Bebek Odası Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bebek Odası Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bebek bekleyen çiftlerin en büyük düşünceleri ve üzerine çokça fikir ürettikleri bebek odasına dair dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Bebek odası kurarken normal yaşamda hiç akla gelmeyen bazı detayları da etraflıca düşünmek gerekir.

 

 

Bebek bekleyen çiftlerin en büyük düşünceleri ve üzerine çokça fikir ürettikleri bebek odasına dair dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Bebek odası kurarken normal yaşamda hiç akla gelmeyen bazı detayları da etraflıca düşünmek gerekir. Bu detayları en ince noktasına kadar düşünerek, bebek için tehlikeli olacak bazı durumları bertaraf etmek mümkündür. Bebeğin büyüme evrelerini de hesaba katarak birkaç yıllık planı önceden yaparak odayı kurgulamak oldukça etkilidir. İşte dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar.

 

Beşik Nerde Olmalı ve Çevresi Nasıl Olmalı?

Bebek odasının ana unsuru beşiktir. Birkaç yıl kullanabileceği güvenli bir beşiği odaya koyarak hem uzun süreli kullanım için ekonomik rahatlık sağlayacaksınız, hem de güvenliğini sağlayarak içinizin rahat etmesine neden olacaksınız. Beşiğin sağlam olması bu açıdan oldukça önemli olmakla birlikte; vidalama noktası ve diğer birleşim noktalarında bazı detayları önemsemeniz gerekir. Beşik içerisinde rahatsız edecek oyuncak vb. gereçlerin olmaması da yine oldukça önemlidir. Ayrıca beşik etrafında veya üstünde olası oyuncak veya malzemelerin de güvenli olması; düşme olasılıklarına karşı sağlam olmalarında fayda vardır. Yine odanın içerisinde yüksek bir şeyler kullanmamaya veya dolap üstüne düşme ihtimali olan şeyler koymamanız da fayda olacaktır.

 

Oyuncak Seçimine Dikkat

Bebek olmaya yakın onun için oyuncak arayışlarınız elbette başlayacaktır ve bu evre oldukça önemli noktalardan bir tanesidir; ancak oyuncak alırken bazı dikkat etmeniz gereken önemli şeylerin olduğunu unutmamalısınız. Bu oyuncakların bebek için uygun olması, oyuncakta ayrılması muhtemel küçük parçaların olmaması gerekir. Bu küçük parçalar bebeğin yutma ihtimalini göz önüne almanız halinde oldukça tehlikelidirler. Yine oyuncak alırken, kullanılan boya vb. şeylere de dikkat etmelisiniz. Bebeğin sürekli oyuncağı ağzına koyacağını varsayarak bu durumda bebeğin kimyasal oyuncaklardan uzak durması gerekmekle birlikte oyuncağın kopma ihtimalinin olmaması da gerekir. Ayrıca tüylü şeyleri ilk etapta bebekten muhakkak uzak tutmanız da gerekir.

 

Güvenlik Noktalarına Dikkat Edin!

Bebeğin güvenliğini sağlayacak bazı önemli detayları atlamamalısınız. Bebeğin güvenli olması ve rahat edebilmesi elbette sizin de rahat etmenize vesile olacaktır. Bu güvenliği sağlarken kendinizi bir bebekten ayırarak onun daha çok güvenliğe ve güvenliği için de daha çok detaylı düşünmeye ihtiyacı olduğuna inanmalısınız. Bebek odasında elektrik priz vb. elektrik eşyalarının üstünün kapalı veya bebeğe zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi şarttır. Yine odadaki dolap vb. büyük eşyaların bebeğe zarar vermeyecek ve olası deprem riskini de göze alarak beşikten uzak durmalarını sağlamak gerekir. Ayrıca avize vb. tavana asılı şeylerden de olabildiğince uzak durmak veya güvenliği sağlamak gerekmektedir. Bu dikkatlerle birlikte bebek odasında pencerelerde çocuk kilidi gibi güvenlik durumlarının olması da şart olmaktadır. Bu sayede bebeğiniz çok daha güvenli olmakla birlikte dilerseniz odaya canlı ses kaydı yapabileceğiniz veya görüntü alabileceğiniz bazı ekipmanlarda kurmanız mümkündür.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.