Bilim Kurulu Üyesi: Virüs Vuhan’dakinden Daha Hızlı Yayılıyor!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu virüs ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu virüs görülen il sayısının 33’e yükseldiğini söyledi.

10c2267e7e2a43e3a401c84e19649c2a-001.jpg

Akın, “Karşılaştığımız mutant virüsün yayılma hızı Vuhan’daki virüsün yayılma hızından çok farklı, mutant virüs çok daha hızlı yayılıyor. Şimdiye kadar 33 ile yayıldığını saptadık, Türkiye genelinde mutant virüsün hangi illerde olduğunun tespit edilmesi için çalışmalar sürüyor. Mutant virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor, birkaç gün sonra farklı rakamlarla karşılaşabiliriz. Şehirler arasında bir kısıtlama olmadığı içinde yayılımı sürüyor, herkes akraba ziyaretlerini gerçekleştiriyor. İller arası geçiş olmasından dolayı da virüsün yayılması daha da kolay bir hale geliyor, İngiltere örneğini vermek istiyorum, ülke genelinde son 5 haftada saptanan koronavirüs vakalarının yüzde 70’ini mutant virüs oluşturuyor. Yani virüs son derece hızı bir şekilde yayılıyor.” ifadelerini kullandı.

Tedirginliğimiz Var

Akın, mutant virüsün hastalığın seyri ve şiddeti üzerinde bir değişiklik yapmadığını belirterek, “Mutant virüs hastalığın şiddetini değiştirmiyor, yüzde 1 ölüm oranı varsa 100 bin kişiden bin kişiyi kaybedersiniz, bundan dolayı mutant virüsün ölüm sayısını artırmasından ve yoğun bakım servislerinde doluluğu yükseltmesinden dolayı tedirginlik duyuyoruz. Yoğun bakımlardaki yük şu an için taşınabilir vaziyette, çünkü vaka sayıları kontrol edilebiliyor, lakin kontrol edilemeyen mutasyon vakalarında artış yaşanıyor, mutasyon vakaların kontrol altına alınması için özel çaba gösterilmesi gerekiyor, bunun içinde hem devlete hem yönetime hem de vatandaşa büyük iş düşüyor.” dedi.

mutasyonlu-virus-shutter-2-16-9-1612437122-880x495-001.jpg

Aynı Tedaviyi Uyguluyoruz

Akın, mutant virüse yakalanan hasta ile normal koronavirüs hastalarının aynı ortamda tedavi edilmediğini belirterek, “Mutant virüse yakalanmış olan hasta ayrı bir yerde tedavi görüyor. Hastalara uygulanan tedaviye bir farklılık yok aynı tedavi uygulanıyor, vatandaşlarımızın bu süreçte maske, mesafe ve tedavi kurallarına uyum göstermesini bekliyoruz, mutant virüsün ilerleyen dönemde yaratacağı yüke göre çeşitli oynamaların yapılabileceğini dile getirdi. Danimarka’nın, Almanya’nın, İngiltere’nin, Hollanda’nın büyük sıkıntılar çektiğini belirtelim, diğer ülkelerin ne durumda olduğunu yakından takip ediyoruz. İngiltere aldığı önlemlerle birlikte vaka sayısını büyük ölçüde düşürdü. İlerleyen dönemlerde mutant virüsün etkisinden dolayı Türkiye’de kısıtlamalar artırılabilir.” dedi.

mutasyonlu-virus-usak-ta-da-goruldu-839917-5-001.jpg

Yaz Aylarında Rahatlama Olabilir

Akın, aşılama çalışmalarına başlanmasıyla birlikte kademeli olarak rahatlamanın mümkün olabileceğini dile getirdi. Akın, “İkinci doz aşıda halkın yüzde 65-70’inin aşılanmasıyla birlikte büyük oranda rahatlama sağlayacağız. Ancka bu süre zarfından elbette virüste boş durmayacaktır, yaşamına devam etmek için çeşitli mutasyonlar geçirecektir. Bu mutasyonlardan dolayı da vaka sayılarının tekrar tekrar yükselmesine neden oluyor. Bunu bir satranç maçı olarak düşünebiliriz, her iki tarafta hamlelerini yapıyor. Nüfusun yüzde 65-70’inin aşılanması bizi büyük ölçüde rahatlatacaktır, 50-60 milyona tekabül eden bu aşılama ile virüse karşı büyük bir yol almış olacağız, ancak aşı direkt rahatlama anlamına gelmiyor, aşıdan sonra da tedbirlere uymak gerekiyor. Haziran ve temmuz aylarında aşılamaya göre bir rahatlama yaşanması muhtemel, 2021 yılı için tamamen rahatlama düşünmek pek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.