Beslenme Alışkanlıklarımız Sivilce Oluşumunu Tetikler Mi?

Beslenme ve sivilce arasındaki ilişkinin irdelendiği bir yazıdır. Doğru bilinen bazı yanlışları ve sivilceye karşı yapılması gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Yayınlanma:
Beslenme Alışkanlıklarımız Sivilce Oluşumunu Tetikler Mi?

Sivilce ve yeme alışkanlıkları arasında bir bağlantı olabilir mi? Kısa bir dönem öncesine kadar bu ikisi arasında herhangi bir etki olmadığı düşünülüyordu. Günümüzde yapılan araştırmalar ise aksini ortaya koymaktadır.

Sivilcelerin Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Çoğu insan için sivilce, 10'lu yaşların sonlarında ya da 20'li yaşların başlarında ortadan kaybolur. Ancak bazı kişilerde 20’li yaşların sonlarında ya da 30'lu yaşların başlangıcında ortaya çıkabilir ve etkisini kalıcı olarak devam ettirebilir.

Bunun kesin nedenleri henüz bilinmemektedir. Dermatologlar, genlerin, hormonların, fazla kilonun, iltihaplanmanın ve duygusal stresin temel sebep olabileceğini ifade etmektedir.

Sivilce sorunu yaşayan kişilerde cildin yağ bezleri normalden daha hızlı çalışır. Bu da sivilce oluşumu için vazgeçilmez bir ortam olan aşırı yağlı bir cilt demektir.

Ek olarak, gözenekleri çevreleyen deri hücreleri zamanla kurur ve ölür. Eğer bu ölü hücreler cilt üzerinden temizlenmezse cildin nefes almasını önler. Hem yağlı hem de tıkanmış gözeneklerden oluşan bu ortam, herkesin cildinde bulunan akne bakterilerinin büyümesini büyük ölçüde destekler.

Beslenme ve Sivilce İlişkisi

1800'lerin sonlarında ve 1900'lerin başlarında, bilim insanları beslenme ve sivilce arasında bir bağlantı olabileceğini tahmin ediyorlardı. O dönemlerde işlenmiş yağlı yiyecekler, muz, kuruyemiş, çikolata, şeker, peynir ve alkol suçlu olarak tanımlanırdı.

Ancak 1960'larda çok popüler hale gelen iki çalışma, sivilce ve yeme alışkanlıkları arasında hiçbir bağlantı kurmuyordu. Ders kitapları buna uygun olarak revize edildi ve dermatologlar sivilce ve yemek arasındaki bağlantı hakkında konuşmanın bilim dışı olduğuna inanmaya başladı.

Bununla birlikte, bu iki büyük ölçekli çalışmanın yanlış bir sonuca götürdüğü ve pek çok bilgi eksikliği içerdiği artık bilinmektedir. Sivilce ve beslenme arasındaki bağlantı, ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar ışığında kısmen de olsa aydınlatılabilmiştir.

Son Çalışmalar Ne Gösteriyor?

Sivilce ve beslenme arasındaki bağlantıyı araştıran uzmanlar, sivilcelerin Batılı olmayan toplumlarda hemen hemen hiç ortaya çıkmadığını belirlemişlerdir. Yapılan çalışmalar, Batılı ve batılı olmayan toplumlar arasında sivilce görünümündeki bu büyük farklılığın sadece genlere atfedilemeyeceği sonucunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıkları da dahil olmak üzere, çeşitli çevresel faktörlerin sivilce oluşumuna sebep olabileceği belirtilmiştir.

İncelenen Batı dışı toplumlar, genel olarak düşük glisemik indeksi olan, işlenmemiş gıdalardan oluşan ve bitkisel ağırlıklı bir beslenme alışkanlığına sahiptir.

Beslenme alışkanlıkları sivilce oluşumunda rol oynuyorsa, bunun nedeni, bazı yiyeceklerin sivilceye neden olan bir dizi sorunu tetiklemesidir.

Beslenme ve Sivilce Arasındaki İlişki Hakkında İki Varsayım

1.Glisemik Yük

Glisemik indeks (Gİ), kişinin, yediği yiyeceklerin, kan şekeri seviyesi üzerindeki etkilerini yansıtan bir sayıdır. Yüksek Gİ'li gıdalar arasında tahıllar, beyaz un ve şeker bulunur.

Glisemik yük ise, yediğimiz porsiyonların miktarına dayanır.

