgi duyar ve haz alır. Genelde erkeklerde rastlanan pedofili, genelde cinayetle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle pedofili hastaları oldukça tehlikeli kişilerdir.

Günümüzde birçok aile çocuğunu sokakta oynatamaz hale gelmelerinin sebeplerinden biri pedofili olan kişilerden kaynaklıdır. Pedofili hastaları 6 aylık bir süre içinde küçük çocuklara veya 15 yaşın altında ki çocuklara ilgi duyar ve cinsel isteklerde bulunur. Çocuklara yapılan sarkıntılıklarda en büyük bölümü cinsel organlarını okşatan ve oral seks yaptıran bir kitle vardır. Bunun dışında tecavüz edenler ve sonucunda çocukların ölümü ile sonuçlanan bir kitlede bulunuyor. Bir kısım ise çocuklara bakışları ile veya elleri ile kalçalarını göğüslerini okşayan kesimdir.

Pedofili hastaları bu olayı gerçekleştirirken ya yüksek derecede alkollü ya da heteroseksüel hastalığına sahip kişilerdir.

Mazoşizm

Mazoşizm alında 19. Yy’da Avusturyalı bir roman yazarı olan Sacher-Masoch’un etkinliklerinden alır. Bu kişiler şiddete eğilimli kişilerdir. Fantezileri daha sert ve dayaklı yöntemle yapılır. Cinsel birleşme esnasında genelde dövülmek, aşağılanmak isterler. Yani zevk alabilmek için kurban olurlar. Sadizm ile mazoşizm bir birini tamamlar nitelikte sapkınlardır. Bazı durumlarda her ikisini içeren sapkınlarda gözlenir. Genelde burada bir kişi egemen olurken diğer kişi boyun eğer. Boyun eğen kişi burada mazoşizm kişidir. Cinsellik esnasında ki fantezilerin içerisinde kırbaç, çizme ve kamçı bulunur.

Sadizm

Bu cinsel sapkınlık türünde eşini döverek ve eziyet çektirerek zevke ulaşma etkinliği vardır. Mazoşizm’in karşıtıdır. Burada üstünlük sağlayan kişi sadizm iken boyun eğen kişi mazoşizm’dir. Bu tarz zevk alma sitilini ilk uygulayan Marquis de Sade’dir. Sadist kişi işkence yaparak ona uyandırdığı hislerden zevk alır. Çığlıkların artmasından orgazm dahi olabilir. Sadizm ilişki bazen cinayete kadar gider.

Röntgencilik

Olayın ilerisinden izleyen kişiye röntgenci denir. Genelde olay dediğimiz kavram soyunan kişi, cinsel birliktelikte bulunanlar, duş alan veya çıplak olandır. Röntgencilik esnasında zevk alırken mastürbasyonla boşalırlar. Bazen olay sonrasında mastürbasyon yaparak boşalırlar.

Transvestik Fetişzm

Transvestik fetişzm genelde erkeklerin kadın kıyafetlerini giyerek cinsel istek ve uyarılmalarını sağladıkları, mastürbasyonu veya cinsel ilişkiyi sağlamak için kullandıkları objeler kadın kıyafetidir. Bu sapkınlık çocukluk döneminde ya da ergenlik döneminde başlar. Yıllar geçtükçe bu erkekler kadın kıyafetleri giyinmek ve onlar gibi davranmak ister. bu erkeklerin dolapları genelde kadın kıyafetleri ile dolar taşar.

Cinsel Sapkınlıklara Tedavi Yöntemi

Bu kişiler küçük yaşta gözlemlenmeye başlar başlamaz, psikolojik olarak destek almaları gerekir. 6 ay ve daha fazla süre ile bu olay devam ediyor ise artık bu kişi sapkın bir kişi olarak gözlenir.

Uzman kişi ve desteği sayesinde kişinin de kendi kararlılığı ile atlatılabilir. Aksi durumda bir ömür devam edecek sapkınlıklarda ne yazık ki gözlenmekte.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet