Argan Yağının Saç Üzerindeki Mucizevi Faydaları

Saç bakım ürünlerinin vazgeçilmez yağlarından birini argan yağı olmaktadır. Uçucu yağlardan biri olan argan yağı, saç ve cilt bakımında mucizevi bir etkiye sahiptir. Pek çok farklı saç problemini ortadan kaldırır.

10 Eylül 2021 09:40 Yaşam
Argan Yağının Saç Üzerindeki Mucizevi Faydaları

Böylece çok daha bakımlı ve parlak bir görünüme sahip saç yapısı ortaya çıkar. Argan yağını pek çok farklı şekilde kullanmak mümkündür. Şampuanın içerisine birkaç damla ekleyerek kullanmak mümkündür. Duş esnasında saçlarınızın bakımı ve onarımı gerçekleşir. Aynı zamanda argan yağından saç maskesi yaparak kullanmak da mümkün olur.

5c2c3e1dae298bcffd59ff5f.jpg

Saç diplerine ve uçlarına kullanımı mümkündür. Argan yağını piyasadaki ürünler içerisinde tercih etmektense saf olarak tercih etmek daha büyük bir fayda sağlar. Saçlara terapi etkisi yarattığı için faydalarını kısa süre içerisinde görmek mümkün olur.

Saç problemleri yaşayan kişilerin düzenli bir şekilde kullanması gerekir. İnce telli saçlara sahip olan kişiler daha çok kısa saç problemleri ile karşı karşıya kalırlar. Bu sebeple daha çok bakım yapmaları gerekir. Argan yağı sadece saç ve cilt için değil aynı zamanda kaş ve kirpik bakımı için de önerilmektedir.

1. Saçların Parlamasını Sağlar

Argan yanan saçlar üzerindeki en büyük faydalarından biri parlak bir görünüm sağlamasıdır. Sürekli olarak ısıl işleme maruz kalan saçma bir süre sonra kırılmaya ve yıpranmaya başlar.

Bu kırılma ve yıpranma sonucunda saçların parlaklığı kaybolmaya başlar. Düzenli bir saç bakım yapıldığı takdirde saça eski parlaklığını kazandırmak mümkün olur. Argan yağı sayesinde saç derisi ve saç uçları ihtiyacı olan bakımı kazanır. Böylece saç eski parlaklığına ve canlı görünümüne yeniden kavuşmuş olur. Saçlarınıza haftada iki ya da üç defa argan yağı uyguladığınız takdirde istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

Saçlarınızın diplerine ve uçlarına doğru masaj yaparak yağ uygulayıp yarım saat ile 1 saat arasında beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Yıkama esnasında saçlarınızı daha kolay bir şekilde temizleye bilmek adına su uygulaması yapmadan önce şampuan uygulaması yapabilirsiniz.

2. Boyanın Kalıcı Olmasını Sağlar

Argan yağının saç üzerindeki en büyük faydalarından bir diğeri ise boyanın daha kalıcı bir hale gelmesinin sağlamasıdır. Kadınların saçlarına en çok yaptığı işlemlerden biri boyadır. Boya işlemini sürekli olarak tekrar etmek saçların yıpranmasına sebep olur.

60c082f97af5073a30a216c4.jpg

Argan yağı sayesinde hem saçlarınızdaki boyanın kalıcı olmasını sağlarken hem de boyadan kaynak oluşan yıpranmanın ortadan kalkmasına yardımcı olursunuz. Besleyici etkiye sahip olan argan yağı, boyanın uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olur. Böylece sürekli olarak kuaföre gitmek zorunda kalmazsınız. Saçlarınızda da daha az yıpranmış olur. Doğru ve düzenli bir uygulama gösterildiği takdirde etkisini kısa süre içerisinde görmek mümkün olur.

Son zamanlarda kadınların en çok tercih ettiği bakım yöntemleri arasında yer almaya başlamıştır. Saçları çok çabuk uzayan ve boya akma durumu ile karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka tercih etmesi gereken doğal yöntemler arasında yer alır.

3. Saçları Gürleştirir

Argan yağının saça üzerindeki diğer bir büyük faydası ise saçları gürleştirme konusunda olmaktadır. Mevsimsel kaynaklı ya da genetik olarak saç dökülmesi gibi bir problem söz konusu olabilir. Doğal yöntemler tercih edildiği zaman saç dökülmesine ortadan kaldırmak mümkündür. Gür saçlar herkesin istediği saç özelliklerinden biridir. Argan yağı ile düzenli bir saç bakımı yapıldığı zaman saç dökülmesi durur ve daha gür bir saç görünümü ortaya çıkar. İlk kullanımdan sonra saçlarınızdaki farkı görebilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın çok daha parlak bir görünüme ulaşması konusunda da fayda sağlayacaktır. Saçları dipten uca beslediği için gürleşmesi konusunda da büyük bir fayda sağlayacaktır. Pek çok farklı şekilde kullanımı mümkündür. Saçlarınızın diplerine masaj yaparak uyguladıktan sonra 2 ya da 3 saat bekletip yıkayabilirsiniz.

4. Saçları Nemlendirir

Argan yağının saça en büyük faydalarından bir diğeri ise saçları nemlendirmesidir. Saçların kendilerine özgü bir dönem dengesi söz konusudur. Pek çok farklı sebebe bağlı olarak saçın nem dengesi bozulur ve kuruluk gibi problemler meydana gelmeye başlar. Fön ve düzleştirici gibi işlemler yapıldığı zaman saç diplerindeki nem dengesi bozulur.