Yüksek Gİ'ye sahip yiyeceklerin hızlı bir şekilde tüketilmesi yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar. Bu da diğer hormonlarla birlikte insülinde keskin bir artışa neden olur.

Glisemik Yük ve Sivilce Arasındaki İlişki

New York’ta yapılan bir çalışmada, sivilce sorunu yaşayan 248 erkek ve kadından, bir beslenme alışkanlığı anketini doldurmaları istendi. Sonuçlar, orta ila şiddetli derecede sivilce sorunu olan katılımcıların beslenmelerinde, önemli ölçüde yüksek glisemik yüke sahip olduklarını ve şeker tüketiminin fazla olduğunu ortaya koydu.

Buna benzer başka çalışmalar da yapılmıştır. Hafif bir Gİ diyetinden sonra, hormon seviyelerindeki farklılıklar ve sebum üretimi dolayısıyla sivilcelerin yeniden ortaya çıkabileceğini gösteren çalışmalar da vardır. Bu yüzden, Gİ'ye dayanan çalışmalar pek güvenli sonuçlar vermeyebilir.

2. Süt Ürünleri

Sütün de sivilceyi kötüleştirebileceğine dair bir teori vardır. Bu teoriye göre, sütün, kandaki insülin derecesini ve IGF-1 hormonunu artırdığı belirtilir. Süt karbonhidrat içerdiğinden, yüksek Gİ diyetinin etkilerine benzer şekilde, kan şekeri ve insülin seviyelerinde artış yaşatır.

Süt, nispeten yüksek hormon içeriği nedeniyle sivilce sorununa sebep olabilir. Yüksek miktarlarda tüketildiğinde kandaki IGF-1 seviyelerini artırdığı bilinmektedir.

Süt Ürünleri ve Sivilce Arasındaki İlişki

Bu konuda yapılan iki önemli çalışma sonucunda, süt ve sivilce arasında bir bağlantı olduğu düşünülür.

Her iki çalışmada da katılımcılar üç yıllık bir süre boyunca gözlem altında tutulmuş ve yediklerini günlük olarak yazmaları istenmiştir. Ortaya çıkan sonuca göre, yüksek süt tüketiminin sivilce riskini yaklaşık % 20 oranında artırdığı gözlemlenmiştir.

Bu İki Teori de Geçersizdir

Tüm bu çalışmaların sorunu, süt ve sivilce arasındaki bağı sadece gözlem yöntemi sonucuna dayandırmalarıdır. Böyle bir ilişkiyi ortaya koymak için randomize kontrollü çalışma yapılması gerekmektedir. Böyle bir çalışmanın yapılmamış olması, sütün sivilceye neden olduğunu kesin olarak kanıtlayamayacağımız anlamına gelir.

Süt, 60'tan fazla farklı molekül içerir. Bu bileşenlerden hangisinin sivilceyi desteklediğini ve hangilerinin sivilceye sebep olamayacağını söylemek son derece zordur.

Bilim insanları hala hormonların, yüksek glisemik yükün veya süt proteinlerinin sivilce sorununa neden olup olmadığını belirlemeye çalışmaktadır.

Sivilcelere Karşı Yapmanız Gerekenler

Beslenme alışkanlıklarının sivilceye neden olduğuna dair sağlam bir kanıt yoktur. Ancak bazı gıdaların durumu daha kötü hale getirdiği bilinmektedir. Bunların başında abur cubur olarak bildiğimiz, fazla miktarda yağ içeren ambalajlanmış gıdalar gelir.

Fazla kiloluysanız zayıflamaya çalışın. Uzmanlar, fazla kiloyla birlikte cilt hücrelerinin büyüdüğünü ve yağ dengesinin bozulduğunu belirtmektedir. Bunlar sivilce oluşumunu tetikleyen nedenlerdendir.

Meyveler, sebzeler, baklagiller ve kabuklu kuru yemişler gibi besinlerden oluşan sağlıklı, çeşitli bir diyet uygulamak, sivilceyi önleme bakımından iyi bir fikirdir.

Ayrıca kullandığınız makyaj malzemelerinin yağsız veya su bazlı olduğundan emin olun. Bu özelliğe sahip olan kozmetik ürünler gözenekleri tıkamaz. Bu sayede cildiniz nefes almaya devam eder ve böylece fazla yağın önüne geçmiş olursunuz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet