Bilim İnsanları Şokta: Sadece Türkiye’de Yetişiyor

Bilim İnsanları Şokta: Sadece Türkiye’de Yetişiyor

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Atabey Meslek Yüksekokulunda Eğitim Görevlisi olan Oğuzhan Kaygusuz, Artvin’in Hopa ilçesinde sadece Türkiye’ye özgü yetişen bir ultra endemik mantar türü keşfetti.

 

Mantar diğer bir adıyla ‘’Pluteus Anatolicus’’ ismi ile tescillendi. Kaygusuz, daha öncede sadece Aydın’ın Kuşadası’nda yetişen ‘’Volvarille Turcica’’ isimli beyaz bir mantar türünü bulmuştu.

Artvin’in Hopa ilçesindeki ormanlık arazide 2014 yılında saha incelemesine çıkan Isparta ISUBÜ Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Oğuzhan Kaygusuz, önemli bir çalışmaya imza attı. Bilim insanı daha önce hiç kimsenin keşfetmediği bir mantar türünü keşfetti.

3 Farklı Ülkeden Bilim İnsanlarıyla Çalıştı

Mantardan örnek alan Kaygusuz, 6 yıl boyunca Danimarka’nın Kopenhag Üniversitesi’nden Prof. Dr. Henning Knudsen, Brezilya’nın Sao Paulo Federal Enstitüsü’nden Prof. Dr. Nelson Menolli ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Türkekul ile birlikte çalışma yürüttü.

Çalışma boyunca Danimarka ve Brezilya’daki laboratuvarlarda incelemede bulunuldu. Keşfedilen bu yeni türle benzer olan mantar koleksiyonları üzerinde de çalışma yapıldı. Araştırmanın sonunda ise toplanan mantar örneklerinin dünyada ilk defa görülen bir türe ait olduğu saptandı. Oğuzhan Kaygusuz tarafından yalnızca Türkiye’de yetiştiği için ‘’Pluteus Anatocilus’’ ismi ile tescillendi.

 

‘’Bir Yenisi Daha Eklendi’’

Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik noktasında son derece zengin bir kuşakta yer aldığını aktaran ISUBÜ Atabey Meslek Yüksekokulu Eğitim Görevlisi Oğuzhan Kaygusuz, şunları ekledi;


"Ülkemiz Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran- Turan olmak üzere 3 farklı bitki coğrafyasına özgü türlere ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de 12 binin üzerinde bitki türü bulunuyor. Bu türlerin yaklaşık yüzde 30'u yani 4 binin üzerinde olanı endemik statüsünde. Buna ek olarak, Türkiye'de 2 bin 500'ün üzerinde mantar türü yetişiyor. Bu sayı her geçen gün yeni buluşlarla da artıyor. Artvin'de keşfettiğimiz 'Pluteus Anatolicus' ile bunlara bir yenisi daha eklendi"