Saçlarına sürekli olarak işlem yapmak zorunda kalan kişilerin düzenli bir şekilde argan yağı kullanması gerekir. Saç bakım rutini içerisine eklendiği zaman kısa süre içinde saçlarınızın daha nemli ve parlak bir görünüme kavuşması mümkün olur. Kuru saç yapısına sahip olan kişilerin de düzenli bir şekilde kullanması gerekir. Saçların daha güzel görülebilmesi adına ihtiyacı olan nemi karşılanması gerekir. Argan yağı sayesinde bu işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Argan yağı her saç tipine uygun olduğu için herkes saç bakım rutini içerisine ekleyebilir.

1015451-620x360.jpg

5. Kırıkları Onarır

Argan yağının saç üzerinde pek çok farklı faydası bulunur. En büyük faydalarından bir diğeri ise kırıkları onarması konusundadır. Boya, fön makinesi, röfle ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak saç uçlarında kırık gibi oluşumlara sebep olur. Bu da saçların kırılmasına sebebiyet verir. Sürekli olarak saçlarına işlem uygulayan kişiler de en çok karşılaşılan problemlerden biridir. Düzenli bir şekilde argan yağı kullanıldığı zaman saç kırılmasının önüne geçebilir.

Saçı diplerden besleyerek uçların onarılma işlemini gerçekleştirir. Kırıkları ortadan kaldırmanın yanı sıra saçların daha güçlü olmasını sağlayarak neden kırılmasına engeller. Şampuanın içerisine 5 damla kadar ekleyip bu şekilde bakım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. Kepeği Engeller

Argan yağının saç üzerinde diğer bir faydası ise kepeği engelleme konusunda olmaktadır. Saç derisinde bakteri ve mantar oluşumu sonucu kepek meydana gelir. Argan yağının anti bakteriyel özelliği sayesinde saç derisinde bakteri ve mantar oluşumu söz konusu olmaz. Böylece kepek sorunu ortadan kalkar. İnsanların karşılaştığı en büyük problemlerden biri kepek sorunu olmaktadır. Özellikle mevsimsel değişikliklerden kaynaklı olarak kepek sorunu kendini göstermeye başlar. Düzenli bir şekilde saçlarınıza argan yağı uyguladıktan sonra kepek probleminden tamamen kurtulmak mümkün olur. Kepek problemi oluşmayan kişilerin de mutlaka kullanması gerekir. Argan yağını düzenli bir şekilde kullanmak oluşma ihtimalini de ortadan kaldırır. Argan yağını saç diplerine masaj yaparak uygulayıp 2 saat civarında bekletmek gerekir. Haftada bir ya da iki defa bu işlemi gerçekleştirmek etki görmek açısından yeterli olacaktır.

7. Saçların Kolay Şekil Almasını Sağlar

Argan yağının diğer bir faydası ise saçların kolay şekil alması konusunda faydası ağlamasıdır. İnce telli saçları kolay şekil almaz. Argan yağını düzenli bir şekilde kullandığınız zaman saçlarınız kolay şekil almaya başlar. Fakat çok sık kullanmama konusunda dikkatli davranmak gerekir. Argan yağını banyoda birkaç damla saçlarınıza uygulayıp masaj yaptıktan sonra kuruyana kadar bekleyin. Her duştan sonra bu işlemi gerçekleştirmek gerekir.

2803590-810x458.jpg

Daha sonra saçlarınıza yapmak istediğiniz şekli uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın çok daha parlak ve canlı bir görünüm kazanmasını da sağlar. Bu işlemi saçlarınız ıslakken uygulamanız daha faydalı olur. Saçları çok fazla uyguladığınız zaman yağlı bir görünüm ortaya çıkır. Bu sebeple birkaç damladan fazla uygulamama konusunda dikkatli davranma gerekir.

8. Isıl İşleme Karşı Korur

Argan yağının saç üzerindeki diğer bir faydası ise saçları ısıl işleme karşı koruyucu olmasıdır. Saç şekillendirici, maşa ve fön makinesi gibi ısı ile çalışan aletler saçların yıpranmasına sebep olurlar. Saçlarda oluşan hasarı en aza indirebilmek adına argan yağı büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Saçları şekil verirken aynı zamanda doğal nemini koruyabilmek adına en ideal doğal yöntemlerden biridir.

Saçlara terapi uygulayarak şekillendirme esnasında kırılmasını ve yıpranmasını engeller. Böylece saç kırıkları ve matlaşma gibi problemler ortadan kalkmış olur. Saça en doğru bakımı bitkisel yöntemler ile gerçekleştirmek mümkün olur. Argan yağı saç tellerini tamamen sarar ve oluşabilecek kırıkları engeller. Aynı zamanda saç şekillendiriciler sonucu oluşan kırılma ve matlaşma gibi problemleri tedavi edici olarak tercih edilir.

9. Saçların Daha Hızlı Uzamasını Sağlar

Argan yağının saça üzerindeki diğer bir faydası ise saçların daha hızlı uzaması konusunda olmaktadır. Saç diplerinden uçlarına doğru masaj yapar vaziyette uyguladığınız zaman saçların daha iyi beslenmesini sağlar ve kısa süre içerisinde uzamasına yardımcı olur. Argan yağı içerisinde E vitamini, antioksidan ve bol miktarda Omega bulunmaktadır.

argan-yagi.jpg

Böyle de saçların uzaması konusunda büyük bir fayda sağlar. Aynı zamanda saçlar uzarken sağlığını korur. Saç uzamasında yavaşlama problemi yaşayan kişilerin üç günde bir saçlarına argan yağı uygulayarak bakım yapması gerekir. Saçları en iyi şekilde beslediği için kısa süre içerisinde uzaması konusunda fayda sağlar.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler