Bu mesaja tıklayanlar yandı!

Bu mesaja tıklayanlar yandı!

Dolandırıcıların yeni yöntemleri şaşırtmaya devam ediyor. Bu seferde korona virüs salgınını kullanarak insanları dolandırmayı deniyorlar. Uzmanlar bu mesajlara tıklanmaması gerektiğini, tıklanması durumunda karşı taraf ile tüm bilgiler paylaşılıyor.

 

TRT Haber’de yer alan habere göre, dolandırıcılar yeni üçkağıtçılık yöntemleri üretmeye devam ediyor. Bu sefer korona virüs aşısı bahanesiyle milyonlarca insanı kandırmayı hedefliyorlar. Aşı randevusu oluşturma ve buna benzer yardım bahanesiyle insanlara mesajlar atılıyor. Atılan mesajlara tıklayan insanlar ise kimlik bilgisi, telefon bilgisi ve buna benzer çeşitli bilgileri istemsizce karşı taraf ile paylaşıyor.

5e143a8755428318c89f39bf.jpg

Polis, salgından kaynaklı olarak dolandırıcılıklara karşı uyarıyor. Randevu oluşturma bahanesiyle bireyin kişisel bilgileri ele geçiriliyor. Dolandırıcılık, gelen bir kısa mesaj veya elektronik posta yoluyla bir link üzerinden yapılıyor. Bu linklere tıklanması durumunda da telefon rehberi ele geçiriliyor, başka telefon rehberindeki kişilere de doğrudan mesaj gönderiliyor. Dolandırıcılar kişilerin linke tıklayabilmesi için ‘’aşı sıranızı almak için tıklayınız’’ gibi ibareleri mesaja ekliyor.

sms-tracker-without-access-to-target-phone.jpg

Mesajları Açmadan Silin!

Telefonunuza gelen linkli mesajlara asla tıklamayın. Linke tıklamanızla birlikte farklı bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Bu sayfanın gerçek olmadığını anlamanız için gelen mesajtaki yazım yanlışlarına bakabilirsiniz. Bunların yanı sıra gelen numara resmi değilse de açmadan silmeniz gerekiyor.

Uzmanlar bu mesajların açılmadan doğrudan silinmesi gerektiğinin altını çiziyor. Kişisel bilgileriniz, kart bilgileriniz, telefon bilgileriniz hatta galerinizdeki görseller dahi bu dolandırıcılık ile karşı tarafa geçebilir. Daha fazla insana ulaşmak için bu bilgileri paylaşabilirsiniz.