Bunlar evinizde varsa hemen atın

Dünya Sağlık Örgütü (WHÖ) oldukça önemli bir uyarıda bulundu.

28 Ağustos 2021 13:41 Yaşam
Bunlar evinizde varsa hemen atın

Evdeki ecza dolabınızı kontrol edin Dekstrometorfan içeren öksürük şuruplarınızı ve ilaçlarınızı hızla çöpe atın. Bileşiminde ‘Dekstrometorfan’ bulunan öksürük şuruplarının toplatılmasıyla ilgili haberlers sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından açıklama geldi. Gelen açıklamaya göre Dekstrometorfan içeren ilaçlar şu şekilde:

  • ACTIDEM (Şurup)
  • BENAFED (Şurup)
  • BENICAL (Şurup)
  • BENICAL COLD (Lak Tablet)
  • BRONKAR-A (Şurup)
  • DEFEKS (Şurup)
  • DEKSAN (Şurup)
  • DORFAN (Şurup)
  • METORFAN (Draje)

Sağlık Bakanlığınca Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’ndan ilgili kurumlara oldukça acil koduyla resmi yazı gönderildi. Gönderilen yazıya göre, Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi web adresinde dekstrometorfan içerek öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklar gözlemlendi.

Sağlık Bakanlığınca gelen açıklamalara göre, dekstrometrofan içeren öksürük şuruplarının kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) resmi web adresinde Dekstrometorfan içeren öksürük şuruplarına bağlı olarak olduğu düşünülen ciddi rahatsızlıkların yer aldığına ifade eden kurum, 81 ildeki eczacılar ‘çok acil’ koduyla yazı iletti.

1200px-four-colors-of-pills.jpg

Söz konusu olayla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde olaylara Ivometorfan ile kontamine dekstrometorfan içeren öksürük şuruplarının kullanımının sebep olduğunun altı çizildi. Hindistan’da üretildiği buradan da ithal edilen dekstrametorfan isimle etken maddenin spesifikasyonlarına uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiğiyle ilgili bildirilerde bulunulduğu ifade edildi.

Resmi kurumlar tarafından da yapılan açıklamalar ise genel olarak şu şekilde: “Adı geçen üretim yerinden ithal edilen söz konusu etken madde kullanılarak üretilen ürün olup- olmadığının ve/veya adı geçen üretim yerinde üretilmiş ürünlerinin ithal edilip edilmediğinin bildirilmesi ve varsa kullanılmamasının gerektiğinin, adı geçen üretim yerinde üretilmiş d-ekstrometorfan adlı etken madde yer alan yerli ya da ithal tüm müstahzarlarının ithalatının/üretiminin durdurularak, stoklarda bulunanlarının ülkemiz piyasasına verilmemesi ve piyasada mevcut tüm partilerinin, ilgili mevzuat doğrultusunda piyasadan geri .ekilmesi ve kurumumuz ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.”

Haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler