B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücudun günlük işlevlerini yerine getirebilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenme ile makro besin ve mikro besinlerin gereksinimlerini tam olarak karşılaması gerekir. Besin yapısında bulunan protein, karbonhidrat ve yağ makro besinleri oluştururken, mikro besinler vitamin ve minerallerdir.

Yayınlanma:
B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

Vitaminler ve mineraller, fonksiyonları düzenleyerek vücuttaki birçok fonksiyon sırasında koenzim ve kofaktör olarak destekleyici bir rol oynar. Bu nedenle vitamin ve mineral ihtiyacı tam olarak karşılanmazsa insan sağlığı bozulacak, vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı çeşitli belirtiler ortaya çıkacaktır. Takviye yetersiz olduğunda bu semptomlar şiddetlenebilir ve çeşitli ciddi hastalıklara yol açabilir. B6 vitamini, B vitaminlerinden biridir. Gıda ve vitamin takviyelerinin içerdiği bir vitamindir. Piridoksin olarak da adlandırılır. B6 vitamini hormon sistemi, sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve kan üretimi gibi pek çok alanda işlev görür. Gıdalarda yetersiz B6 vitamini alımı veya sindirim sistemi tarafından yetersiz vitamin emilimi gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle Pyroxol talebini karşılayamayabilir. Sonuç olarak, piridoksolün günlük işleyişinde sorunlar vardır ve çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

B6 vitamini (Piridol), B vitaminlerinden biridir ve suda çözünen bir vitamindir. Protein metabolizmasında koenzim olarak çok önemli bir rol oynar ve nörotransmiterlerin sentezinde görev alır. Piridol ayrıca gıda yapısında farklı şekillerde Piridoksal ve Piridoksin olarak da adlandırılabilir. Aktif form ise piridiloksi fosfattır. Piridoksinin aktif formu piridoksin fosfata (PLF) dönüşümü, magnezyum ve riboflavin (B2 vitamini) gibi kofaktörler gerektirir. Bu nedenle B6 vitamininden tam anlamıyla yararlanabilmek için bu kofaktörlerin vücuda tam olarak emilmesi gerektiği söylenebilir. Hassas bir vitamin türüdür.Güneş ışığı, yüksek sıcaklık, pişirme ve temel ortam gibi etkenlere maruz kalırsa kolayca bozulabilir ve işlevini kaybedebilir. Bu nedenle vitamin ihtiyacının karşılanması açısından taze gıda kaynaklarının (süt ve ürünler, meyve ve sebzeler gibi) yeterli alımı çok önemlidir.

B6 Vitamini ve İşe Yarar?

B6 Vitamini, insan vücudundaki 100'den fazla biyolojik reaksiyon için gerekli bir mikro besindir. B6 vitamini beyin fonksiyonu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve nörotransmisyon sağlayan nörotransmiterlerin üretimi için gereklidir. Bu göreve bağlı olarak, piridoksinin bilişsel işlevleri yerine getirmek için yeterli miktarlarda alınması gerektiği söylenebilir. B6 vitamini protein ve glikojen metabolizmasında rol oynar ve bu besinleri temel bileşenlere ayırarak vücutta kullanılmasına yardımcı olur. B6 vitamini ayrıca bağışıklık sisteminin normal çalışması için gerekli protein sentezi için gereklidir. Ayrıca homosistein metabolizması ve sistein sentezi, kırmızı kan hücrelerinin üretimi gibi birçok işlevi vardır.

B6 Vitamini Eksikliği Semptomları Nelerdir?

B6 vitamini eksikliğine iki farklı durum neden olabilir. Birincisi, dengesiz ya da zararlı beslenme, düşük kalorili beslenme ya da B6 vitamini açısından yüksek besinlerin düşük tüketimi gibi nedenlerden dolayı insan vücudu yeterince vitamin alamaz. Diğer bir neden ise, sindirim sistemini ve besin emilimini etkileyen herhangi bir hastalığın vücuda alınan besinleri tam olarak kullanamamasıdır. Her iki durumda da B6 vitamini eksikliği ortaya çıkabilir ve bazı semptomlar görünebilir. En yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Ellerde, ayaklarda ve parmaklarda uyuşma ve güçsüzlük
 • Bebeğin huzursuzluğu ve bitmeyen ağlamalar
 • Hamilelik döneminde normalinden fazla bulantı
 • Kafa karışıklığı, konsantrasyon, unutkanlık gibi bilişsel sorunlar
 • Kırmızı kan hücrelerinin azalması ve anemi sorunu
 • Sürekli yorgunluk, halsizlik ve düşük enerji
 • Ciltte başlayan döküntüler
 • Dudakların ve ağız çevresinde çatlaması, kuruması ve soyulması
 • Zayıf bağışıklık sistemi, sık enfeksiyonlar

Hafif vitamin eksikliğinde bu belirtiler belirgin olmayabilir. Vitamin eksikliği uzun süre devam eder ve tedavi edilmezse semptomlar yoğunlaşarak günlük yaşamı etkileyebilir. Yukarıdaki semptomlara ek olarak, bazı bilimsel çalışmalar da B6 vitamini eksikliğinin kanser gelişimini teşvik edeceği sonucuna varmıştır. Özellikle mide kanseri ve özofagus kanserinde B6 vitamini eksikliğinin tetikleyici olabileceği vurgulanıyor ve bununla ilgili bilimsel araştırmalar halen devam etmektedir.

B6 Vitamini İçeriği Nedir?

B6 vitamini, birçok gıdada bulunan bir vitamindir. Düzgün ve dengeli beslenme planı uygulayan ve sağlık sorunu olmayan kişilerde tüketilen besinler B6 vitamini ihtiyacını tam olarak karşılayabilir ve vitamin takviyesi gerektirmez. Hamileliği, emzirmeyi, sindirimi ve emilimi etkileyen veya vitamin ihtiyacını artıran herhangi bir hastalık varsa B6 vitamini alımını artırmak için diyet planında bazı değişiklikler yapılabilir. Ayrıca doktor tavsiyesi üzerine B6 vitamini içeren vitamin takviyeleri de bu özel hastalıktan muzdarip kişiler veya vitamin eksikliği olan kişiler için kullanılabilir. Türk Yetişkin Beslenme Rehberi'ne göre günlük B6 vitamini ihtiyacı 1.3 mg'dır. 51 yaşından sonra erkeklerin vitamin ihtiyacı 1,7 mg'a, kadınların ise 1,5 mg'a çıkmaktadır. Hamile kadınlar için günlük ihtiyaç 1.9 mg iken emziren kadınlar için yaklaşık 2 mg'dır. Bu vitamini ana B6 vitamini kaynağı olarak tanımlayabilen yiyecekler şunları içerir:

 • Baklagiller, özellikle nohut
 • Süt ve ürünleri
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Yumurta
 • Kırmızı et ve beyaz et
 • Tatlı patates, brokoli. havuç, ıspanak, bezelye
 • Kabuklu fındık
 • Tam tahıl ve kuvvetlendirilmiş tahıl ürünleri
 • Muz
 • Avokado

B6 Vitaminin Faydaları Nedir?

B6 vitamininin insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Tüm bu olumlu etkilerden yararlanmak için sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile yeterli miktarda B6 vitamini vücuda alınmalıdır. B6 vitamininin insan sağlığına en önemli faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kan damarı sağlığını koruyarak kardiyovasküler hastalıkları önler.
 • Hamilelikte bulantının azalmasına yardımcı olur.
 • Kanseri önlemeye yardımcı olur.
 • Göz sağlığını etkili bir şekilde korumaya karşı etkilidir.
 • Romatoid artrit hastalığının neden olduğu iltihaplanmanın tedavisine yardımcı olur.
 • Beyin ve sinir sisteminin sağlığını korur, Alzheimer gibi nörolojik hastalıkları önler.
 • Ruh halini iyileştirerek depresyon riskini azaltabilir.
 • Hemoglobin üretimine yardımcı olarak kansızlığın gelişmesini engeller.
 • Kadınların adet öncesi dönemde gördükleri adet öncesi sendromu (PMS) hafifletmeye yardımcı olur.

B6 vitamininden yararlanmanın en sağlıklı yolu dengeli beslenmektir. Gebelik, emzirme, yaşlılık veya vitamin ihtiyacını artıran çeşitli kronik hastalıklar gibi özel durumlarda B6 vitamini takviyelerinden yararlanmak gerekebilir. Bu durumda bir hekime danışılmalı, vitamin ve mineral takviyelerinin hekim tavsiyesi olmaksızın bilinçsiz kullanımından kaçınılmalıdır çünkü bu sağlığa zarar verebilir. Sağlığınızı korumak için sağlıklı ve dengeli beslenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurabilir, doktor ve beslenme uzmanı kontrolünde hangi beslenme planına uyulması gerektiği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca zamanında yapılan düzenli kan testleri ile olası vitamin ve mineral eksikliklerini belirleyebilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Günlük B6 Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Enerji metabolizmasında görev alan bir vitamindir ve kan hücresi üretimi ve sinir sistemi fonksiyonunda çok önemli rol oynar. Suda çözünen bir vitamindir ve vücutta depolanmaz. B6 Vitamini ısıya ve ışığa duyarlıdır. Güneş ışığı veya yemek pişirmek ona kolayca zarar verebilir. Gerekli günlük doz 1.5-2 mg / gün'dür. Emzirme veya hamilelik sırasında oran artar.

B6 vitamini (piridoksin) eksikliği şu sorunlara yol açar:

 • Anemi
 • Huzursulukla gelen depresyon
 • Anoreksi
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Dil ve yarık dudak
 • Konvülsiyonlar gibi nörolojik semptomlar olabilir.

Fazla Vitaminin Zararı Var Mıdır?

Vitamin gereksinimini doğal gıdalardan almak yerine bilmeden başka vitaminlerin kullanılması hastalığa neden olabilir. Yanlış vitaminler karaciğer ve böbrek sağlığını tehdit edebilir. Farkında olmadan A vitamini tüketmek karaciğer hastalığına neden olabilir; B6 vitamini böbrek taşlarına ve mide sorunlarına neden olabilir. Kişi vitamin eksikliği çekiyorsa, isteği ne olursa olsun diğer vitaminler doktor gözetiminde alınmalıdır. Gereksiz yere çok fazla A vitamini almak vücutta birikerek karaciğer zehirlenmesine neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bazı bilimsel araştırmalar, aşırı vitamin kullanımı ile ilerlemiş prostat kanseri arasında bir bağlantı olduğunu da göstermiştir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet