Belediyelerin iklim değişikliği ile mücadele için kaynak ayırması zorunlu hale geliyor

Belediyelere sokak hayvanları ile ilgili yaptırımlar getirilecek. Mağdur olanlar tazminat davası açabilecek. Hayvanlara ötanazi uygulaması artık geri çekilemeyecek. Belediyelerin bütçelerinde sokak hayvanları için özel bir fon oluşturulacak.

Yayınlanma:
Belediyelerin iklim değişikliği ile mücadele için kaynak ayırması zorunlu hale geliyor

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler'in Hayvanlarla İlgili Açıklamaları

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, hayvanlarla ilgili yasa teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu. Güler, bütün sokak hayvanlarının toplanmayacağını, saldırgan ve çeteleşmiş hayvanların toplanacağını söyledi. Toplanan köpeklerin barınaklara alınıp, kısırlaştırılıp sahiplenileceğini yineledi. Sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması noktasında hala aynı kararlılıkta olduklarını dile getirdi.

Belediyelere Düşen Sorumluluk ve Hayvanlara Ötanazi

Kamuoyuna yansıyan haberlerde büyükşehir ve il belediyeleri, 25 binden fazla nüfusa sahip olan ilçeler, sokak hayvanlarının rehabilitasyonu için hayvan bakım evleri kurmak zorunda. Bu bakımevlerine ise belediyeler bütçe gelirlerinin binde 5’ini ayıracak. Büyükşehir belediyeleri de binde 3 oranında bütçe gelirlerinden pay ayıracak. Bu koşulları yerine getirmeyen belediyelere yaptırım uygulanacak. Başkanların görev ihmali yaptığı sonucuna varılacak ve soruşturma açılabilecek. Köpeklerin “mağdur” ettiği kişiler belediyelere tazminat davası açabilecek. AKP’li yetkililer arasında da 1 ay içinde sahiplenilmeyen köpeklere ötanazi uygulanacağı haberleri gündemde yerini koruyor.

Kaynak: halktv.com.tr