Bilim İnsanları Ölüm Riski Yüzde 75 Olan Yeni Salgın İhtimali Olduğunu Açıkladı!

Bilim İnsanları Ölüm Riski Yüzde 75 Olan Yeni Salgın İhtimali Olduğunu Açıkladı!

Dünyada koronavirüs salgınıyla mücadele büyük bir hızla devam ediyor. Birçok ülkede aşı çalışmalarına geçilmesine rağmen salgının bu sene içerisinde tamamen bitirilmesine imkan verilmiyor.

Bilim insanları koronavirüsle mücadele devam ederken yeni bir salgın konusunda uyarıda bulundu. Ölüm oranı yüzde 75’lere ulaşan Nipah virüsü tehlikesi konusunda uyarıda bulunuldu. Bilim insanları virüsün kuluçka süresinin 45 günü bulabildiğini ve bu süre zarfında bulaşmanın olup olmadığının bilinemediğini dile getirdi.

corona-2-shutterstock-3-16-9-1582568603.jpg

The Sun gazetesinin haberine göre ABD’de Kentucky Üniversitesi’nden Dr. Rebecca Dutch, Nipah virüsünün ilerleyen dönemlerde ‘kesinlikle’ bir salgına neden olabileceğini, virüsün öldürme oranın ise yüzde 45-75 arasında değiştiğini, bu oranın koronavirüsün çok üzerinde olduğunu ifade etti.

Buna ek olarak Dr. Melaine Saville, dünyanın koronavirüsten çok daha kötü bir salgına hazır olması gerektiğini dile getirdi. Çevreci yazar John Vidal ise dünyanın kara veba gibi büyük bir salgınla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Vidal, hava taşımacılığının ve küresel ticaretin etkisiyle, virüs haftalarca semptom göstermeyen kişiler aracılığıyla tüm dünyaya yayılabilir. Dünya bunu fark edene ve sınırlarını kapatana kadar on milyonlarca insanın hayatını kaybetmiş olabileceğini vurguladı.

Kuluçka Süresi 45 Gün

Nöbetler, şiddetli beyin ödemi, kusma Nipah virüsünün şimdiye kadar tespit edilen semptomlarından bazıları. DSÖ, virüsün semptomsuz seyredebileceğini belirtirken, yine virüsün çok ciddi solunum yolu problemlerine de yol açtığına değinildi.

Nipah virüsünün kuluçka süresinin 45 gün olması ve bu süre zarfında hastalığın bulaşıp bulaşmadığının bilinememesi bilim insanlarını endişelendiren bir başka konu, virüsün çok sayıda mutasyona uğrayabildiği, mutasyonlar aracılığıyla yayılmasının hızlandığı dile getiriliyor.

Nipah virüsü virüslü mango yiyen domuzlar ve yarasalar aracılığıyla insanlara bulaşabiliyor, 1999 yılında salgının önüne geçebilmek için bir milyondan fazla domuz itlaf edilmişti.

2955803-810x458.jpg

Herhangi Bir Tedavisi Yok

DSÖ, Nipah virüsünü insanlık için en tehlikeli virüsler listesine dahil etti. Şu an için virüsü önleyebilecek bir tedavi, aşı veya ilaç bulunmuyor. İlaç şirketleri de virüse karşı aşı-ilaç geliştirilmesi için bir projeye başlamış değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.